Az érzelmek mozgatják a részvénypiacokat

Vágólapra másolva!
Továbbra is érezteti együttes hatását a kínai tőzsde múlt heti zuhanása és az amerikai gazdaság miatti aggodalom. Az elemzők egyelőre nem látják a dominóeffektus végét, amely már az árupiacokon is jelentkezett.
Vágólapra másolva!

A világszerte tartó tőzsdei esés második hetébe lépett, Nagy-Britannia fő részvényindexét 6000 pont alá szorítva október óta először. Hétfőn dél körül az FTSE 100 kissé ugyan erőre kapott, de még így is 97,8 pontos, 1,5 százalékos mínuszban volt 6018,4 ponton. A legutóbbi öt kereskedési napon mintegy 111 milliárd fonttal csökkent az index értéke.

Az esés súlyos veszteségeket okozott Európában és Ázsiában is, a befektetők áron alul igyekeztek szabadulni a részvényektől, attól tartva, hogy azok túlértékeltek, és hogy növekedésük lassulni fog. "Úgy tűnik, dominóként működik a dolog, amelyben az egyik piac húzza le a másikat, és nem tudom, hol fog megállni a dominóhatás," idézte az AB Capital Securities elemzőjét a BBC. "Gyakorlatilag az ablakon dobálják kifelé az értékes papírokat, ebben a pillanatban kizárólag az érzelmek mozgatják a részvények árfolyamát."

Az egyre idegesebb befektetők miatt az értékpapírpiacok meredek esése átgyűrűzött az árupiacokra is, különösen az olajpiacra. Az észak-amerikai édes könnyűolaj fajta hordónkénti ára 1,12 dollárral 60,52 dollárra csökkent, míg London fő Brent kőolajának jegyzése 1,02 dollárral 61,06 dollárra csökkent.

További gyengélkedés?

A jelenlegi tőzsdei esést a kínai piac múlt heti, évtizedes rekordot jelentő zuhanása váltotta ki. Ez csatlakozott az USA gazdaságának állapotával kapcsolatos félelmekhez, egy olyan időben, amikor sok befektető amúgy is azt kérdezte, hogy vajon a részvényárak nem emelkedtek-e túl gyorsan és túlságosan magasra.

A világ vezető tőzsdeindexei és részvényei közül sok olyan magasságokba mászott az utóbbi időkben, amelyre az ezredfordulós dotcom-buborék kirepedése (vagyis az internetes cégek túlértékeltséggel magyarázott hirtelen értékvesztése) óta nem volt példa.

Hétfőn a japán Nikkei 225-nek tavaly júniusa óta a legrosszabb napja volt, ezt azonban nagyrészt a jen töretlen erősödése idézte elő - amelynek dollárhoz viszonyított árfolyama háromhavi csúcsot döntött meg. Az erős árfolyam drágábbá teszi a japán termékek exportját, és csökkenti a japán cégek nyereségét, amikor tengerentúli hasznukat "hazaviszik".

Változékonyság

A legnagyobb vesztesek hétfőn Tokióban az olyan nagy exportcégek voltak, mint például a Toyota és a Canon; a Nikkei 3,4 százalékos, 575,68 pontos mínuszban 16 642,25 ponton zárt, legalacsonyabb szintjén december óta, egyben a legnagyobbat esve tavaly június óta. A sanghaji index 3,5 százalékot veszített, a tajvani részvények átlagosan 3,7 százalékkal gyengültek, és a fő indiai piac az elmúlt öt hónap legalacsonyabb szintjén zárt. Európában, a francia Cac- és a német Dax-indexek is megcsúsztak, mindkettő több mint 2 százalékot veszített értékéből.

Az ingadozás valószínűleg folytatódik a kockázatosabb befektetések eladása után is, vélik elemzők. "Amikor egy ilyen nagy piac ilyen rövid idő alatt ekkorát mozdul, akkor a meglepetés és zűrzavar elemei hatnak" - mondta egy japán befektető.