Jól jár az E.On az Endesa felosztásával

Vágólapra másolva!
A vetélytársak - egyik oldalról a német E.On, másik oldalról az olasz Enel és a spanyol Acciona - megállapodtak, hogy inkább felosztják egymás közt a legnagyobb spanyol energiavállalatot, az Endesát. Ezzel véget ért az európai energiaipar eddigi leghosszabb, sokoldalú politikai nyomással terhelt felvásárlási küzdelme.
Vágólapra másolva!

Az E.On ily módon kisebb értékben, de földrajzilag szélesebb körben erősítheti pozícióját mint a legnagyobb európai energiavállalat, ugyanis az Endesa egyes részein kívül más vagyontárgyakat is kap az Eneltől, összesen 10 milliárd euróért.

Az E.On egy hete részvényenként 40 euróra, összesen 42,32 milliárd euróra emelte ajánlatát a legnagyobb spanyol energiaszolgáltatóra, az Endesára. Rögtön utána az olasz Enel és partnere, a spanyol Acciona építővállalat egy euróval magasabb, 41 eurós ellenajánlatot tett feltételesen, arra az esetre, ha a kitűzött határidőig, most keddig az E.Onnak nem sikerül megszereznie az Endesa több mint 50 százalékát. A spanyol tőzsdefelügyelet azonban a fennálló jogszabályok alapján fél évre eltiltotta az olasz-spanyol konzorciumot új ajánlat tételétől, az E.On-ajánlat lejártától, azaz április 3-tól számítva.

A spanyol tőzsdefelügyelet vezetője mindenesetre hétfőn lemondott tisztségéről, jeléül annak, hogy számára elviselhetetlen politikai játszma is folyt a háttérben.

Az E.On már hétfőn elismerte, hogy nem képes megszerezni az Endesát, amelyből az Enel és az Acciona már korábban 46 százalékot szerzett, tőzsdei vásárlásokkal. Az elért megállapodás szerint az E.On a maga részéről szabad utat enged az Enelnek és az Accionának az Endesa teljes megvásárlására, cserébe spanyol, olasz, francia, lengyel és török üzletrészeket vesz át az Eneltől és az Endesától. Ez megkönnyíti az Endesa-ügylet felügyeleti jóváhagyását is.

Egyebek között Spanyolországban az E.On egy erőművet kap az Eneltől és másokat az Endesától, így 2010-re a spanyol energiapiacon több mint 10 százalékos lesz a részesedése, ezzel a negyedik számú szereplőnek ígérkezik. Franciaországban a harmadik számú áramtermelő lesz, miután átveszi az Endesa France/Snet-et. Olaszországban az E.On-é lesz az Endesa teljes ottani áramtermelő kapacitása. Igaz, az Endesa megszerzése révén kijuthatott volna a latin-amerikai piacra is, azonban az Endesa latin-amerikai erőműveit az Enel kapja a megállapodás szerint.