A Keleti és a Nyugati főcsoportból is továbbjutott egy-egy gárda az NHL rájátszásának legutóbbi játéknapján, az Ottawa és az Anaheim is 4-1-es összesítéssel került a következő körbe, a kanadaiak a Pittsburgh-öt, a Kacsák a Minnesotát búcsúztatták.

Sidney Crosby és a Pittsburgh számára véget ért a rájátszás, az alapszakasz pontkirálya, a mindössze 19 esztendős sztár az Ottawa elleni párharc ötödik felvonásán nem bírt a ráállított két védővel, nélküle pedig hatástalan volt a Pingvinek támadójátéka, nem csoda, hogy 3-0-ra nyert a kanadai gárda.

Helyzetei azért voltak a Pittsburgh-nek, de Ray Emeryt nem lehetett legyőzni ezen a meccsen, az Ottawa kapusa két kettős emberhátrány alkalmával is tartotta a lelket csapatában, összesen pedig 20 védést bemutatva hozta össze pályafutása első playoffbeli shutoutját.

A Szenátorok a második harmadan küldték padlóra a vendéggárdát, amikor három gólt ütöttek, Dany Heatley kezdte, aztán Chris Kelly és Antoine Vermette következett, ők ketten egy-egy gólpasszt is bevéshettek a statisztikába. Crosby élete első rájátszását végül három góllal és két assziszttal zárta, de az utolsó két összecsapáson pont nélkül maradt.

Nyugaton fény derült az első továbbjutó kilétére, az Anaheim Minnesota elleni 4-1-es győzelme ugyanis főcsoport-elődöntőt ért. Paprikás hangulatban kezdődött a találkozó, ugyanis a csapatok majdnem egymásnak ugrottak, amikor a bemelegítés alatt Derek Boogard és George Parros összeszólalkozott.

Végül egy kis lökdösődéssel zárult a közjáték, de akadt másféle izgalom is még az első buli előtt, mert Teemu Selännét, a Kacsák finn csatárát a jobb szeme felett találta el egy kósza korong, jó nagy sebet ejtve a szemöldökénél. A meccs alatt egy ütő a másik szeme fölött szakította fel a bőrt, úgyhogy alaposan ki lett dekorálva az arca, a lefújás után Selänne viccesen csak Rockynak titulálta magát.

A nem mindennapi felvezetés után a mérkőzés gyors Anaheim-góllal indult, amire Marian Gaborik révén még tudott válaszolni a második harmad vége felé a Wild, de Ryan Getzlaf hamar visszaállította a Kacsák számára kedvező állapotot, majd Corey Perry első playoffgóljával mindent eldöntött. Az Anaheim kapujában ismét Jean-Sebastien Giguere állt, aki 26 védéssel jelezte, hogy családi gondjai (kisfia úgy jött világra, hogy nem jól lát az egyik szemére) ellenére remekül tud a hokira koncentrálni.

Az öt meccsből a harmadik dőlt el hosszabbításban a Vancouver-Dallas párharcban, és az eddigiekkel ellentétben ezúttal a texasiak örülhettek, Marty Turco, a Dallas kapusa hat túlórás zakó után végre győzelmet könyvelhetett el. A hős Brendan Morrow volt, aki a hosszabbítás hetedik percében vette be az amúgy remekül védő Roberto Luongo kapuját.

Az első kiemelt Detroit másodszor is kikapott Calgaryban, a Flames a duplázó Daymond Langkow és a 33 lövést lenyelő Miikka Kiprusoff vezérletével kerekedett a Vörös Szárnyak fölé.

eredmények, rájátszás, 1. forduló:
Keleti főcsoport:
Ottawa Senators - Pittsburgh 3-0 (0-0, 3-0, 0-0)
gól: Heatley (21:08, emberelőnyből), Vermette (26:20), Kelly (37:55)
továbbjutott: az Ottawa, 4-1-es összesítéssel.

Nyugati főcsoport:
Anaheim Ducks - Minnesota Wild 4-1 (1-0, 1-1, 2-0)
Pronger (1:02), Getzlaf (36:29, ee.), Perry (50:29), Moen (59:03, üres kapus), illetve Gaborik (35:42, emberhátrányból)
tj: az Anaheim, 4-1-es összesítéssel.

Vancouver Canucks - Dallas Stars 0-1 (0-0, 0-0, 0-0, 0-1)
gól: Morrow (66:22, ee.)
az állás: 3-2 a Vancouver javára

Calgary Flames - Detroit Red Wings 3-2 (2-2, 1-0, 0-0)
gól: Langkow (8:29, ee.; 28:19, kettős ee.), Conroy (13:33), illetve Bertuzzi (11:07), Franzen (15:37)