Akadozik az orosz olajszállítás Észtországba

Vágólapra másolva!
Értesülések szerint leállt az orosz olajexport Észtország irányába, bár ezt orosz források tagadták. A tallinni szovjet emlékmű elmozdítása óta tartó vitában az orosz felsőház a diplomáciai kapcsolat megszakítását, az alsóház pedig gazdasági szankciók elrendelését javasolta a Kremlnek.
Vágólapra másolva!

Az Európai Bizottság elvárja, hogy az orosz energiacégek teljesítsék szerződéses exportkötelezettségeiket Észtország számára, függetlenül az úgynevezett műszaki problémáktól, mondta az EU energiaügyi biztosának szóvivője pénteken Brüsszelben. Az orosz államvasutaknál csütörtökön tagadták, hogy leállították az olajszállítást Észtországba, de kereskedők szerint a tartálykocsi-szerelvények még mindig állnak.

A német EU-elnökség csütörtökön ismételten aggodalmának adott hangot az EU-tagállam Észtország és Oroszország között kialakult feszültség miatt, de a német kormány egyelőre nem támogatja azt az észt követelést, hogy halasszák el az EU és Oroszország tervezett csúcstalálkozóját. Két héttel az unió és Oroszország csúcstalálkozója előtt mind több tagállam emelt szót amellett, hogy az EU egyelőre ne tárgyaljon Oroszországgal a partnerségi, illetve együttműködési megállapodás esedékes megújításáról. Az észt-orosz viszály a lengyel húsáruk oroszországi behozatali tilalma miatt kialakult konfliktus mellé lépett: Varsó már hosszabb ideje akadályozza a tárgyalások újrakezdését az orosz kormánnyal.

Tallinnban és Moszkvában az észt követség előtt április 27-e óta tartanak a tüntetések, zavargások, azóta, hogy az észt hatóságok eltávolították Tallinn központjából és titkos helyre szállították a náci Németország elleni háborúban elesett szovjet katonáknak emléket állító Bronzkatonát, arra hivatkozva, hogy az egyaránt vonzza a balti ország észt és orosz nacionalistáit, ezért "okot vagy ürügyet adhat kiterjedt és veszélyes lázadásokra". Az orosz felsőház válaszul a diplomáciai kapcsolat megszakítását, az alsóház pedig gazdasági szankciók elrendelését javasolta a Kremlnek. "Észtország hasznot húz a Nyugatra küldött orosz kőolaj tranzitjából, és Oroszország más szállítási lehetőségeket építhet ki, hogy elkerülje Észtország területét" - mondta a múlt héten Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes.