Szélesedik a sztrájk a Deutsche Telekomnál

Vágólapra másolva!
Kedden már 16 ezer dolgozó részvételével folytatódott a sztrájk a Deutsche Telekomnál. A callcenterekben és műszaki ügyfélszolgálatoknál egyaránt sztrájkolnak, a ver.di szakszervezeti szövetség közlése szerint a szolgáltatások további korlátozásával kell számolni.
Vágólapra másolva!

Hétfőn már kiszélesedett a Deutsche Telekom dolgozóinak sztrájkja Németországban: a ver.di szakszervezet tájékoztatása szerint már 15 ezren szüntették be a munkát, tiltakozván a konszern tervezett átalakítása ellen. Az akció gyakorlatilag az összes üzletágat érinti, beleértve az ügyfélszolgálatokat is.

A Telekom-sztrájk a hétfő délutáni hírek szerint érinti a Nyolcak (G8) június eleji heiligendammi csúcsértekezletének előkészületeit is. Amint azt a ver.di szóvivője elmondta: hétfőn a heiligendammi helyszínnél és a kühlungsborni médiaközpontnál is sztrájkoltak a műszakiak. A sztrájkot a csúcs helyszínein a Telekom szóvivője is megerősítette, de közölte, hogy a "szükséges beállítási munkák terv szerint zajlanak" és helyettesítő dolgozókat alkalmaznak a munkák elvégzésére.

A szóvivő ugyanakkor felszólította a ver.dit, hogy a csúcsot ne veszélyeztesse a sztrájkkal.

A Deutsche Telekom mintegy 11 ezer alkalmazottja a múlt héten, pénteken lépett országszerte sztrájkba. A társaság dolgozói csütörtökön döntöttek a sztrájk mellett, miután a szakszervezet és a vállalat vezetése nem tudott egyezségre jutni az átszervezések miatt kirobbant vitában. A szolgáltatásban dolgozókat tömörítő szakszervezet, a ver.di tagjainak 96 százaléka voksolt a munkabeszüntetésre.

Ez az első sztrájk a német telefontársaság történetében, és az első komolyabb munkaügyi konfliktus azóta, hogy a vállalatot tizenkét évvel ezelőtt privatizálták.

A Deutsche Telekom és a ver.di szakszervezet között már hetek óta tart a kötélhúzás amiatt, hogy a vezetés a vállalat különböző szolgáltató-egységeiből az új, egységes és külön számlán kezelt T-Service-be helyez át mintegy 50 ezer alkalmazottat.

A tervek szerint az áthelyezettek számára a heti munkaidő az eddigi 34 óra helyett 38 óra lenne, és a kiszervezendő több tízezer dolgozó bérét két és fél év alatt 12 százalékkal csökkentenék, cserébe a cég 2010 végéig szavatolná a munkahelyek megtartását. Emellett a Deutsche Telekom új munkahelyteremtést is kilátásba helyezett. Ezt a javaslatot azonban a ver.di visszautasította.

A változtatásokat a belső piac visszaesésével, mindenekelőtt a vezetékes szolgáltatások veszteségeivel, a költségcsökkentés szükségességével indokolta a vállalatvezetés. Az átszervezés július 1-től lépne életbe.