Ma ünneplik az információs társadalmat

Vágólapra másolva!
Tavaly óta már nem a távközlés, hanem az információs társadalom világnapjára emlékezünk május 17-én. A jeles dátumot korábban sokan - tévesen - az internet világnapjaként tartották számon.
Vágólapra másolva!

A távközlési világnapot 1968 óta tartják annak emlékére, hogy 1865. május 17-én írták alá Párizsban húsz ország képviselője a Nemzetközi Távíró Egyesületet (International Telegraph Union - ITU) megalapító okmányt (a monarchia révén hazánk is az alapító tagok közt volt). A szervezet fő célja a távközlés fejlődésének elősegítése, a távíróhálózatok együttműködési képességének biztosítása volt. 1932 óta az ITU rövidítés a Nemzetközi Távközlési Uniót (International Telecommunication Union), mai nevén Nemzetközi Távközlési Egyesületet jelöli. Az egyesület 1947 óta az ENSZ szakosított szervezete, s közel 200 tagországa van.

Nem az internet, az információs társadalom világnapja

Az ITU ma is a telekommunikáció (infokommunikáció) egységesítési problémáinak megoldását igyekszik elősegíteni, például a harmadik generációs mobil telefonrendszerek, a műholdas kommunikáció, a digitális műsorszórás koordinálása terén. Az ITU tagországok az idei világnap központi témájának ezt választották: A fiatalokon múlik az információs társadalom kiépítése. Néhány évvel ezelőtt az internet volt a központi téma, amit többen félreértelmeztek, és a világnapot az internet napjának keresztelték - végül nem tévedtek nagyot, hiszen idén már információs társadalom világnapot tartunk.

Az információs társadalom kifejezésére számos definíciót találni. Szociológusok a posztindusztriális társadalom átalakulásának leírására használt gyűjtőkategóriaként használták évekig, jelentéstartalma alapján eredetileg sokkal inkább az oktatás, a tudomány, az innováció, az (új)gazdaság, a tartalom és a kultúra fogalomköre tartozott az információs társadalom kifejezéséhez, mint a távközlési és számítástechnikai rendszerek és használóik - ahogyan inkább ma használjuk.

Ugyanakkor az információs társadalom fejlettsége nagymértékben meghatározza az adott ország versenyképességét. Napjainkban rohamtempóban terjednek a fejlett távközlési technika eszközei. A világméretű számítógépes hálózat, az internet, amely a különböző rendszerű számítógépek között egységes hálózati nyelv segítségével teremt kommunikációt, mindenki számára könnyen elérhetővé teszi az információkat.

[origo] - MTI - ITTK