Nem bírják a versenyt a tejfeldolgozók

Vágólapra másolva!
Tovább erősödik az importnyomás a magyarországi tejpiacon, és egyre több tejfeldolgozóra kerül lakat. A Tej Terméktanács szerint a fő gond az áruházláncok monopolhelyzete.
Vágólapra másolva!

Az EU tejszektorának kilátásai középtávon pozitívak, a belső piac növekszik, főleg a sajtoknál és a magas hozzáadott értékű tejtermékeknél - mondta el a Napi Gazdaságnak Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. mezőgazdasági és élelmiszer-ipari tanácsadási üzletágának igazgatója. Véleménye szerint a vaj- és tejportermelés a szabályozási változások miatt csökken majd az unióban, s a közösségi export eséséhez hozzájárul a sajttermelés növekedése is; a vaj világpiacán az EU részaránya a 2005-ös 38 százalékról 2015-re 22 százalékra csökkenhet. Magyarországon a csökkenő tejfelvásárlás hatására a kivitel is mérséklődik, míg a belső piac bővülését az import okozza. A folyamatos változások nem jelentenek kiszámíthatóságot, ráadásul a tejtermelők jövedelme továbbra is jórészt a támogatásokból származik - véli az elemző.

A Tej Terméktanács (TTT) adatai szerint a magyarországi alapanyagból előállított tej és tejtermék belpiaci értékesítése tavaly folyadék- és zsíralapon 13 százalékkal csökkent, amihez részben a tej és tejtermékek áfatartalmának 15-ről húsz százalékra történő emelése is hozzájárult. A fogyasztói tej, valamint a sajt és túró értékesítése - ami tejegyenértékben az összes belföldi értékesítés 83 százaléka - átlagosan 10 százalékkal csökkent. Ennek fő oka, hogy a tejfeldolgozók nem bírják már a versenyt az akciós áron beáramló, többségében gyenge minőségű termékekkel, így több tejüzemet is bezártak az utóbbi hónapokban.

A tej- és tejtermékforgalomban az export értéke az import 60 százaléka; az importnyomás mellett a legnagyobb problémát az áruházláncok monopolhelyzete jelenti. A listaárból különböző jogcímen ugyanis esetenként akár 40 százalékot is levonnak, ráadásul az egyre nagyobb mennyiségű saját márkás termékről a TTT szakértői szerint gyakran azt sem lehet tudni, hogy hol gyártották.

Tavaly kiemelkedő mennyiségű, több mint 158 millió kilogramm nyerstejet exportáltak. A teljes tejkivitel értéke 2006-ban 22 százalékkal, 144,6 millió dollárra növekedett. Az utóbbi három esztendőben az export csak 46 százalékkal bővült dollárban kifejezve, míg az import több mint három és félszeresére nőtt. Az előző évhez képest a tejfeldolgozók és -kereskedők létszáma változatlan maradt, míg a termelőké 2,7 százalékkal csökkent, miután a kvótajogosultsággal nem rendelkező, a tejtermelést időközben beszüntető termelők tagsági viszonyát megszüntették.