Elisztában, a sakkvilágbajnok-jelölti párosmérkőzések hatodik játéknapján Levon Aronjan is kiharcolta a továbbjutást. Az örmény nagymester a spanyol megnyitásban sötéttel gond nélkül remizett a spanyol Alekszej Shirovval, és 3,5-2,5-ös győzelemmel bejutott a mexikói világbajnoki döntőbe. Az orosz házirangadón, Szergej Rublevszkij és Alekszandr Griscsuk küzdelme csak a rájátszásban dől el. "Nagyon boldog vagyok, hogy jó játékkal harcoltam ki a világbajnoki döntőben való részvétel jogát" - mondta Lékó Péter, amikor Elisztából bejelentkezett.

A nemzetközi szaksajtó felsőfokon dicséri Lékó Péter Elisztában nyújtott teljesítményét, jó felkészülését, az esélyek tökéletes kihasználását, igazi profihoz illő játékát. Nagy öröm volt, amikor váratlanul mobilomra bejelentkezett Eliszta, és a vonal másik végén Lékó Pétert hallottam. Hangjából is érezhetően felszabadultan, elégedetten, nagyon boldogan értékelte röviden a világbajnok-jelölti párosmeccseken nyújtott teljesítményét.

"Lélektanilag is nagyon fontos volt a török Mihail Gurevics elleni meccsem második játszmája. Bosszantóan könnyen remizett ki az első partiban a sötét bábukat vezetve. Világossal azonban nem vált be újítása, s ez nagy önbizalmat adott a folytatásra. Elegendő időm volt készülni Jevgenyij Barejevre, izgalmasan alakult első partink. A nagyon bonyolult állásban véletlenszerűen esélyt kaphatott volna, de olyan lépés, mint a He4, csak számítógépes program találhat meg oly kevés idő mellett. Mindketten a Bxf2 áldozatot számolgattuk. A vereség megingatta ellenfelemet, ezért már korán remizett világossal. A harmadik játszma megnyerésével a továbbjutás küszöbére értem, és Barejev megnyitási újítására is jól reagáltam a negyedik partiban, akár nyerhettem is volna a bonyodalmakban. Hazaérkezésemig sok programom van itt Elisztában, kevés az idő a dortmundi tornáig, de a magabiztos továbbjutásom nagy önbizalmat adhat a versenyre, és a világbajnoki döntőre való felkészülésemhez is" - mondta Lékó.

Lékó Péter és Borisz Gelfand mellett harmadikként az első helyen kiemelt örmény Levon Aronjan harcolta ki a továbbjutást. A spanyol Alekszej Shirov nagy esélyt szalasztott el a negyedik játszmában, és a sorsdöntő partiban nem tudott kiegyenlíteni. Párharcuk sorsát eldöntötte az első ütközet. Az orosz házirangadón a várakozásnak megfelelően rájátszás lesz, Alekszandr Griscsuk vezért áldozott, hogy örökös sakkal remizzen Szergej Rublevszkijjel.

A hatodik játszmák eredményei:
Alekszej Shirov (spanyol, 2699) - Levon Aronjan (örmény, 2759) döntetlen (Spanyol megnyitás, 27)
Szergej Rublevszkij (orosz, 2680) - Alekszandr Griscsuk (orosz, 2717) döntetlen (Skót megnyitás, 20)

Végeredmények:
Lékó Péter (magyar, 2738) - Jevgenyij Barejev (orosz, 2643) 3,5 - 1,5 (1 - 0, döntetlen, 1 - 0, döntetlen, döntetlen)
Gata Kamsky (amerikai, 2705) - Borisz Gelfand (izraeli, 2733) 1,5 - 3,5 (döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen, 0 - 1)
Levon Aronjan (örmény, 2759) - Alekszej Shirov (spanyol, 2699) 3,5 - 2,5 (1 - 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

Párosmérkőzés állása:
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2717) - Szergej Rublevszkij (orosz, 2680) 3- 3 (1 - 0, döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen)

A mexikói világbajnokság résztvevői a július 1-től érvényes pontszámok sorrendjében: