400 ezer embert érint az egyszerűsített foglalkoztatás

Vágólapra másolva!
Augusztus elsejétől egyszerűbben lehet foglalkoztatni az alkalmi és az idénymunkásokat, előbbiek után ezer, utóbbiak után napi 500 forint közterhet kell fizetni.
Vágólapra másolva!

Egyszerűsített foglalkoztatás lép hatályba augusztus elsejétől a mezőgazdasági és idegenforgalmi idénymunkákra, illetőleg az alkalmi munkákra vonatkozóan, jelenleg mintegy 300 ezer ember dolgozik idénymunkásként, és körülbelül 100 ezer az alkalmi foglalkoztatottak száma - mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára sajtótájékoztatón pénteken Balatonfüreden.

Az új törvényi szabályozás szerint idénymunka esetében nincs létszámkorlát, bármennyi dolgozót foglalkoztathat naponta a munkáltató, míg alkalmi munka esetében a főállású dolgozók számához viszonyítva szabja meg az új törvény a foglalkoztathatók számát - tájékoztatott az államtitkár. Mint mondta: például 20 főállású felett 20 százalék lehet az alkalmi foglalkoztatottak száma.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy több mint egymillió alkalmi munkavállalói könyvet tartottak számon az országban, s gyakran előfordult az, hogy valaki egyetlen főállású munkavállaló mellett 10-15 embert foglalkoztatott - egész évben - "alkalmisként". Ugyanakkor az 1,2 milliónyi kiskönyvvel rendelkezőnek talán csak a harmada vállalt munkát - jegyezte meg.

Éves összesítésben vizsgálják a keretet

Czomba Sándor hangsúlyozta: az alkalmi foglalkoztatás napi létszámkorlátja túlléphető, csak az éves keret nem. Mint mondta: ha egy vendéglátósnak hét végén van sok vendége és nagy rendezvényei, akkor szombaton, vasárnap a főidényben több alkalmi munkavállalót is foglalkoztathat a napi engedélyezettnél. Rugalmas a szabályozás, s éves összesítésben vizsgálják majd az előírások betartását - tette hozzá.

Elmondta: idénymunka esetében - a mezőgazdaságban, az idegenforgalomban - 90 napról 120-ra emelték fel az éves foglalkoztatás idejét, az alkalmi munkásokat pedig 90 napon át lehet dolgoztatni. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a munkavállalóra vonatkozóan nincs korlát: ha 120 nap után átmegy másik céghez, akkor ott folytathatja tovább a munkát, azaz akár egész évben is dolgozhat.

Kiszúrték a papírmunkát

Czomba Sándor rámutatott: a bejelentési kötelezettséget illetően igyekeztek a papírmunkát "kiszűrni", mert az lehetőséget adott "a kiskapuk megtalálására". Mint mondta: a korábbi, úgynevezett kiskönyvvel való foglalkoztatás esetében sok visszaélés és probléma adódott, ám a munkáltatók szerint az még mindig jobb volt, mint a most hatályos rendelkezések.

Az államtitkár közlése szerint augusztus 1-től ügyfélkapun keresztül vagy telefonon lehet az idény-, illetőleg alkalmi foglalkoztatottakat bejelenteni, sőt december 1-től sms-ben is mód nyílik erre. Írásbeli munkaszerződést is csak akkor kell kötni, ha azt az idény- vagy alkalmi munkavállaló kéri, de az is egyszerűsített nyomtatvány lesz.

Czomba kitért arra is, hogy a munkáltató közterhe augusztus 1-től idénymunka esetében 500, alkalmi foglalkoztatásnál pedig ezer forint lesz személyenként és naponta.