Aranydrágulás jöhet a statisztika szerint

Vágólapra másolva!
Az utóbbi évtizedek statisztikái alapján most szeptemberben az arany drágulására van kilátás.
Vágólapra másolva!

A legtöbb piaci elemző emelkedő aranyárat vár szeptemberben. Indiában ugyanis elkezdődik az aranyvásárlási szezon, és az évtizedes statisztikai adatok is amellett szólnak, hogy szeptemberben jó eséllyel emelkedhet az arany kurzusa - derül ki a tájékoztat az Aranypiac.hu elemzéséből.

Az aranyárfolyam 1975-ig visszanyúló elemzéséből kitűnik, hogy az elmúlt 35 év átlagában az első szeptemberi kereskedelmi naphoz képest a hónap utolsó kereskedelmi napjáig átlagosan 3,35 százalékkal emelkedett az árfolyam.

Az elmúlt 35 évben a nemesfém jegyzése a szeptemberi hónapok folyamán 25-ször emelkedett, míg 10 olyan év volt, amikor csökkent. Az arany 10 éve tartó töretlen menetelése során mindössze egy évben (2006) zárt gyengébben a hónap végén az árfolyam, mint ahogyan nyitott.

A legjelentősebb szeptemberi aranyár-emelkedések 1975 óta

Év

Drágulás mértéke (százalék)

1979

24,94

1999

20,73

2007

10,57

1976

9,74

1986

8,03



Az Erste június végén az arany drágulását vetítette előre. A bank akkor publikált elemzése szerint az indiai, a szaúd-arábiai és a kínai központi bank aranyvásárlásai miatt az elmúlt 20 év után idén először a jegybankok ismét nettó vásárlókká váltak a piacon, ami a bikapiac (az áremelkedés) újabb szakaszára utal. A papírpénzbe vetett bizalom folyamatosan csökken, az arany stabil értéke ismét megmutatkozik. Az Erste szakértői azt jósolják, hogy az arany ára középtávon mintegy 2300 dollárra emelkedik, egyéves időtávon pedig 1600 dollárra erősödhet.

Az aranyár emelkedését alátámasztó tényezők az Erste szerint

- Az arany és a nemesfémek jelentik az egyetlen olyan eszközkategóriát, amely inflációs és deflációs környezetben is fenntartható módon őrzi meg értékét.

- Rendkívül valószínűtlennek tűnik a termelési kapacitások esetleges gyors felfutása. A kitermelés, az energia és a munkaerő költségeinek megugrása jórészt ellensúlyozta az aranyár emelkedését. Ráadásul a könnyen bányászható telepek már jórészt kimerültek, tehát a nemesfémet nagyobb mélységből kell felhozni, ami drágítja a termelést

- A folyamatosan növekvő befektetői igényt jelez elvileg az, hogy intézményi befektetők, állami eszközalapok és olajtermelő országok portfóliójukban még mindig alulsúlyozzák a nyersanyagokat, kiváltképp az aranyat.

- A hitelválság még nem ért véget. Az amerikai makroadatok ambivalens képet festenek az Egyesült Államok gazdaságáról, miközben a tengerentúli kereskedelmi ingatlanpiacon sokasodnak a gondok. Nem lehet kizárni a W alakú recesszió lehetőségét sem, vagyis amikor a visszaesést egy-két negyedévnyi növekedés követi, majd újból - esetenként mélyebb és hosszabban tartó - hanyatlás követi.