Orosz rakétaszerelés két percben - ritka felvételek az Európai Űrügynökségtől

Vágólapra másolva!
Két percbe sűrített látványos videót láthatunk egy orosz Szojuz hordozórakéta összeszereléséről. Az űreszköz rövidesen Francia-Guyana területéről indul, az első négy Galileo mesterséges holddal a fedélzetén.
Vágólapra másolva!

Ritka felvételeket hozott nyilvánosságra az Európai Űrügynökség (ESA). Az alábbi film képsorain lépésenként követhető egy Szojuz hordozórakéta összeállítása, amit két kameraállásból, felgyorsítva figyelhetünk meg. Az október 20-ára tervezett indítás különlegessége, hogy ez lenne az első alkalom, amikor egy Szojuz hordozórakéta nem a volt Szovjetunió területéről, hanem az ESA fennhatósága alá tartozó francia-guyanai Kourou űrközpontból startol.


szólj hozzá: Egy Szojuz összeszerelése


A Szojuz rakéta összeszerelésének lépései gyorsított filmen (ESA)

A filmen látható hosszú szerkezet a hordozórakéta három fokozata, amelynek elemeit daruk segítségével helyezik végső pozíciójukba, ahol azokat egymáshoz rögzítik. Megfigyelhető az emelkedés közben a rakéta oldaláról leváló négy segédrakéta beszerelése is. Ez a Szojuz-ST-B jelű rakéta fogja a tervek alapján Föld körüli pályára állítani az európai Galileo helyzetmeghatározó rendszert alkotó műholdak első négy darabját. A szerelés alatt természetesen nem volt üzemanyag a hordozórakétában, amely a szerkezet fő tömegét adja a start során.

Az alábbi videón egy korábbi, Ariane hordozórakéta indítását követhetjük, szintén a Kourou Űrközpontból.


szólj hozzá: Ariane rakéta start


Az európai Ariane 5ECA hordozórakéta indítása