Fúziós eljárások: nyilvános konzultációt indított a GVH

Vágólapra másolva!
A Gazdasági Versenyhivatal nyilvános konzultációt indított az új fúziós űrlap, valamint a fúziós eljárásokhoz kapcsolódó informális egyeztetésekről szóló tájékoztató tervezetéről - értesült az [origo] a versenyhivatal szakértőitől.
Vágólapra másolva!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2011 elején kezdte meg a fúziós űrlap és saját fúziós eljárásrendjének felülvizsgálatát, melynek egyik lépéseként 2011. május 19-én kezdeményezett először nyilvános konzultációt a gyakorlati tapasztalatok összegyűjtése érdekében.

A GVH ennek során számos hasznos visszajelzést kapott, amelyek felhasználásával az elmúlt hónapok során a hivatal elkészítette az új fúziós bejelentési űrlap, valamint a fúziós eljárásokhoz kapcsolódó egyeztetések legjobb gyakorlatát összefoglaló tájékoztató tervezetét.

A GVH a mai napon indított, második nyilvános konzultációja során ezen dokumentumok kapcsán várja az érdekeltek észrevételeit és javaslatait.

A GVH saját fúziós eljárásrendjének fejlesztésekor - a beérkezett véleményekre is tekintettel - kiemelt figyelemmel volt az eljárás átláthatóságának, gyorsításának és adminisztrációs terheinek csökkentésére.

Ennek megfelelően az új fúziós űrlap tervezete tulajdonképpen két űrlapot tartalmaz, melynek második felét kizárólag az érdemi átfedést, vagy kapcsolódást eredményező összefonódások esetében kell kitölteni, és azok esetében is csak az érdemi átfedés, vagy kapcsolódás lehetőségét felvető piacokra.

Csökkentenék az adminisztrációs terheket

Az [origo] - nak a GVH szakértői elmondták: érdemi átfedésről akkor beszélünk, ha mindkét fuzionáló fél jelen van (vagy lehet) a piacon, és ésszerűen szóba jön olyan piacdefiníció, amely mellett együttes részesedésük legalább tíz százaléka.

Érdemi kapcsolódásról pedig olyan vertikális, vagy egyéb kapcsolatok esetén beszélünk, amikor valamilyen ésszerűen szóba jövő piacdefiníció mellett az egyik fél részesedése legalább tizenöt százalék.

Az új űrlap tervezete a lehető legkevesebb formai megkötéssel várja el az adatszolgáltatást, így a legtöbb táblázat már csak ajánlott és nem kötelező formátumú.

Szintén az adminisztrációs terhek csökkentése irányába hat, hogy az új fúziós űrlap tervezete mellékleteként nem kell cégbírósági iratokat benyújtani, és hiteles fordítást is csak a tranzakció létrejötte és versenyjogi megítélése szempontjából releváns iratrészek esetében várna el a GVH a jövőben.

Jelentős könnyítés a globális fúzióknál

Vélhetően jelentős könnyítést fog jelenteni a globális fúziók esetében, hogy az érintettek esetében csak a magyarországi piac szempontjából releváns szereplőket és tevékenységeket kell majd bemutatni.

Az új űrlapot a GVH korábbi fúziós bejelentések alapján is kipróbálta és annak eredményeit a fejlesztés során felhasználta.

A GVH az előző konzultáció során beérkezett észrevételek alapján elvégezte az 500 millió forintos alsó, fúziós bejelentési küszöbérték (amelyet legalább két, a fúzióban résztvevő vállalkozáscsoportnak meg kell haladnia, hogy a fúzió bejelentés-köteles legyen) felülvizsgálatát is.

A 2006-2010 közötti vizsgálat eredménye

Ennek eredményeként megállapítható volt, hogy a 2006-2010 között vizsgált fúziók 16 százaléka esne ki az 500 millió forintos küszöb egymilliárd forintra emelése, és összesen 26 százaléka annak 1,5 milliárd forintra emelése esetén.

Mindeközben a potenciálisan kikerülő fúziók mintegy 15 százaléka összetett eljárás alá esne a korábbi évek tapasztalatai alapján, amely egyébként megfelel az összes fúziós bejelentés bázisán számított második fázisú ügyek arányának.

Ez azt jelenti, hogy az 500 millió - 1,5 milliárd forint közötti árbevételű cégek részvételével tervezett fúziók nem kevésbé problémásak.

Mindezek alapján a GVH - egyezően a korábbi konzultáció során beérkezett vélemények többségével - nem látja indokoltnak az 500 millió forintos alsó bejelentési küszöbszám emelését, hiszen ezzel jelentős számú - adott esetben versenyaggályokat is felvető - összefonódás kerülhetne ki a versenyhatóság előzetes kontrollja alól.

A GVH saját fúziós eljárásrendjének átláthatóbbá tételét szolgálja a hivatallal való informális egyeztetések legjobb gyakorlatát összefoglaló tájékoztató tervezet. A GVH az eljárás gyorsítása érdekében ajánlja az összefonódás résztvevőinek a bejelentés előtti informális egyeztetést.

Ezen túl a tájékoztató a későbbi informális egyeztetésekre okot adó eseményeket is azonosítja, valamint tartalmazza az informális egyeztetések kezdeményezésére, menetére és a résztvevőkre vonatkozó legjobb gyakorlatot.

A határidő november 15.

A konzultáció keretében az érdekelteknek 2011. november 15-ig tehetik meg írásban észrevételeiket a [email protected] e-mail címre. A konzultációra bocsátott dokumentumok letölthetők a GVH honlapjáról (www.gvh.hu).