Vágólapra másolva!
Festménynek vagy fantáziarajznak tűnik, annyira látványos színekben pompázik egy lencsefelhő. A naplementekor megörökített felhőalakzat réteges szerkezetet és sárgásvörös árnyalatot mutat az égen.
Vágólapra másolva!

A Colorado Nemzeti Park területén készült ez a kép egy lencsefelhőről 2012. január 5-én. A naplementekor készült felvételt a légköri fényszóródás festi vörösre - az alacsonyról sütő Nap sugaraiból a kék árnyalatok kiszóródnak, a vörösek maradnak meg és vetülnek a felhőre, ez okozza a látványos színeket a felvételen.

Forrás: Richard H. Hahn
Látványos lencsefelhők naplementekor. A kép nagyméretű változatának letöltése. További képek a fotós
honlapján tekinthetők meg (Richard H. Hahn felvétele)

A lencsefelhők (altocumulus lenticularis) a fellegek látványos és viszonylag ritkán megfigyelhető csoportját képezik. Többnyire nagy kiemelkedések felett, valamivel azok mögött, az áramló levegőben kialakult állóhullám révén jönnek létre. Ennek megfelelően állófelhők, tehát nem mozdulnak el. Miközben a gáz áramlik bennük, egyik oldalukon folyamatosan keletkeznek, míg a túloldalon feloszlanak. A hegynek ütköző levegő felemelkedik, eközben lehűl és nedvességtartalma kiválik - ez alkotja a felhőt. Nem sokkal azután, hogy a nedvesség elkezd kicsapódni, a topografikus helyzet miatt a gáz már süllyedni is kezd. Ekkor a vízcseppek elpárolognak, ezért az állóhullámnak csak a hegy kiemelkedése feletti "csúcsa" jelentkezik felhőként. Emiatt a felleg viszonylag kicsi és jól körülhatárolt lesz, így alakul ki a látványos lencse alak.

Lencsefelhők fejlődése. Érdemes megfigyelni, hogy a levegő áramlása nyomán a felhők anyaga folyamatosan cserélődik, de belőlük a vízpára mindig a magaslat felett válik ki