Tovább szárnyal a Nike

Nike
Vágólapra másolva!
Remek negyedévet tudhat maga mögött a Nike, amely soha nem látott magasságokba emelte a részvények árát. Az elmúlt években úgy tűnt, hogy az Adidas lehet a legkomolyabb vetélytárs, ugyanakkor az Under Armour részvényeinek ára az elmúlt 2 évben közel háromszorosára nőtt. Ráadásul idén az Egyesült Államokban egyes sportszerek esetében már nagyobb bevételre tett szert az Under Armour, mint az Adidas.
Vágólapra másolva!

NIKE: Megállíthatatlannak tűnik

Múlt heti gyorsjelentése után 90 dollár fölé is került a Nike árfolyama, ami jócskán túlteljesítette a korábbi, 82,69 dolláros történelmi csúcsszintet. Ezzel pedig elérte a szeptember 11-i cikkünkben is előrevetített 90 dolláros szintet az árfolyam.

Egy ilyen hatalmas megugrást követően nem lenne meglepő, egy kisebb nagyobb korrekció sem, amit a grafikonon hagyott hatalmas rés is megerősít. Ebben az esetben a 85,6 dollárnál található 61,8 százalékos Fibonacci szint nyújthatna támaszt. Ezt az eshetőséget az is előrevetítheti, hogy az RSI elérte a 70-es szintet, ami túlvettségről árulkodik.

Amennyiben mégis folytatni tudná emelkedő szériáját a Nike, akkor akár elérhetné a 92,6, majd a 94,85 dollárnál lévő Fibonacci-szinteket. Ehhez elsőként 90 dolláros ellenállást kellene legyűrnie, melyet az elmúlt napokban már tesztelgetett is az árfolyam.

Nike napi grafikon (NYSE) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

UNDER ARMOUR: Ismét csúcsra törhet

Az amerikai sportszergyártó egy részvényéért 2014 elején még csak körülbelül 41 dollárt fizettek, szeptemberben viszont már 72 dollár fölött is járt az árfolyam, ami közel 57 százalékos növekedésnek felel meg. A népszerű sportszergyártó így a maga közel 15 milliárd dolláros piaci kapitalizációjaval nem sokkal marad el az Adidasétól.

Az árfolyam április óta egy emelkedő ékben halad, melynek nemrég ismét elérte az alját, és sikerrel rugaszkodott el. További erősödést jelezhet előre az MACD vételi jelzése, és ha ez valóban bekövetkezik, akkor akár újra elérheti a csatornatetőt 75 dollár közelében.

Fontos azonban megjegyezni, hogy felfelé irányuló trend esetén az emelkedő ék alakzat általában trend elgyengülésére utalhat. Ha valóban visszaesés következne, az 50 napos mozgóátlag akaszthatná meg, amely jelenleg 68,7 dollár környékén található. Ha ez nem bizonyulna erős támasznak, az ék formáció alja nyújthat menedéket.

Under Armour napi grafikon (NYSE) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

ADIDAS: Padlón a német sportszergyártó

A július végi profitfigyelmeztetése után 2012 júliusa óta nem látott mélypontra került az Adidas. Azóta sikerült némileg javítani, de a jelenlegi 59 euró körüli ár még mindig jócskán elmarad a 2014 elején felállított 93,22 eurós történelmi csúcstól.

Adidas heti grafikon (Xetra) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

A mélypont elérése óta egy növekvő trendcsatornában halad az árfolyam, ami pozitív fejleménynek tekinthető. Ráadásul a ma bejelentett részvényvisszavásárlási programnak köszönhetően a csatornaaljról az 50 napos mozgóátlag fölé emelkedett az Adidas. Ha kitart a lendület, akkor a csatornatető, illetve az év eleje óta tartó csökkenő trendvonal képezhet akadályt. Mindezek legyűrése esetén megkísérelhetné visszatölteni a több mint 5 eurós rést, amelyet még nyáron hagyott a háta mögött az árfolyam.

Amennyiben folytatódna az árfolyam gyengélkedése, és letörné a trendcsatornát, elsőként az 57, majd ismét az 55 eurós támaszban bízhatna. Ezt az eshetőséget az MACD közelgő vételi jelzése is előre vetítheti.

Adidas napi grafikon (Xetra) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.