Vágólapra másolva!
A világgazdaság növekedése továbbra is támogatja a részvénypiacokat, de a Fed kamatemelése és a geopolitikai feszültségek miatt időszakosan nagyobb korrekciókra lehet számítani. Idehaza marad az alacsony kamatkörnyezet, így az infláció növekedése esetén pozitív reálhozam eléréséhez érdemes kockázatosabb eszközök irányába mozdulni. A forint esetében az utolsó negyedévben már kiegyensúlyozottabb árfolyamra számítunk.
Vágólapra másolva!

A világgazdasági növekedési kilátások továbbra is kedvezőek, a javuló vállalati eredmények pedig stabil alapot jelentenek a részvénypiacok számára, amit jól mutat, hogy néhány hete az S&P részvényindex újabb csúcsot döntött. Az Egyesült Államokból érkező kedvező adatok miatt a Fed októberben kivezetheti kötvényvásárlási programját, 2015-ben pedig már elérkeznek az első kamatemelések. Előretekintve tehát továbbra is a jegybankokon kell tartanunk a szemünket, hiszen a Fed már az első kamatemelésre készíti fel a befektetőket. A kamatemelés azonban várhatóan nem okoz majd jelentősebb elbizonytalanodást, mivel az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján az első kamatemelések utáni 12 hónapban az amerikai részvénypiac erősödött. Így az átmeneti visszaeséseket érdemes lehet majd beszállási pontként, részvényvásárlásra felhasználni.

Az eurózónában jelenleg érezhető elbizonytalanodás a növekedési kilátásokat illetően. Ennek két oka van: egyrészt félő, hogy az európai gazdaság visszacsúszik egy japán típusú, deflációval, lassú növekedéssel terhelt időszakba, másrészt az Oroszország elleni szankciók elsősorban az európai piacot sújtják. Az Európai Központi Bank így várhatóan újabb kísérletet tesz, hogy elkerülje minden jegybank rémálmát, a tartós stagnálás és defláció együttes jelenlétét, ezért a közeljövőben az EKB intézkedései továbbra is támogatják majd az európai gazdaságot és a tőkepiacokat. Nem segíti ezt, hogy Európában még mindig gyenge lábakon áll a növekedés, és a geopolitikai feszültségek felizzása időről-időre elbizonytalaníthatja a befektetőket. A kockázatvállalási hajlandóságot azonban segíti, hogy az ukrán helyzet egyelőre nem romlott tovább, és a skót elszakadási kísérlet sem sikerült, ami ellenkező esetben komoly hullámokat okozhatott volna a piacokon.

A feltörekvő piacoknak irányt mutató Kína gazdasága ugyan stabilizálódik, azonban a vártnál gyengébb makroadatok miatt a feltörekvő piacok elveszítette korábbi éllovas pozícióját, amit előre láthatóan év végéig már nem is fog tudni visszaszerezni.

A magyar gazdaságból október elejéig alapvetően nagyon pozitív hírek érkeztek, jól teljesített a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar is, így várhatóan az idei évben 3% fölötti gazdasági növekedésre lehet számítani. A legfrissebb és az előretekintő makrogazdasági adatok kevésbé ígéretesek, így jövőre már nehezebb lesz fenntartani ezt az ütemet. Az állampapírok hozama és a forint árfolyama a szeptemberi megingás után újra erősödik. Az utolsó negyedévben kiegyensúlyozottabb forintárfolyamra számítunk, így most ismét érdemes átcsoportosítani a pénzpiaci eszközökön belül a forint befektetésekbe.

Mivel a Magyar Nemzeti Bank továbbra is arra fog törekedni, hogy a rekord alacsony alapkamat-szintet a lehető leghosszabb ideig fenntartsa, ezért a várhatóan emelkedő infláció mellett a következő év közepétől már negatív reálkamatra lehet számítani az alacsonyabb kockázatú kötvény és pénzpiaci befektetések esetében.