bpv JÁDI NÉMETH: Fontos változások a földgáztörvényben (1. rész)

földgázellátás, Nyomásmérő a Földgázszállító Zrt. csanádpalotai mérőállomásán a román-magyar gázvezetéken. A tervek szerint Románia 2013 decemberében kezd gázt exportálni Magyarország felé az Arad-Szeged vezetéken keresztül.
Vágólapra másolva!
A 2015. évi V. törvény areleváns EU szabályozással együtt nagy valószínűséggel lényegében az összes földgázellátásra vonatkozó és rendszerhasználati szerződés korrigálását teszik szükségessé a teljes földgáziparban, a nagy ipari, a földgázszállító hálózathoz közvetlenül kapcsolódó felhasználókat is beleértve – hívták fel az Origó figyelmét a bpv Jádi Németh Ügyvédi Iroda szakértői.
Vágólapra másolva!

Dr. Horányi Márton és Dr. Kovács M. Attila kétrészes írásuk most olvasható első részében kifejtették: a 2006-os orosz-ukrán földgázár-vita óta, amikor is a földgázellátás beszüntetése is felmerült, az EU keleti tagállamai arra törekedtek, hogy földgázellátásukat minél kiszámíthatóbbá és biztonságossá tegyék. Az EU egyik válasza a tagállamok közötti földgáz-szállítóvezetékek összekapcsolhatóságának növelését célzó szabályozás volt.

Az effajta szabályozás még inkább előtérbe került, amikor Jean-Claude Junckert az Európai Bizottság elnökévé választották. Az EU ekkor további szabályozási eszközöket léptetett életbe e cél érdekében közvetlenül alkalmazandó rendeletek formájában.

A földgáz szállításirendszer-üzemeltetők közötti földgázrendszer-egyensúlyozásra vonatkozó 312/2014/EU és a kapacitásallokációs mechanizmusok alkalmazásáról szóló 984/2013/EU bizottsági rendeletek módosításokat tettek szükségessé a magyar szabályozás szintjén is, ezt az Országgyűlés a 2015. évi V. törvény és ahhoz kapcsolódó rendeletmódosítások elfogadásával teljesítette.

A változások lényege

Az egyik változás abban áll, hogy a jelenleg minden év július 1-jétől kezdődő gázév kezdete a továbbiakban október 1-jére tolódik első alkalommal 2015-ben. A 2015. május 11-ig lekötött éves kapacitások automatikusan meghosszabbításra kerülnek, hogy lefedjék a július 1. és szeptember 30. közötti időszakot.

Új kapacitás-lekötésre vonatkozó szabályok lépnek hatályba: az éves, havi és napi kapacitások mellett negyedéves és napon belüli kapacitások is elérhetővé válnak. A rendszerhasználók kereskedelmi egyensúlyának fenntartása érdekében újabb betáplálási és kiadási pontokon lesz lehetőség a földgázmennyiségek gáznapon belüli újranominálására.

A földgáz tárolók esetében, illetve a szállítóvezetékeken a továbbiakban kWh alapúvá válik az elszámolás, megkönnyítve ezzel a nyugati fekvésű kapcsolódási pontokon történő kereskedést a magyar szállítóvezetékek és a nyugati földgázpiac közötti elszámolások összehangolásával, ahol már régóta kWh alapon zajlanak a tranzakciók. A hőmennyiség (MJ) alapú elszámolás az elosztóhálózatoknál megmarad.

Kapacitás-lekötés és a mérőberendezések korszerűsítése

A kapacitás-lekötési időszak eltérő lesz a határkeresztező szállítások esetében a belföldi kapacitás-lekötési határidőktől. Az éves határokon átnyúló kapacitás-, valamint tárolói kapacitás-lekötésre minden év március első hétfőjén kerül majd sor, míg a szállítóvezetékek belföldi betáplálási és kiadási pontjain történő éves kapacitás-lekötés dátuma minden évben augusztus első hétfője.

Ezáltal a korábbiaktól eltérően megnyílik egy megközelítőleg 5 hónapos időtartam arra, hogy a belföldi szállítórendszeri kapacitás-lekötéseket a határokon átnyúló kapacitásallokációk és tárolói kapacitások eredményeihez igazítsák – ismertették a bpv Jádi Németh Ügyvédi Iroda szakértői.

Forrás: Origo

Egy másik változtatás, amely jelentősebb költségekkel járhat, hogy bizonyos fogyasztásmérő berendezéseket korszerűsíteni kell ahhoz, hogy 2017. január 1-jére alkalmasak legyenek a távolról történő leolvasásra. Ez azon fogyasztók által használt eszközöket érinti, akik nem jogosultak egyetemes szolgáltatásra, és 20 m3/órát meghaladó mérési kapacitású fogyasztásmérőt használnak.

Dr. Horányi Márton és Dr. Kovács M. Attila szerint a fent említett módosítások a releváns EU szabályozással együtt nagy valószínűséggel lényegében az összes földgázellátásra vonatkozó és rendszerhasználati szerződés korrigálását teszik szükségessé a teljes földgáziparban, a nagy ipari, a földgázszállító hálózathoz közvetlenül kapcsolódó felhasználókat is beleértve.

A kapacitás-lekötési határidőkváltozásai a felhasználók és rendszerüzemeltetők részéről egyaránt gondos tervezést igényel, illetve a kapacitás-lekötés gyakorlatában várhatóan változtatásokat eredményez majd. Míg a módosítások minden bizonnyal segítik a különböző tagállamok piacai közötti kereskedelmet, egyelőre kérdéses, hogy vajon a bizonyos piaci szereplők részére fenntartott hosszú távú kapacitások továbbra is akadályozni fogják-e a határokon átnyúló földgáz-kereskedelmet.

Ami a kereskedelmi kapcsolatok további fejlődősét illeti, érdekes lesz figyelemmel kísérni, hogy vajon a földgázpiacok a Közép-Kelet Európa villamos energiai piacain már tesztelés alatt álló piacösszekapcsolási (market coupling) mechanizmusok irányába mozdulnak-e el, vagy a határokon átnyúló kereskedelem erősítésének egy ettől eltérő módja fog megjelenni a földgáziparban.

(A bpv Jádi Németh Ügyvédi Iroda szakértőivel készült kétrészes írás második részét hamarosan közöljük – a szerk.)