A befektetők is készülnek a mesterséges intelligenciára

befektetés, részvény, üzlet, tanácsadás
Érdemes több részre bontani a befektetéseket
Vágólapra másolva!
Az intézményi befektetők világszerte arra számítanak, hogy az új technológiai eszközök 2025-re jelentősen átalakítják az ágazatot, de nagy részük még nem próbálta ki azokat – erről tanúskodnak a nemzetközi intézményi befektetők körében elvégzett legújabb Fidelity Global Institutional Investor Survey eredményei.
Vágólapra másolva!

A felmérésben 25 ország összesen 29 ezer milliárd dollárnyi befektethető eszközzel rendelkező 905 intézményi befektetője vett részt, így a maga nemében a legnagyobbnak számít. A válaszokból kiderült, hogy a világ különböző tájain működő intézményi befektetők szerint

az új technológiai megoldások meghonosodásának eredményeképpen a piacok és a döntéshozási folyamatok gyorsabbak, pontosabbak és hatékonyabbak lesznek.

Globálisan a válaszadók 62 százaléka véli úgy, hogy a kereskedési algoritmusok és a kifinomult kvantitatív modellek hatékonyabbá fogják tenni a piacokat, és 80 százalékuk hisz abban, hogy a blokklánc (blockchain) és hasonló technológiák alapjaiban fogják átalakítani az ágazatot.

Fontos, de alig használják

Az intézmények felismerték, hogy milyen várható hatásokkal jár majd a mesterséges intelligencia (AI) elterjedése, és sokuk arra készül, hogy fel is használja az általa kínált lehetőségeket – például az eszközallokáció optimalizálásában (69 százalék), a portfóliómenedzserek és a portfóliók teljesítményének figyelemmel kísérésében és értékelésében (67 százalék), sőt, akár az eszközkezelők bevonása nélkül létrehozott, testre szabott portfóliók létrehozásában is (39 százalék). Azonban eddig mindössze tízből egy válaszadó (10 százalék) integrálta a mesterséges intelligenciát a befektetési folyamataiba,

míg többségük (66 százalék) jelenleg egyáltalán nem használja ezt a technológiát,

bár néhányan elmondták, hogy a közeljövőben tervezik a benne rejlő lehetőségek feltérképezését.

A befektetők is látják a mesterséges intelligencia fontosságát Forrás: 123rf.com

Paras Anand, a Fidelity International ázsiai csendes-óceáni térségért felelős eszközkezelési igazgatója a következőket fűzte hozzá a felmérés eredményeihez: „A technológia továbbra is gyors ütemben fejlődik, és hatalmas új adatforrásokat tesz elérhetővé a befektetői csapatok számára. Mindez látványos hatással lesz az eszközallokációra és a portfóliók felépítésére, és sok esetben pozitív irányban alakítja majd át az ágazatot."

„Ugyanakkor nem szabad vakon követni az új adatforrásokat és algoritmusokat. A mesterséges intelligencia nem képes önálló befektetési döntéseket hozni, és előfordulhat, hogy az adatmennyiség növekedésének hatására az egyszerű zajt is értékes információnak nézzük. De gondos mérlegelés mellett a befektetők valóban javíthatják a folyamataik minőségét."

Itt az idő

A Fidelity által végzett elemzésekből kiderül, hogy eljött az idő, amikor a befektetők már nem hagyhatják figyelmen kívül a mesterséges intelligencia hatását. A kutatás kimutatta, hogy

az intézményi befektetők több mint fele (53 százalék) szerint a technológia át fogja venni a hagyományos befektetői szerepköröket,

de sokan hangsúlyozták, hogy az emberi kapcsolat továbbra is fontos lesz, és a válaszadók többsége (60 százalék) úgy fogalmazott, hogy a mesterséges intelligencia kiegészíti, és nem megszünteti majd az emberek által betöltött feladatköröket.

Fontos eredmény továbbá, hogy az intézményi befektetők változatlanul nagyra értékelik a befektetői partnereik tapasztalatait és tudását, többek között a piaci pszichológiával, az újonnan felbukkanó lehetőségekkel, a stratégiával és problémamegoldással kapcsolatos, nem befektetési irányultságú nézeteiket.

Fontos a technológia megfelelő alkalmazása Forrás: Science Photo Library/CAIA IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/Caia Image/Science Photo Library

Paras Anand még hozzátette:

A legnagyobb értéket azok az eszközkezelő szakemberek fogják teremteni, akik szakértelmüket latba vetve, az ügyféllel együttműködve teszik majd lehetővé, hogy ez utóbbiak megértsék és meglévő erőforrásaikat kiegészítve, megfelelően alkalmazzák az új technológiákat."

A Fidelity Institutional Asset Management 2018-ban végezte el intézményi befektetők körében a Fidelity Global Institutional Investor Surveyt, melyet 25 országban 905 befektető (nyugdíjalapok, biztosítótársaságok és pénzintézetek) töltött ki. A válaszadók által kezelt vagyon összege meghaladta a 29 billió USA dollárt.

A felmérésre Észak-Amerikában a Strategic Insight, Inc., a világ többi részén a Financial Times keretén belül működő FT Remark közreműködésével került sor. A CEO-k, COO-k, CFO-k és CIO-k online vagy telefonon töltötték ki a kérdőívet.