Bronzért küzdhet a magyar férfikézi-csapat

A világbajnok horvát férfikézilabda-válogatott ellen lépett pályára Athénban a magyar nemzeti csapat, ám ezúttal elmaradt a bravúr. A Mirza Dzomba vezette déli szomszéd 33-31-re nyert, s bejutott a vasárnapi fináléba. Remekül küzdő együttesünk számára a végcélt a bronzérem jelentheti.

Fórum: Legyen már egy athéni kézilabda topik!

eredmény, elődöntő
Horvátország - Magyarország 33-31 (18-16)
Elenikó aréna, 10 022 néző
vezette: Arnaldsson, Vidarsson (izlandiak)
gól: Balic 9, Dzomba 8/4, Sprem 6, Lackovic 4, Vori 3, Metlicic 2, Kaleb 1, illetve Perez 8/1, Pásztor 5, Diaz 5, Nagy 4/1, Laluska 3, Lendvay 2, Gál 2, Mezei 1, Iváncsik 1
hetes: 4/4, illetve 4/2
kiállítás: 6, illetve 4 perc

Sportmúzeum

Itt megtekintheti a Filmmúzeum interjúit a jelen és a múlt jeles magyar sportembereivel.

Az összes interjú

Az ellenfél azonban nem "kispályás" volt, hanem az egész torna legnagyobb favoritja. A két válogatott kellőképpen ismerhette egymást, nemcsak azért, mert több horvát is szerepelt, szerepel a magyar bajnokságban, hanem, mert az ötkarikás nyitány előtt egy héttel kétszer is megmérkőzött egymással. Augusztus 5-én, Csáktornyán 29-21-re győztek Lino Cervar tanítványai, két nappal később Nagyatádon sikerült "fogni" egy 25-25-ös döntetlent.

Sok variációs lehetőséggel nem rendelkezett Skaliczki László szövetségi kapitány, aki a már hazautazó Mocsai Tamást nem nevezte, nem nevezhette a mérkőzésre, míg a horvátoknál ezúttal Sola és Losert kapott bizalmat kapusposzton, s Matosevic ült a lelátóra.

Sajnos nem úgy kezdődött az összecsapás, ahogy vártuk, sem Szathmári nem kapta el a ritmust, sem két klasszis átlövőnk: Perez és Nagy első kísérletét Losert védte, s ez bizony nem túl jó előjel volt a találkozóra.

Egyetlen egyszer sikerült vezetést szerezni, a 4. percben Laluska szélső találata 2-1-es állást eredményezett. A vendégeknél akadt két extraklasszis teljesítmény: Balic már az első 10 percben bizonyította, nem véletlenül választották a tavalyi esztendő legjobb játékosának, Dzomba pedig biztos kézzel értékesítette a heteseket.

Balic amúgy is külön kategóriát képvisel, alkatát és technikai repertoárját a női mezőnyben ténykedő Görbiczéhez lehet hasonlítani - annyi különbséggel, hogy az olimpián a horvát irányító az elődöntőben is villoghatott.

A 18. percben 10-7-es hátránynál Skaliczki László úgy érezte, időt kell kérni, Pásztor helyére Iváncsik érkezett támadásban, Nagy László is megtalálta a rést a védőfalon, ám 18-13-nál már öt volt közte. A hajrában mégis csoda történt: Perez, Diaz, majd Gál is gólt lőtt, így a félidő "csak" 18-16-os horvát előnnyel zárult.

A második félidő elején a horvátok belelendültek, az eredmény úgy alakult 24-18-ra, hogy a cserekapus Sola hőssé vált - igaz, általában mozdulni sem kellett, olyan szépen eltalálták a magyar lövések.

Hét perc után Skaliczki László időt is kért, ám hiába jöttünk fel 25-21-re, Balic, majd Dzomba újra igazolta félelmetes formáját. Nyolc perccel a lefújás előtt 30-24-nál már mindenki temette a csapatot, ám egy újabb jó szériával már azon kellett sopánkodni, 30-27-nél Pásztor miért nem tudott túljárni Sola eszén.

A vége 33-31-es vereség lett, ami fájó ugyan, de reális: Horvátország ennyivel jobb csapat. Skaliczki László tanítványait azonban minden dicséret megilleti, hiszen még mindig élnek az érmes álmok.

Ki hitte volna, hogy két nappal az olimpia vége előtt a férfi kézisekről mondhatjuk ezt csak el, a hölgyekről pedig már nem?

"Ha valaki az olimpia előtt azt mondja, hogy a bronzéremért játszhatunk, elfogadom. Most viszont csalódott vagyok, mert győzhettünk volna a világbajnok ellen, és most a fináléban lennénk. Sajnos a mérkőzés egyes szakaszaiban kishitűen játszottunk, és ennek tudható be a vereség. Voltak fegyelmezetlenségek is, és ezt nem tudom elfogadni. Amikor fontos volt, akkor a horvátok védelme remekelt, nálunk azonban csak fellángolásokról lehet beszélni, nehezen állt össze a védőfal. Sajnos támadó szabálytalanságból is több volt a kelleténél. Mindkét félidő második részében teljesítettünk jobban. Ha a szünet után nem kezdünk rosszul, akkor nyílttá tehettük volna az összecsapást. Diazt leszámítva egyetlen játékos sem nyújtott végig egyenletesen jó teljesítményt. Erős csapat ellen játszottunk, és nem volt az a tűz a szemekben, mint előtte. A horvátok lényegesen több magas hőfokú csatát éltek át, s emiatt tudták, miként kell játszani ilyen szituációban. Szép eredmény, hogy a legjobb négy között vagyunk, de lehetnénk a döntőben is" - nyilatkozta a szövetségi kapitány.

A nők szombaton 10.30-kor Brazíliával találkoznak az 5-8. helyért. A két csapat Athénban már mérkőzött, akkor a magyarok 35-26-ra nyertek. A férfiak szombaton 20.30-kor a bronzcsatában Oroszországgal csapnak össze, amely a másik elődöntőben 21-15-re kikapott Németországtól.