Athén 2004: tündöklések és bukások

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Az athéni olimpia számos váratlan siker és csúfos kudarc színhelye volt. Néhány a legemlékezetesebb tündöklések és bukások közül.

Siker:
Birgit Fischer: a kajak-kenu nagyasszonya utolsó olimpiáján is elképesztő teljesítménnyel rukkolt elő. Athénban megszerezte nyolcadik ötkarikás aranyérmét, melyhez egy második hely is társult.

Kína: a szakértők legfeljebb a medálrangsor harmadik helyére várták a következő seregszemle házigazdáját, de a távol-keletiek már az első héten ráijesztettek riválisaikra. Végül 32 arannyal, 17 ezüsttel és 14 bronzzal az éremtábla második helyén végeztek az éllovas (35, 39, 29) amerikaiak mögött. "Peking 2008" minden szempontból kínai olimpia lesz.

Biztonság: az athéni megnyitót nyomasztó várakozások előzték meg, és a Salt Lake City-i téli olimpia tapasztalatai sem adtak okot vérmes reményekre. A fegyveres biztonságiak azonban visszafogták magukat Görögországban, mindenütt jelen voltak, de nem tolakodóan. A helybéliek laza hozzáállásának köszönhetően ez a téma hamar másodlagossá vált.

Iraki futballisták: az olimpia negyedik helyén végzett válogatott fantasztikus teljesítménye örömmámort váltott ki a háborútól és erőszaktól gyötört Bagdadban. Amikor George W. Bush amerikai elnök saját kampánycéljaira próbálta felhasználni a sikereiket, az iraki játékosok szóban "piros lapot" mutattak fel neki.

Michael Phelps: bár Mark Spitz hét diadalból álló ötkarikás rekordját nem tudta megdönteni, hat arannyal és két bronzzal még többször is felállhatott a dobogóra, mint legendás honfitársa 1972-ben. Ráadásul emberi nagyságáról is tanúbizonyságot tett, amikor a váltódöntőben lemondott helyéről Ian Crocker javára, hogy ő is kivehesse részét az athéni sikerekből.

Kudarc:
Dream Team: véget ért egy amerikai álom, az NBA-millimosok waterloo-i vereséget szenvedtek Görögországban. Tim Duncan, Allen Iverson és a többiek összetörték a legyőzhetetlenség eszményképét, és meg kellett elégedniük a bronzéremmel. Most már nem az első, Michael Jordan és Magic Johnson vezette 1992-es Dream Teammel hasonlítják össze őket, hanem az 1988-as főiskolás csapattal, amely szintén harmadik lett Szöulban.

Jan Ullrich: a Tour de France-on szerzett negyedik hely után sportrendezvény helyett inkább társadalmi eseménynek tekintette a nyári játékokat. Az utcai versenyben elért 19. pozíció még talán megmagyarázható, az időfutamban felmutatott hetedik azonban több mint kínos.

Görög közönség: a hazaiakat eleinte nem érdekelte az athéni "felhajtás", alig látogattak ki a létesítményekbe. A 200 m-es síkfutás döntőjében azután hosszasan fütyültek, mert a címvédő, a doppingbotránya után visszalépő Kosztasz Kenterisz nem indulhatott el. A stadionokban igazán csak akkor alakult ki olimpiai hangulat, ha görög sikerek születtek.

Marion Jones: Sydney három aranyérmet szerzett királynője Athénból mellékszereplőként távozott. Az egyéni sprintszámokra nem kvalifikálta magát, távolugrásban ötödik lett, a 4x100-as váltóban pedig rosszul adta tovább a botot. Összességében nem tudott "sportos" választ adni az ellene tavasszal felmerült doppingvádakra.

Dopping: Kosztasz Kenterisztől Fazekas Róberten át a tucatnyi súlyemelőig Athénban minden nap újabb doppingeset került napvilágra. Ami az ellenőrök számára komoly szakmai siker volt, az ugyanakkor árnyékot vetett a versenyekre. Ez a téma továbbra is sok fejfájást okot az ötkarikás mozgalom elöljáróinak.