Ötről a hatra - Honda FR-V 1.7 Comfort

Vágólapra másolva!
Úgy alakult, hogy a mai személyautókban az ülések száma többnyire páratlan. Legtöbbször öt, néha hét. Van egy kevés kétüléses élménymenő és négyüléses mini is, ám a hatüléses autó mindeddig nem terjedt el. A Honda csatlakozik a Fiathoz, s a kérdés az, hogy az FR-V - hasonlóan a Multiplához - is bukás lesz-e, vagy a Hondának bejön a kétszer három?
Vágólapra másolva!

A Honda nem az első márka, amely ötről a hatra jutott, hiszen a Fiat Multiplájának már a második generációja nyűvi a kontinens útjait. A Honda is két sorban elhelyezett hat ülésre szavazott az FR-V esetében, hiszen a kocsi így nem túl hosszú és buszszerű, tehát könnyen vezethető, ugyanakkor elég tágas, hogy vevőket csábítson el a mellette konzervatívnak ható konkurenciától. Ha hosszában nem lehet terjeszkedni, két irány marad: széltében és felfelé. Az FR-V 1,61 méter magas - ez még nem szokatlan a buszlimuzinok között. Ám a több mint 1,8 méteres szélesség annál inkább, ez csak két kategóriával feljebb szokásos. Az átlagosnál tíz-tizenkét centivel szélesebb karosszéria persze önmagában nem volna elég ahhoz, hogy a harmadik ülést bepréseljék a két első közé, ezért az FR-V-ben a szokásosnál filigránabbak az ülések, keskenyebb az ajtó belső borítása (közelebb is vannak hozzá a szélső ülések), s további trükkökre is szükség volt, hogy a helykínálat megfelelő legyen.

Sok jó ember...

Elhiszik, hogy az FR-V-ben akkor is kényelmesen ültem a volán mögött, amikor még ketten utaztak elöl, sőt, legközelebbi utastársam cseppet sem zavart a kocsi irányításában? Ez volt a helyzet, s ennek magyarázata a középső ülésnél keresendő. Olyan hosszú sínen tolható hátra, hogy a középső utas válla még a vezető ülésének támlájával sincs egy vonalban, s így nincs is útban. Mint ahogy neki sincs útban a váltókar - hiszen az a műszerfalra került -, illetve a magasra helyezett középkonzoltól is elfér a lába. Elöl tehát semmi gond a tér nagyságával, s hátul is csak a középső utas kényszerül kompromisszumra, ha az előtte ülő teljesen hátracsúsztatja az ülését. Egyébként hátul is tágas a lábtér, s az első középső ülést sem kell feltétlenül a leghátsó helyzetbe tolni. A széles válltér annak is köszönhető, hogy az FR-V oldalablakai nem dőlnek annyira befelé, mint a mai autókon szokott.

Kívül-belül

Forrás: Autó-MotorA Multipla több éves jelenléte ellenére még mindig szokatlan üléskoncepció számos előnnyel jár. A Honda kompakt hatülésesének legnagyobb erénye a variálhatóság, s lássuk be, a buszlimuzinok vásárlói éppen erre vevők leginkább. A hatüléses elrendezés akkor mutatja meg a benne rejlő potenciált, ha legalább hárman vagy négyen ülnek az autóban, és még jó sok csomagot is be kell pakolni. Ilyenkor ugyanis sok ferdehátú kocsi tulaja reménytelenül legyint, amikor eszébe jut, hogy a hátsó támla csak egyben dönthető előre. Nincsenek sokkal jobb helyzetben az osztott hátsó támlájú kombik használói sem, hiszen három utas esetén már mindenképpen hátra kell ültetni valakit, azaz a raktér nem bővíthető teljes szélességben. Az FR-V-ben azonban kedvünkre variálhatunk, az ülések egészen különleges konfigurációját is kialakíthatjuk, hiszen úgy is beülhetnek négyen a kocsiba, hogy a két hátsó, szélső ülés el van fektetve. A csomagtartó megnagyobbítására nem feltétlenül van szükség: az FR-V raktere alaphelyzetben is 439 literes. Alakja ugyan nem a legszerencsésebb, mert viszonylag rövid, de legalább széles és mély. Ha rögzíteni szeretnénk a rakományt, könnyű a dolgunk: az FR-V csomagtartójában ugyanis van négy krómozott csat, használhatjuk erre a célra a két Isofix rögzítési pontot a szélső üléseknél és azok rögzítő zsanérját is.