Indiában betiltják a riksákat

Vágólapra másolva!
Indiában betiltották a riksa minden fajtáját. Az újdelhii kabinet abból indult ki, hogy a riksa az igavonó állattal teszi egyenlővé az embert, túlzott fizikai erőfeszítésre kényszeríti
Vágólapra másolva!

Eltűnőben van az ázsiai országok egyik tipikus közlekedési eszköze, a riksa. A háromféle - ember által húzott, kerékpáros és motorizált - változatban létező kis kocsi használatát a legtöbb országban már teljesen betiltották. India évekkel ezelőtt tette meg ezt a lépést a nem motorizáltak esetében. Most azonban úgy döntött az újdelhi kormány, hogy a tilalmat kiterjeszti e jármű minden fajtájára.

A korábbi tiltás ellenére Indiában a kerékpáros riksák még szinte mindenhol működnek és egyes városokban, például Kalkuttában a kézi erővel húzott is. A riksások nagy részét Biharból, az ország egyik legszegényebb és legnépesebb észak-keleti államából származók adják, akiknek szinte ez az egyetlen megélhetési forrásuk. Igaz, hogy éhbérért dolgoznak, a sovány keresetet még a riksa tulajdonosával, a kliensek felhajtóival is meg kell osztaniuk, mégis ez mentheti meg őket és családjukat az éhhaláltól, így nem kell csodálkozni azon, hogy a kormány intézkedését nem fogadták kitörő örömmel. Sőt, több helyen nagy tüntetések is voltak ellene - írta a Panorama című olasz hetilap.

Az indiai kabinet abból indult ki, hogy a riksa az igavonó állattal teszi egyenlővé az embert, túlzott fizikai erőfeszítésre kényszeríti és egészségromboló hatása is van, főként a nagyvárosokban, ahol az autók miatt nagy a légszennyezettség. Az ország imázsát is javítani akarják az intézkedéssel, mivel a turisták nagy része is ódzkodik a riksa használatától. Igaz, az indiaiak szívesen használják, van, aki riksabérletet vásárol például gyermeke iskolába szállításához.