Ha létezne akkora fa, ami magasabb egy felhőkarcolónál, akkor pont ugyanazt látná egy ágon függeszkedő denevér, mint a Frankfurti Autókiállítás látogatója az Audi-standon: egy nagyvárost fejjel lefelé, természetesen éjszakai díszkivilágításban. Ez a tükrös utcákkal megbolondított installáció nálam egyértelműen elnyerte a szalon legérdekesebb díszlete díjat, és valószínűleg nem vagyok egyedül ezzel a véleménnyel. A pavilonba belépve eleinte mindeni a plafonra szegezi tekintetét, majd amikor pár másodperc múlva megérti, amit lát, vadul kattintgatni kezd a fényképezőgépével vagy a telefonjával.
Pedig a valódi padlón álló felhozatal is bőven megér egy misét. Itt van például a Nanuk Quattro Concept, amit a Giugiaro nevével fémjelzett, a Volkswagen-birodalom érdekeltségébe tartozó Italdesign stúdió tervezett. Leánykorában Parcour néven már a Genfi Autószalonon is sokkolta a nagyérdeműt ez a különleges crossover, most azonban alaposan átdolgozták és négykarikás emblémát visel az orrán. Benzines helyett ezúttal egy vadonatúj fejlesztésű, V10-es dízelmotort építettek be az ülések mögé 544 lóerővel és brutális 1000 Nm-es nyomatékkal, ami álló helyzetből mindössze 3,8 másodperc alatt megfutott százas sprintet ígér nyolc liter alatti vegyes fogyasztás mellett. Senki se kössön fogadást arra, hogy a középmotoros sportkocsi és a szabadidőautó fura keveréke valaha is gyártásba kerül, de Dakar-kísérőautóként azért egyszer szívesen viszontlátnánk.
Nagyobb eséllyel éri meg a limitált szériát a Sport Quattro tanulmány, amely a harminc évvel ezelőtt ugyanitt bemutatott, később a raliban bajnoki skalpokat begyűjtő felmenőjének k állít emléket (egy példányt ebből is elhoztak a retró-különkiállításra). A régi név ezúttal hipermodern technikát takar, és bár az extrém rövid tengelytávnak nyoma sincs többé, a nyolcvanas évek szögletes formaterve lélegzetelállítóan jól néz ki modern csomagolásban. Korunk szellemében hatszögletű a Singleframe-maszk, de ezúttal sportos méhsejt-mintás rácsot kapott, az emblémát pedig felköltöztették a motorháztetőre - ezzel a megoldással alighanem találkozni fogunk még a jövő sportos Audijain. A szúrós fényszórópár, az izmosan domborodó sárvédő és a sok kis ablakfelület mind megteszi a hatását, ennek ellenére derült égből villámcsapásként ér mindenkit a teljesítményadat: a V8-as biturbó benzines és villanymotor összesen 700 lóerős rendszerteljesítményre képes. Mindebből nem nehéz kitalálni, hogy hibrid hajtású a tanulmány, méghozzá konnektorról tölthető fajtából, így akár ötven kilométert is meg tud tenni elektromosan, feltéve, hogy csak cirógatja a sofőr a gázpedált.
Míg a két kupé-tanulmány körül hegyekben állnak az érdeklődők, addig az A8-as szerényen meghúzódik az autókavalkádban, már amennyire ez lehetséges 5,1 méteres hosszúság és mellékút-sávnyi szélesség mellett. Pedig a limuzin pályafutásában is mérföldkövet jelent az idei Frankfurti Autószalon, hiszen ráncfelvarrással indul csatába a vadonatúj Mercedes S-osztály ellen, amit a finoman átrajzolt orr-rész és a korábbinál mívesebb hátsó lámpapár jelez. Kicsit Knight Rider stílusú, de kétségtelenül látványos és állítólag biztonságos is a végigfutó LED-fénysávos első irányjelző, az fedélzeten pedig a szórakoztató elektronikát és a vezetéssegítő rendszereket is felfrissítették. A cégvezetők és politikusok helye persze nem a kormány mögött, hanem a jobb hátsó ülésen van, amelyek masszázsfunkcióval és kiemelhető lábtámaszokkal kényeztetnek a hosszú utazások során. Továbbra is hatalmas motorválasztékból lehet csemegézni, a takarékos V6-os dízeltől és hibridtől kezdve a tízhengeres, 520 lóerős biturbóig vagy a W12-es presztízsmodellig.
A fejjel lefelé fordított Audi-város legfontosabb újdonsága mégsem a luxusautók, hanem a kompaktok kategóriájába érkezett, és a tervek szerint a jövő tavasszal kezdődő kabriószezon egyik slágere lesz. Magyarország szempontjából különösen fontos modellről van szó, hiszen Győrben készül, méghozzá nem Németországból készen leszállított elemek összeszerelésével, hanem a nemrég átadott új üzemegységben egy teljes gyártási folyamat végeredményeként. Az Audi A3 Cabrio már ránézésre is látványosan különbözik elődjétől, a különbség azonban annál is nagyobb, mint gondolnánk: a konszern új, moduláris padlólemezére épül, és ezúttal nem a ferdehátú alapmodelltől, hanem a – szintén Győrben készülő – limuzintól kölcsönözte a farkiképzését. Emiatt tágasabb, szám szerint 287 literes lett a csomagtartója, az eddiginél szélesebb, viszont alacsonyabb kasztni pedig összességében sportosabb arányokat adott ki. Persze logikusan következne a nagyobb alapterületből a nagyobb tömeg, de a szigorú Winterkorn-diétával végül még sikerült is fél mázsát leadni a kifutó modellhez képest, annak ellenére, hogy az autóipari trendeket követve több extrát építenek be.
Az egyik ilyen érdekesség az első ülésekhez elérhető nyakfűtés, ami más márkákkal szerzett tapasztalatokból kiindulva a késő nyári estéken és az átmeneti évszakokban meghosszabbítja azt az időszakot, amit nyitott tetővel fogcsikorgatás nélkül meg lehet tenni. Egy kabriónál további fontos kiegészítő a szélfogó háló, amit az A3-hoz Ambiente felszereltségtől felfelé adnak alapáron, és persze az aktív bukókeret is, ha ne adj’ isten rosszul adná ki az egyik kanyar. A legfontosabb elem ebben a műfajban mégis a tető: ha vászonból készül, akkor rendszerint szebbek az arányok és nagyobb a csomagtér, amikor pedig szegmensekre osztott fém, akkor tartósabb a szerkezet és jobb a zajkomfort. Nos, az Audinál elvből nem építenek kupé-kabriókat, hanem ragaszkodnak a klasszikus (és ma reneszánszát élő) ponyvához ragaszkodnak, így a kérdés csak elméletei síkon vetődött fel, de azért megpróbálták a kéz megoldás előnyeit kombinálni. Az ígéretek szerint ez sikerült is, a feláras, szürke vagy barna színben elérhető akusztikus vászontető ugyanis az eddiginél sokkal csendesebb autópálya-etapokat ígért, és felhőszakadásnál sem lesz olyan érzése a bennülőknek, mintha az esernyőjükön kopognának az esőcseppek. Amikor kisüt a nap, az Audi 18 másodperc alatt leveti felsőruházatát, 50 km/h-ig akár menet közben is.
Más vonásaiban a Cabrio megegyezik az A3-família többi tagjával, és a motorkínálata is onnan ismerős: a benzinesek sorát 1,4-es és 1,8-as TFSI-k (140-180 lóerő), a gázolajos választékot pedig egyelőre a kétliteres, 150 lovas TDI alkotja. Később az 1,6-os dízelt is választhatnak, akik a spórolásért cserébe megbékélnek a házfalakról visszaverődő kerregésel, az igazán sietős pilóták viszont jobban teszik, ha kivárják a 300 lóerős S3 csúcsmodellt. A gyengébb változatokhoz kétféle ültetett futómű, vagy, ami még hasznosabb, adaptív lengéscsillapító is elérhető, ezeken kívül LED-fényszóró, hétfokozatú duplakuplungos váltó, érintésérzékeny belső világítás és többféle vezetéssegítő asszisztens jelzi a haladást a korral.
A premier után tudtunk néhány szót váltani Thomas Faustmann-nal, az Audi Motor Hungária ügyvezető igazgatójával és Gerd Walkerrel, az autógyártásért felelős igazgatóval, akik elmondták, az új üzemben a 38. (vagyis jövő) héttől már két műszakban készítik a Cabriót és a Limousine-t, a jövő év 8. hetétől (vagyis február végétől) pedig meg is vásárolható a nyitott változat. Győrben a speciális présgépekkel készülnek egyébként a különféle RS-modellek kiszélesített sárvédői is, az itteni motorgyár pedig a világ legnagyobbja - összesen 1,5 milliárd euró értékben vásárol be nálunk évente a VW-konszern.
Arra a kérdésre, hogy a villanyautó és plug-in hibrid offenzívában milyen szerepet tölthet be a győri gyár, Herr Faustmann azt válaszolta, a moduláris platformok alkalmazása miatt elvileg bármi lehetséges. Ha lesz igény az alternatív hajtású járművekre és nagyobb volument lehet eladni belőlük, nálunk is minden további nélkül készülhetnek ilyenek, és ugyanez vonatkozik a földgáz-hajtásúakra is (a Németországban már működő e-gas projektről korábbi cikkünkben írtunk). Arra bíztatja a diákokat, hogy tanuljanak és szerezzenek mérnöki diplomát, mert a gyárban nagy szükség van szakképzett munkaerőre. Különösen ígéretes az itteni fejlesztési részleg , ahol elsősorban a gyártási folyamatokat optimalizálják, amihez a következő itteni modell is bőven ad majd munkát - ezzel bizonyára már a TT harmadik generációjára utalt.