Annyira komolyan veszi a kínai autógyártó az európai piac meghódítását, hogy a most érkező BYD Sealion 7 szabadidő-kupé számára vadiúj villanymotorokat fejlesztett, hogy még a német autópályán is tartsa a lépést a forgalommal. Mármint ha az legfeljebb 215 km/órás tempóval halad, hiszen ennyi a vége. A villanyautók sebességének növelésére a legkönnyebb megoldás az áttételezés megnyújtása, hiszen az állandó nyomaték miatt ez járható út – azonban a 0-100 km/óra gyorsulás sínyli meg e választást.
Alternatívaként lehetőség van még váltó beépítésére is, azonban az csak bonyolítja a konstrukciót, megnöveli a saját tömeget és a nagy nyomaték miatt masszív, drága szerkezetet kell készíteni. És ott van a BYD mérnökeinek a megoldása, hogy az eddigi 30 év tapasztalatait felhasználva elkészítették az utcai autók között világrekord-magas, akár 23 000/perces fordulaton dolgozó hajtómotort, amely a jó gyorsítóképesség, az egyszerű felépítés megtartása mellett biztosít magas végsebességet. Viszonyításként a Formula 1-ben a belső égésű- és a villanymotorok egyaránt 19 000/perces fordulaton dolgoznak, még ezt is felülmúlja a Sealion 7 hajtása.
Teljesen ólommentes ez az új SUV-kupé, a 12 voltos akkumulátor is a nagyfeszültségű társához hasonlóan lítium-vasfoszfát kémiájú (LFP) lítium-ion, ami nagyon hosszú ideig megőrzi a töltést, a savas ólomakkumulátorokhoz képest sokkal komolyabb garanciát vállalnak rá (6 év/3000+ töltési ciklus, kontra 1-2 év/300-500 töltési ciklus), és ennek megfelelően a várható élettartam is hosszabb.
Egy második hűtőkörrel javítottak a Blade akkumulátor temperálásán,
így az nem csak extrém körülmények között – például nyári forróságban a német autópályán száguldva – működik optimális hőmérsékleti tartományban, de meg tudták növelni a villámtöltés teljesítményét: az opciós (91,3 kWh) akku már 230 kW töltés fogadására képes, így az összehasonlítási alapként megadott 10-80%-os töltés mindössze 24 percet vesz igénybe; miközben az alap (82,5 kWh) telepnál 150 kW az elérhető maximum, ami 32 perces 10-80% töltést jelent.
Minden esetben 11 kW-os és kétirányú fedélzeti töltő, tehát elektromos eszközök táplálására (3,3 kW) is használható a megfelelő adapterrel az autó. A korábbinál ötödével kisebb energiafogyasztású a hőszivattyú, ami a -30...+60°C tartományban képes garantálni a megfelelő hőmérsékletet. Javítottak a karosszéria energiaelnyelő-szerkezetén is, az első keresztmerevítő 100 mm-rel került előrébb, így ennyivel több tere van elemészteni az ütközési energiát a hossztartóknak. A kormányszerkezet áttervezésével pedig elérték azt, hogy a tűzfal alatti keresztmerevítő is teljesen egyenes, ami oldalirányú ütközésnél javítja az energia-elnyelési képességet.
Nem csak a láthatatlanul a háttérben dolgozó technika, de a minőségérzet is hozza a prémiumszintet. Jól megmarkolhatóak a süllyesztett kilincsek – ezek használata 10 km-rel növeli a hatótávolságot normál kilincsekhez képest –, amelyek segítségével feltárulnak a keret nélküli ajtók. Tágas az utastér, még úgy is van bőven fejtér a második sorban, hogy a tetővonal nagy ívben süllyed lefelé a légellenállás optimalizálása végett, oldalról ez nem látszik,
mert a hátsó tetőoszlopok kialakításával a ténylegesnél meredekebbnek láttatják a hátsó szélvédőt.
Egyben ez az indoka a dupla hátsó légterelőnek, a nagy méretű tetőspoiler alatt átáramló légáramot az alsó perem választja le a karosszériáról. Jó dolog, hogy a 2,1 m2-es üvegtető alatt még maradt hely árnyékolórolónak is. Nagy nyíláson át férhetünk hozzá az 520 literes csomagtérhez, ami a 40:60 arányban osztott hátsó támla ledöntésével 1789 literesre bővíthető. A padló alatt és az orrban (58 l) is van rekesz, ami a töltőkábel(ek) szállítására használható.
Nagy méretűek az első ülések, szerves részét képzik a fejtámlák, ami leginkább a hátul utazók életét nehezítik meg azzal, hogy előrefelé korlátozzák a kilátást. Állítható támla-dőlésszöggel és csúcs-felszereltségnél ülésfűtéssel vigasztalódhatnak az itt utazók. A műszerfal közepén lebegni látszik a hangulatvilágítással (128 színárnyalat megjelenítésére képes) körbe vett, a vezető előtt a digitális műszeregység, az anyósülés előtt egy változó színű díszt tartalmazó betét, amely előtt a 15,6 colos képátlójú képernyő forog.
Vízszintesen vagy függőlegesen is állhat a központi kijelző a használó preferenciájának megfelelően,
függőlegesen állásban messzebb látunk előre a térképen, de ilyenkor nem tökéletesen a telefontükrözés megjelenítése, mert a kütyügyártók szoftvere nem képes kezelni ezt.
Apropó telefonok, az első sorban 2 indukciós töltő van, a vezetőhöz közelebbi (50 W) extra hűtést is kapott. A navigáció újdonsága, hogy abban már a Google Térképen elérhető információk is megjelennek, tehát ha például éttermet keresünk, akkor rögtön az értékeléseket is láthatjuk. Képernyő-irányultságtól függetlenül a képernyő alsó részén kaptak helyet az állandóan látható menügombok, amelyek között programozhatóak is vannak, a működés gyors, a Qualcomm 8155 processzor jóvoltából a grafika valós időben és nagyon jó minőségben követi például az ajtónyitást, a világítást, satöbbi.
Kétféle hajtással készül a Sealion 7, alapesetben a hátsó tengelyre kerül egy hajtómotor és 313 lóerő a teljesítmény, összkerékhajtásnál előre is kerül egy hajtómotor és már 530 lóerőnek parancsol a vezető lába. A menetpróbán csak utóbbi vezetésére nyílt alkalom, és a mérnökök dicséretére legyen mondva, nagyon jól uralható az autó, mert finoman adagolható a teljesítmény a gázpedállal.
Mély benyomást kelt az emberben a gyorsulás, pontosabban az ember kelt mély benyomást az ülésben,
amikor álló helyzetből 100 km/órára gyorsítunk. Az intelligens nyomatékszabályozással és nyári gumikkal 4,5 másodperc a hivatalos érték, de a BYD mérnökei szerint a valóságban ez 4,3 másodperc, és ha ebből leszámoljuk az indulás előtti gurulást, akkor 4 másodperc az érték – a csomagtérfedélen a 4,5 S jelvényt helyezik el, amit nem teljesen optimális között is tud majd az autó. Persze a Sealion 7 egyébként sem a tizedmásodpercekről, hanem a kényelemről szól.
Nagyon csendes az utastér még úgy is, hogy az autó az első szerelésű, gördülési ellenállás és menetzaj tekintetében optimalizált Michelin nyári abroncsok helyett Pirelli téligumikon futott, nem jut el búgás az utasokhoz. A karosszéria 45 pontján helyeztek el zaj- és vibrációcsökkentő betéteket, az első oldalablakok dupla üvegezésűek. Eltalálták az elöl kettős keresztlengőkaros, hátul többlengőkaros, független futómű hangolását, a frekvencia-szelektív lengéscsillapítással jól vette az úthibákat a több mint 2,4 tonnás tömegű szabadidő-kupé, miközben nincs jelentős karosszériadőlés kanyarokban. Közvetlenebb kormányzással azért lehetne javítani a vezetési élményen, de mivel nem kőkemény sportmodellről van szó, ez nem említhető hátrányként.
Két dolog zavart haladás közben: a belső tükörben nagyon kicsi a ténylegesen hátralátásra használható rész, mert keskeny és alacsony a hátsó szélvédő – digitális tükörrel lehetne javítani a dolgon. A másik a vezetőtámogató rendszer, amely nem csak leolvassa a táblákon szereplő sebességhatárokat, de néha az egyébként korlátozás nélküli német autópálya-szakaszon 50 km/órás korlátozást vizionál, szóval nem érdemes 100%-ban erre hagyatkozni.
A BYD Sealion 7 első példányai még az idén megérkeznek Európába,
de csak januárra merik ígérni azt, hogy az ügyfelek át is vehetik autóikat. A hátsókerék-hajtású, Comfort felszereltségű változat ára 20 046 600 Ft, az összkerékhajtású Design modellért 21 979 600 Ft-ot kérnek, a nagyobb akkumulátorral és minden földi jóval ellátott összkerékhajtású Excellence ára 23 057 800 Ft. Árában tehát a - plug-in hibridként is kapható - Seal U modell, illetve a nálunk nemrég bevezetett Tang között jár az újdonság.
Mi készül majd Szegeden?
Amíg a BYD aktuális európai kínálatát a világpiacra készített típusok lokalizált változatai jelentik, a most épülő, és a tervek szerint 2025 végére a próbaüzem stádiumot elérő szegedi gyárban olyan járművek készülnek majd, amelyeket kifejezetten kontinensünk számára fejlesztenek, azok nem lesznek máshol megvásárolhatóak. A BYD számára új lesz az is, hogy nem csak a saját beszállítóját használja a Magyarországon készülő gyárnál, de már hazánkban és a környező országokban aktív beszállítókat is igénybe vesznek; a Blade akkumulátorokat Kínából hozzák. A gyár 150 000 autó éves kapacitással indul, de lehetőség van ennek a megduplázására is.