Világpremierjéhez képest kereken egy évtizeddel kell visszaforgatnunk az idő kerekét ahhoz, hogy megértsük a Datsun 240Z különleges történetét. Az ötvenes évek végén a kétkerekűiről már híres Yamaha Motor elkezdett azon gondolkozni, hogy milyen irányba tudná kiterjeszteni portfólióját, majd 1959. novemberében a fejlesztőrészlegen belül létrehozták a Yasukawa kutató laboratóriumot, kifejezetten azzal a céllal, hogy egy sportkocsit építsenek, ami aztán ugródeszkaként szolgál az autópiacra való belépéshez.
A háború pusztítását követően szigorúan használati szempontok alapján készültek a japán autók, haszonjárművek és taxik alkották a kínálatot. Épp ezért a Yamaha egy amerikai katonától vásárolt egy MGA roadstert, amelyet aztán alaposan megvizsgáltak a mérnökök, különös tekintettel az 1,6 literes, DOHC szelepvezérlésű motorra – a Yamaha motorkerékpárok ekkor még mind kétüteműek voltak. A brit sportkocsi vizsgálatát és a további adatgyűjtést követően eldöntötték, hogy 1,6 literes, négyhengeres, négyütemű, DOHC szelepvezérlésű sportkocsit építenek teljesen alumínium motorral – ebbe beleértve a hajtókarokat is. Acélprofilokból és csövekből álló vázat készítettek, a GK Design által megálmodott karosszériát pedig az akkor nagyon modernnek számító műanyagból készítették el, és az egyszerűség kedvéért meglévő japán autókból származó futóműalkatrészeket használtak.
Sok zűr volt a motorral, de 1960 végére, azaz mindössze 12 hónap alatt elkészült a Yamaha YX-30 első teljesen működőképes prototípusa. Ennek az autónak aztán megkezdték a tesztelését, igaz, rengeteg problémába futottak bele, és közben 1961. június 5-én elkészült a második prototípus, ami roadster helyett már 2+2 üléses kupé karosszériát kapott.
Mivel a saját motorral problémák voltak, a Yamaha mérnökei a kaliforniai repülőgép-alkatrészeket gyártó Tice Engineering lemezmotorját licencelték,
ami könnyű és nagyon erős volt. Azonban hiába tanulmányozták két hónapig a technológiát az USA-ban, Japánban nem tudták reprodukálni a lemezmotor előállításához szükséges technológiát, és ez a költséges fiaskó is hozzájárult ahhoz, hogy 1962. februárjában megszüntették a Yasukawa kutató laboratóriumot.
A Yamaha pénzügyi nehézségei miatt 1962. novemberében aztán az egész kutatóintézet bezárását fontolgatták, azonban az autópiac meghódításáról nem akartak lemondani, így japán autógyártókkal folytattak tárgyalásokat a folytatásról – végül a Nissan állt a projekt mellé. Ők épp az amerikai piac meghódításán dolgoztak, amihez úgy érezték, hogy szükségük van egy sportkocsira. A Yamaha mérnökei építették meg a 2,0 literes DOHC motorral szerelt kupé prototípusát, amelynek a megjelenését Albrecht von Görtz készítette el, első japán autóként bukólámpákat képzelt az európai dizájner.
Azonban mire 1965-ben elkészült a prototípus, a Nissan kiszállt a projektből, mert felvásárolta a Prince Motor Company-t, amivel hozzájutottak a sportkocsi megépítéséhez szükséges tudáshoz és technikához, már nem volt szükségük a Yamaha segítségére. A Yamaha nem hagyta veszni a sportkocsi-projektet, partnernek megnyerte a Toyotát, és végül közösen elkészítették a 2000 GT-t. Sokan ezt tekintik az első japán sportkocsinak, ám túlzás valódi szériagyártásról beszélni: 1967-től 1970-ig mindössze 351 darab készült belőle.
A Nissan az Albrecht von Görtz által készített terveket felhasználva, de Yoshihiko Matsuo által vezetett Sports Car Styling Studio-ban véglegesítette a sportkocsi megjelenését, amely végül hagyományos fényszórókkal került sorozatgyártásba, 2 és 2+2 személyes változatban. Japánban a Datsun 510 négyhengeres motorján alapuló, 2,0 literes soros hat hengeres blokkal (130 LE) indult a Nissan Fairlady Z forgalmazása 1969. októberében, az exportpiacokon Datsun 240Z-ként árult autót 2,4 literes, 150 lóerős soros hathengeres hajtotta.
A japánok a négyhengeres MGB-hez lőtték be a vételárat, de annál divatosabb megjelenést, nagyobb teljesítményt adtak, ráadásul sokkal sűrűbb volt a kereskedőhálózat is az USA-ban. Japánban árulták csak a Z432 modellt, amelynél a számok a hengerenként 4 szelepre, a 3 darab Mikuni karburátorra és a 2 vezérműtengelyre utaltak – a 160 lóerős blokk a Prince mérnökeinek munkája volt.
Amerikában más irányba vitték el a sportkupé fejlesztését, nem kihegyezett sportmodellt, hanem háromfokozatú automataváltós kivitelt dobtak piacra 1971-ben.
Persze választható maradt a kézi kapcsolás is, az amerikai vásárlók pedig rákaptak a divatos, olcsón fenntartható és gyors sportkocsira, sőt, azóta is tart a szerelem – leszámítva az 1997-2002 közötti időszakot, amikor az exportpiacokon nem árulták a sportkocsit.
A Nissan USA ekkor olyan programot indított, hogy a piacon vásárolt első generációs Z-ket újított fel és árulta azokat a márkakereskedéseken keresztül, de az akkor magasnak számító 24 000 dolláros ár miatt csak mintegy 50 ilyen autó készült. De térjünk még vissza a hetvenes évekbe, amikor nőni kezdett a motor lökettérfogata (így lett a 240 helyett 260, majd 280Z), miközben raliban is sikereket ért el a típus. Közvetlen utódja a 280ZX lett, majd további izgalmas kupék jöttek sorban, a 2022-ben pedig a turbós Nissan Z-vel eljött a retró dizájn ideje. És végül mi lett a Yamaha autós terveivel? Nos, ha önállóan nem is lettek sikeresek, más autómárkákon keresztül időről-időre visszatértek a négykerekőek világába.