Aiways, Aito, BYD, DFSK, Dongfeng, Jaecoo, Lynk & Co, MG, Nio, Seres, Roewe, Ora, Omoda, Zeekr. Ezek a kínai autómárkák már egy ideje jelen vannak az európai piacon vagy nemrég érkeztek/érkeznek, hamarosan azonban egy újabb gyártó nevét kell megtanulnunk, amely egyébként a legnagyobbak közé tartozik Kínában. Itt, Európában eddig viszonylag keveset hallottunk még a Geely-ről, pedig a legnagyobb magánkézben lévő kínai autógyártó (tulajdonosa a kínai Elon Musknak tartott Li Shufu), és az alá tartozó márkákkal (Geely Geometry, Volvo, Polestar, Smart, Lynk & Co, Lotus, Proton, Zeekr) együtt már a top10-es szereplőnek számít az eladási mennyiséget tekintve a világpiacon.
Idén júliustól szeptemberig a Geely Auto 812 ezer új autót értékesített, amivel olyan neves gyártókat előzött meg, mint Nissan, a Suzuki, a BMW, a Mercedes, a Renault, vagy a Tesla. Ha pedig csak a globális villanyautó-eladásokat nézzük, akkor a harmadik negyedévben a Geely-csoport a Volkswagen-konszernt is megelőzve a dobogó legalsó fokára állhatott 507 ezer eladott autóval, csak a Tesla és a BYD van előtte (1,17, illetve 1,29 milliós eladással). Egy olyan autógyártóról beszélünk, amely a kínai cégek közül elsőként lépte át a 10 millió autós lélektani határt, és amely az elmúlt 12 hónapban több mint 30 százalékkal növelte a teljes, és több mint 60 százalékkal az export eladását, és
várhatóan idén először több mint hárommillió négykerekűt fog értékesíteni 12 hónap alatt.
Ez a cirka 50 ezer főt foglalkoztató kínai óriás azonban eddig adós volt egy olyan globális modellel, amellyel végre Európában és a világ más fejlett piacain, a saját népautó-márkájával is megvethetné a lábát, biztosítva az extrém növekedési ütem fenntartását. Idén viszont bemutatkozott a Geely EX5 nevű szabadidő-autó (Kínában Geely Galaxy E5 néven szeptember óta kapható), amelyet már a kezdetektől úgy fejlesztettek ki egy dedikált villanyautó-platformra (GEA), hogy 89 ország biztonsági és környezetvédelmi előírásainak feleljen meg. A házon belüli Volvo szakértelmének hála szinte garantált az ötcsillagos Euro NCAP értékelés is, ahogy azt a Lynk & Co modelleknél már láthattuk.
A Geely azt állítja, hogy a saját fejlesztésű, – az EX5-ösbe 49,5 és 60,2 kWh-s kapacitással is rendelhető – lítium-vasfoszfátos (LFP) Short Blade akkumulátor-technológiája minden paraméterében veri a BYD szintén LFP-s (long) Blade-jét: 30 százalékkal nagyobb energiasűrűségű (192 Wh/kg), kisebb a belső ellenállása, hidegben fele annyit sem veszít a kapacitásából (-30 ℃-on is csak 9,5 százalékot), gyorsabban tölthető és biztonságosabb is.
A világ legbiztonságosabb akkumulátora?
A Geely saját fejlesztésű Self-Fusing technológiát alkalmazott az elektródák felületén, hogy baleset esetén blokkolja a rövidzárlatokat. Ha a Short Blade akkumulátorcellát átszúrják, egy alumíniumfólia-réteg beleolvad az akkumulátor membránjába, hogy szigetelőréteget hozzon létre, megakadályozva a rövidzárlatokat és a termikus elszabadulást (amikor a lítiumion-cella kontrollálhatatlan, önmelegedő állapotba kerül).
Eddig az akkumulátorok szabványos autóipari biztonsági tesztje az egy tűszúrás volt, azonban a Geely a Short Blade akkumulátort nyolc darab öt mm átmérőjű acéltűvel szúrta át egyidejűleg, és egy órán keresztül hagyta állni, káros hatás nélkül. De kigyulladás nélkül bírta az akkumulátor azt is hogy 5,8 mm-es (5,8×42 mm) gyalogsági puskagolyókkal lőtték át.
Ezenkívül a Geely az új akkumulátorát egy hatelemű megbízhatósági tesztjének is alávetette, amely magában foglalja a tengervízben való korróziós merítést, az extrém hideg környezetet, a magas frekvenciájú kaparást a fenéklemezen, a 26 tonna rágurítását, az oldalütközést és tűzön sütést. A Short Blade az energiaelnyelő üregével, háromrétegű alsó védőlemezével, Cell-To-Body integrációjával, termikus elszabadulást ellenőrző rendszerével mind a hat tesztet sikeresen teljesítette, állítólag egyik esetben sem tapasztaltak a mérnökök termikus elszabadulást, füstöt, gyulladást vagy égést.
A speciális elektródaanyagok használata, valamint a kis méret és belső ellenállása révén a Short Blade csökkentett belső kémiai reakciósebességgel rendelkezik, ami a Geely szerint 40 százalékkal hosszabbítja meg az élettartamát.
Belső tesztek szerint egy ilyen akkumulátor elérheti a 3500 töltési ciklust, ami kb. egymillió kilométer megtételének felel meg,
ráadásul minimális degradáció mellett. Így egy Short Blade akkupakk akár 50 évig is üzemelhet, vagyis akár több járművet is kiszolgálhat, ami az elektromos autók egyik rákfenéjére, a jelentős értékvesztésre is megoldást nyújthat.
De a Geely szerint a fronthajtású EX5 218 lóerős, 320 Nm nyomatékú hajtáslánca is legalább annyira forradalmi, mint az akkumulátor. A részegység 11 különböző komponenst (töltő, inverter, hőmenedzsment, reduktor, fejlett, olajhűtésű villanymotor, akku-vezérlőrendszer, integrált kipörgésgátló, energiaelosztó, stb.) egyesít egyetlen modulban, a BYD még csak a 8:1-es rendszernél tart.
72 literes térfogatával és 80 kiló alatti tömegével az EX5 komplett hajtásmodulja olyan könnyen fér be a kocsi orrába, hogy még egy másodlagos csomagtartónak is marad hely mellette. Arra is büszke a Geely, hogy ez az egyetlen 400 voltos elektromos hajtásrendszer a piacon, amely 90 százalék feletti hatékonysággal (90,4%) üzemel.
A komplett hajtásrendszer az 1500 főt foglalkoztató, közel 20 éve elektromos hajtásokon dolgozó InfiMotion fejlesztése; a már a Geely alá tartozó, startupként indult cég Wuxiban (ejts: vusi) lévő üzemét mi is meglátogattuk a kínai sajtótúra első napján. Minimális emberi munkaerővel, magas fokú automatizáltság mellett készülnek itt a villany-hajtásláncok, és itt található a világ egyetlen, 30 ezres fordulatszámra képes villanymotor-tesztpadja is fejlesztőrészleg egyik kabinjában. A hipermodern okosgyár hajtáslánc-kapacitása állítólag lépést tart majd a kocsi iránti kereslettel, amely már igen jelentős: csak a kínai változatból (Geely Geometry E5)
két hónap alatt több mint 30 ezer talált gazdára a belső piacon,
de hallottam 50 ezres számot is.
Ilyen a hajtásláncot fejlesztő és gyártó high-tech okosüzem belülről
A szabadalmaztatott olajhűtésnek köszönhetően a villanymotor folyamatosan leadott teljesítménye 15 százalékkal nőtt meg, és az akku is bírja a terhelést, amit jelez, hogy az EX5-ös 12-szer képes 0-100 km/h-ra gyorsulni úgy, hogy ne romoljon az időeredménye (a hivatalos adat 6,9 másodperc). Ezzel a gyorsulással már sok hot hatch kiegyezne, és a 175 km/h-s végsebesség is bőven elegendő, csak a német autópályák egyes szakaszaink kell vele a belső sávot kerülni. A Geely szerint a nagyobb akkumulátorral
430 km a hatótáv a WLTP mérési ciklus szerint, ami 10 km-rel veri a nagy riválisét,
a nálunk is kapható BYD Atto 3-ét (a gyorsulás is jobb 0,4 másodperccel, a végsebesség pedig 15 km/h-val).
További előny, hogy a Geely szerint az új kilencutas szeleppel vezérelt hőmenedzsment modulnak köszönhetően hideg időben akár 25 százalékkal is csökkenhet a fogyasztás a hasonló villanyautókhoz képest. Biztató, hogy nekünk 15 fokban, esőben, klímázva is 15 kWh/100 km alatt maradt az energiaigény autópályán és 13 kWh/100 km alatt városban, ami azt mutatja, hogy a gyakorlatban is el lehet érni az autóval a 400-460 km közötti hatótávot.
10-15 éve még nevettünk a kínai autók formáján, a sanghaji forgalomban manapság részt vevő újabb autókat látva azonban bátran kijelentem, hogy a kinti gyártók már ebben is beelőzték Európát. Igaz, a Geely EX5 nem az az autó, ami a dizájnjával fog hódítani; mivel
egy klasszikus népautóról van szó,
csak annyi volt a feladata a tervezőinek, hogy könnyen befogadható, modern és arányos autót rajzoljanak, ami sikerült is. Amikor először láttam meg élőben, európaiasnak tűnt a formavilága, pedig akkor még nem is tudtam, hogy a Geely dizájnigazgatója az a Stefan Sielaff, aki korábban az Audi és a Bentley formatervezési részlegét irányította, kreatív dizájnigazgatóként pedig honfitársunk, a korábban 15 évet a Mercedesnél töltött Németh Gábor dolgozik a cégnél.
Németh több mint két éve dolgozik a Geely-nél, épp akkor érkezett, hogy személyesen is részt tudott venni az EX5 külső formatervének kidolgozásában. Nyoma sincs a pár évvel ezelőtti kínai autók esetlegességének ezen az új modellen: ez egy biztos kézzel megrajzolt, klasszikus vonalvezetésű SUV, amelyről a hűtőmaszk hiánya miatt az első pillanatban látszik, hogy elektromos. Tetszett, hogy a mai divattól eltérően kifejezetten nagyok az üvegfelületek a lemezfelületekhez viszonyítva, így minden irányban remek a kilátás az autóból, de azért a biztonság kedvéért jó felbontású, 360 fokos kamerarendszer is van a gazdagon felszerelt változatban.
Ilyen belülről a Geely ningbói fejlesztőközpontja
4,62 méteres hosszával az EX5 pont abba a méretosztályba (C-szegmens felső vége) és kategóriába (SUV) érkezik, amely jelenleg a legnagyobb eladásokat produkálja világszerte, Európától Ausztráliáig. Szinte centiméterre akkora, mint a Volkswagen ID.4, mégis több mint 300 kilóval könnyebb, ami az új akkumulátornak, a dedikáltan villanyautós GEA platformnak (a Smartokban és a Volvo EX30-ban használt SEA közeli rokona) és a kompakt hajtásmodulnak köszönhető.
Fő vetélytársánál, a BYD Atto 3-nál 16 centivel hosszabb, 2,6 centivel szélesebb és 5,5 centivel magasabb,
a tengelytávja 3 centivel nagyobb, az 1715 kilós tömege viszont 35 kilóval kisebb. Jobb az alaktényezője is: 0,269-et mondanak a BYD 0,29-ével szemben, persze a homlokfelülete is nagyobb valamennyivel, így könnyen lehet, hogy a tényleges légellenállásban nincs nagy különbség a két kínai SUV között.
Nagy, 15,4 colos multimédiás kijelzőjével, 10,2 colos digitális műszeregységével, head-up kijelzőjével, rengeteg érdekes dizájnelemével és jó minőségérzetével szinte prémiumautónak tűnik belül az EX5, egyedül a magas, emeletes középkonzol kissé recsegős, műfabetétje rontja le az kissé az összképet. A műszerfal végig párnázott, a teljesen sík padlót mintás szőnyeg borítja, a szintetikus bőrrel kárpitozott, puha tömésű és jó formájú “Zéró gravitáció” és “Mályvacukor”fantázianevű ülések kényelme elsőrangú. A csúcsmodellben elektromos állítással és hatféle masszázsprogrammal, szellőztetéssel és fűtéssel is ellátták őket, sőt,
a 16 (!) hangszórós, szép hangú Flyme hifi egyik hangszórója is a vezető fejtámlájába került,
így például be lehet állítani, hogy a navigációs információkat csak a sofőr hallja.
Szintén jó ötlet, hogy az anyósülés a kihajtható lábtámaszával ággyá alakítható, ami könnyebben elviselhetővé teszi a nyilvános töltőoszlopoknál történő hosszas látogatásokat. Mert az EX5 akármilyen fejlett akkuval is rendelkezik, a töltési sebessége legfeljebb átlagos: váltóáramról 11, egyenáramról mindössze 100 kW teljesítménnyel képes fogadni az áramot, optimális esetben 30-ról 80 százalékra 20 perc alatt lehet feltölteni.
Kevés a fizikai gomb, de legalább a legfontosabb klímafunkciók kaptak, és van egy nagyméretű forgótárcsa is a hangerő állítására, de az fura, hogy a panoráma üvegtetőt is a menüből kell nyitni és csukni. A szép felbontású, de elég basic grafikájú érintőképernyő alján is van egy dedikált sor az alapfunkciók számára. Magát az Android-alapú Flyme operációs rendszert a jó nevű okostelefon-gyártó, a Geely-hez tartozó Meizu (Európában Dreamsmart) fejlesztette, még a 7 nm-es Dragon Eagle chip is a cég saját terméke, ami hatalmas előny költségoldalon. Gyors és könnyen kezelhető – 10 világnyelven hangvezérléssel is – a menürendszer, a felhő-alapú, AI-val megtámogatott online gyári navigáció a sebességmérő kamerákra is figyelmeztet, és
azt is másodpercre pontosan tudja – Sanghajban legalábbis –, hogy mikor váltanak a kereszteződésekben a lámpák.
Elképesztő a helykínálat az EX5-ösben: hatalmas a belmagasság és széles is a kabin, ráadásul érzésre a hátsó lábtér még a négy centivel hosszabb, és szűkösséggel sosem vádolt Skoda Enyaq-ét is veri. Az alacsony rakodóperemű, széles nyíláson át pakolható csomagtartó papíron 462 literes (Skoda Enyaq iV: 570, BYD Atto 3: 440), de a valóságban nagyobbnak tűnt. Később ráadásul azt is felfedeztem, hogy a padlója alatt, a nemlétező pótkerék helyén még egy vízhatlan, 100 literes rekeszt is kialakítottak, hasonlóan, mint a Ford Pumában, de itt lefolyó nélkül. Bővítés után sík padló és 1877 literes tér keletkezik, viszont nem tetszett, hogy a csomagtartó két oldalát rideg, könnyen karcolódó műanyag borította, és hogy kalaptartó, de még felcsévélhető roló sem volt az autóban. A Geely szerint az iparági átlagot 50 százalékkal múlja felül az utastérben kialakított rakodórekeszek össztérfogata, amit az ülések alól kihúzható fiókokat és a nagy ajtózsebeket, könyöklőrekeszt látva hihető.
Mivel a külföldi jogosítványok Kínában nem érvényesek, a kínai sajtóbemutató szervezői kibéreltek egy komplett versenypályát, hogy valahol vezetni is tudjuk az EX5-öst. Az FIA 2-es minősítéssel rendelkező, Le Mans-i méretű lelátókkal rendelkező, trükkös nyomvonalú Ningbo International Race Track ideális helyszín lehetett volna egy jó ízű egy örömautózáshoz, de nem ebben az autóban.
Ugyanis a kínai belpiacos modellek, melyeket vezettünk, ringatózóan puhára voltak hangolva (kanyarban dőlt, fékezéskor bólintott, gázadásra ágaskodott a karosszéria), amihez ráadásul pontatlan, lassú és steril kormányzás, valamint lusta gázreakció tartozott. A sajtóanyagokban szuper fejlettnek hirdetett, motorvezérlésre kötött kipörgésgátló is zavart, mert annyit túlbuzgón végezte a dolgát, hogy
gyakorlatilag csak akkor engedett gázt adni, ha egyenesen álltak a hajtott első kerekek,
ami igencsak megnehezítette a kigyorsítást a kanyarokból.
Ilyen volt a tesztnapunk a ningbói versenypályán, ahol szlalompályát is felállítottak és jávorszarvas-tesztet is végeztünk
Viszont pozitívumokat is tapasztaltam a szinte tapadáshatáron megtett öt kör alatt, például azt, hogy a 218 lóerős motor bőven elég az 1,7 tonnás tömeghez, hogy a négytárcsás, „by wire” rendszerű fék nem hajlamos fáradni és a nyomáspontja határozott, valamint azt is, hogy
az alacsony tömegközéppontnak hála miatt még provokálva sem produkál semmi kellemetlen és váratlan meglepetést az elöl MacPherson, hátul több lengőkaros futómű.
A kipróbált autókon 19 colos felnik és meglehetősen széles, 235/50-es Goodyear Efficientgrip Performance gumik voltak, az alapmodelleken viszont egy mérettel kisebb, 18-as felnik lesznek magasabb oldalfalú, még kényelmesebb abroncsokkal.
Lényeges megjegyezni, hogy a Geely szerint az európai piacra szánt EX5-ösöknek teljesen más lesz a dinamikai hangolása, mint az általam kipróbált belpiacos példánynak. Az ígéret szerint feszesebb futóművel, kevésbé rigorózus menetstabilizálóval és kipörgésgátlóval, valamint gyorsabb áttételezésű, precízebb kormányzással rendelkeznek majd – hála az égnek.
Kínában a Geely Geometry E5 árlistája átszámítva kb. 6 millió forinttól indul (kis akku, alapfelszereltség) és 7,9 millió forintig tart (nagy akku, csúcsfelszereltség elektromos masszázsüléssel, HUD-dal, műbőrrel, 16 hangszórós hifivel, stb.).
Ha itthon kétszer ennyibe kerülne az EX5, még akkor is versenyképes lenne,
hiszen a tisztán elektromos vetélytársak közül a Volkswagen ID.4 21,5 millió forinttól, a Skoda Enyaq iV 24,6 millió forinttól, a Peugeot e-3008 18,9 millió forinttól és a Geely-nél szinte minden paraméterében gyengébb BYD Atto 3-as 14 millió forinttól indul.
A csúcsverzió felszereltsége a teljesség igénye nélkül:
A garancia valószínűleg legalább 5 év lesz a járműre, és 8 év vagy 160 000 km az akkumulátorra, de ezt még ugyanúgy nem lehet biztosan tudni, mint ahogy a magyar árakat és az érkezés pontos dátumát sem. Bár a hazai forgalmazó Grand Automotive nem erősítette meg, Kínában azt az információt kaptam az Európáért felelős marketing igazgatótól, hogy
Magyarország lesz az első piac a kontinensen, ahol árulni fogják az EX5-öst,
nagy valószínűséggel a piaci bevezetést 2025 tavaszára időzítik. Ha az árazás megfelelő lesz, és a futómű, valamint a kormányzás áthangolása is jól sikerül, akkor az új Geely komoly szereplővé válhat az elektromos autók piacán, akár a taxisok érdeklődését is felkelheti.
Ezt érdemes tudni a Geely-ről
Az 1986-ban alapított Geely Holding eleinte hűtőszekrények gyártásával foglalkozott, és csak 1994-ben kezdett robogókat, 1997-ben pedig autókat készíteni. A Geely Holding 2012 óta tizenhárom egymást követő évben szerepel a Fortune Global 500-as listáján, tavaly a 223. helyet foglalta el. Mára a vállalatbirodalom vagyona meghaladja az 510 milliárd jüant (27,5 ezer milliárd forint), és világszerte több mint 140 ezer embert foglalkoztat, amelyből 30 ezer kutató. A Geely Holding az elmúlt évtizedben több mint 200 milliárd jüant (10,8 ezer milliárd forint) fordított kutatás-fejlesztésre.
Az autógyártásért felelős leányvállalat, a Geely Auto a legnagyobb magánkézben lévő autógyártó Kínában. Az 50 ezer főt foglalkoztató, hangcsoui központú konszernhez ma olyan neves (főleg prémium) személyautó-márkák tartoznak, mint a Geely, a Volvo, a Polestar, a Smart, a Lotus, a Lynk & Co, a LEVC (London taxi), és a Zeekr, de vannak haszonjármű márkái is, mint például a már Magyarországon is forgalmazott Farizon, illetve a Radar Auto. Sőt, a Geely Auto Group a malajziai Proton nemzeti autógyártó globális stratégiai partnere is, ezért az EX5-ös Malajziában például Proton e.MAS 7. néven forgalmazzák.
A Geely-csoport globálisan összesen 12 gyárat és öt fejlesztőközpontot üzemeltet, utóbbiak Hangcsouban, Ningbóban, Göteborgban, Coventryben és Frankfurtban vannak. Emellett a konszern a négy globális formatervezési stúdiójában (Sanghaj, Göteborg, Milánó és Coventry) több mint 1000 alkalmazottal rendelkezik, és van még a világon szétszórva 16 tesztpályája is, a legutóbbi idén ősszel nyílt meg Németországban.