Fotókból készít térbeli modellt egy szoftver

Vágólapra másolva!
A fejlesztés alatt álló Photosynth bejárható modellt állít össze az ugyanarról a területről készült fényképekből.
Vágólapra másolva!

A Photosynth-et a Microsoft és Washington állam egyetemének kutatói által alkotott Microsoft Live Labs kutatói hozták létre, és ezen a héten mutatták be először a nagyközönségnek. A szoftver egy webböngészőhöz hasonlóan működik, és térhatású, virtuálisan bejárható modellt épít fel a számára elérhetővé tett fotókból.

Lapos képből térbeli ábra

A kliens egy kereső és egy modellező modult foglal magában. A kereső a megegyező részletek alapján kikeresi és összeilleszti az ugyanarról a tárgyról vagy helyről készült fényképfelvételeket, a modellező pedig kielemzi azokat, hogy ennek alapján elkészítse a terület térbeli vázát. A program képes megbecsülni a fotós helyzetét, és a legjobb felbontású és minőségű felvételeket választja ki a megjelenítéshez.

A Photosynth erre a modellre illeszti rá az elérhető képeket vagy a felhasználó saját gyűjteményéből, vagy az interneten megosztott fényképekből. A térbeli modell megtekintése során a felhasználó úgy nézhet körbe az adott helyen, mintha maga is ott állna: ha elég sok felvétel készült ugyanarról a pontról, akkor a szoftver képes "kitapétázni" a teljes vázat. A böngészőben rá lehet közelíteni az egyes részletekre, ha pedig a felhasználó virtuális körsétát tesz az adott helyen, akkor a szoftver igyekszik folyamatos, összefüggő animációt megjeleníteni.

Megosztott képekkel még jobb a hatás

A szoftver annál jobban használható, minél több kép áll rendelkezésére, ezért a fejlesztők hálózati alkalmazásnak szánják. A Photosynth az internetes fotóalbumok anyagából válogatva érheti majd el a leglátványosabb hatást. Így több ezer, vagy több tízezer, az internetezők által megosztott képből rekonstruálhatja például az olyan turistalátványosságokat, mint az illusztráción látható velencei Szent Márk-tér.

Forrás: [origo]
A végeredmény: bejárható, zoomolható 3D-s modell

A Photosynth sajnos még csak a Microsoft Live Labs munkatársainak játékszere, és fejlesztés alatt áll, megjelentetéséről pedig egyelőre nincs szó. A szoftver már most is képes arra, hogy a felhasználók hiperlinkekkel ellátott megjegyzéseket helyezzenek el egy-egy felvételen, de a fejlesztők azt is meg szeretnék valósítani, hogy ne csak térbeli, hanem időbeli dimenziója is legyen a szoftvernek. Így a Photosynth nem csak egy-egy hely valósághű kinézetét, hanem történetét is be tudná mutatni az azonos időszakban készült fotók összeválogatásával.