Laptoppal a kordon mögött

Vágólapra másolva!
Már műholdas kapcsolatra sincs szükség ahhoz, hogy a március 15-ihez hasonló utcai összecsapásokról élő közvetítést nyújtson valaki. Az [origo] élő adása a HSDPA mobil adatátvitel segítségével jutott el a nézőkhöz.
Vágólapra másolva!

Már a tavaly októberi zavargások során is nehézséget jelentett a tévécsatornák helyszínen tartózkodó munkatársai számára, hogy a műholdas közvetítőkocsikkal megközelítsék az események helyszínét. Az utcai rendbontásokról múlt csütörtökön, de már a tévészékház ostromáról is sok bámészkodó küldött képes "élménybeszámolót" az otthoniaknak. A mobiltechnológia fejlődése azonban azt is lehetővé teszi, hogy akár élő tudósítást nyújtson valaki a helyszínről, igaz, némi barkácsolásra is szükség van a hatékony működéshez.

Notebookkal a barikádon

Az [origo] élő közvetítése a Livepoint cég munkatársainak közreműködésével jelent meg a weben. Az internetes műsorközvetítéssel foglalkozó társaság operatőre egy hagyományos digitális videokamerával a kezében járt-kelt a helyszíneken egy noteszgépet cipelő kollégájával együtt.

Forrás: [origo]
Felszerelés az élő közvetítéshez

A laptopot egy HSDPA mobil adatátvitelt támogató adatkártyával szerelték fel, ez a technológia jelenleg 384 kilobit/s sebességgel képes adatokat továbbítani - letölteni ugyan ennél sokkal gyorsabban is lehet vele, de a mozgókép rögzítésénél ez nem játszik szerepet. A DV-kamera a noteszgép FireWire portjára kapcsolódott, a bejövő kép és hang kódolását pedig közvetlenül a PC-n végezték el. A bejövő videoanyagot speciális eljárással kellett tömöríteni, hogy a rendelkezésre álló - video-közvetítésre azért szűkös - sávszélesség ellenére a lehető legjobb minőségben lehessen továbbítani az élő képet. A közvetített videót a társaság médiaszerverére továbbították, ez több ezer felhasználót is képes kiszolgálni egyidejűleg.

Mellényben az akkumulátor

A manapság kapható videokamerák elég jól bírják a strapát akkumulátoros üzemmódban is, két-három pótakkuval egy egész napon át használhatók. Ezzel szemben a bevetésre vitt noteszgép tartós működtetése már kihívást jelentett: a folyamatos videokódolás miatt a masina állandóan jelentős terhelés alatt állt, s a szünet nélküli mobil adatforgalmazás is szívja az akkumulátorból az energiát.


Ezt élőben láthatták 15-én az olvasók

A problémát áthidalandó, a stáb laptopos tagja egy olyan mellényt viselt, amelynek belsejébe akkumulátorcellákat varrtak - tudtuk meg Tokaji Józseftől, a társaság ügyvezetőjétől, aki maga is forgatott csütörtökön. A feltöltött áramforrásról folyamatosan tölteni lehet a laptopot, így akár 24 órás folyamatos, kültéri közvetítés is megoldható.

Vannak ugyanakkor korlátai is a mobilos közvetítésnek: a HSDPA-adatátvitel nem mindenütt, a fővároson kívül egyelőre csak 23 hazai nagyvárosban érhető el a T-Mobile-nál. Emellett befolyásolja az elérhető sebességet az is, hogy az adott cellát kiszolgáló bázisállomást hányan használják, ha egyszerre sok fotós próbálja a mobilhálózaton át beküldeni képeit a szerkesztőségbe, lelassulhat a netelérés, ilyenkor pedig csak minőségbeli kompromisszumokkal lehet folytatni a közvetítést.

Wifi és műhold az alternatíva

Tokaji elmondása szerint olyan helyeken, amelyet nem fedtek le gyors mobilinternettel, de a közelben elérhető fix, széles sávú internet, rádióhullámú technológiákkal meg tudják oldani a kép továbbítását az operatőr és az internet között. Ugyanakkor a világhálótól távol eső helyeken - ilyen volt például a Budapest-Bamako-rali útvonalának jelentős része - csak a műholdon lehet továbbítani az anyagot. Bár a cég kis parabolaantennáját akár egy személyautó tetőcsomagtartójára is fel lehet szerelni, használata többe kerül a mobilinterneténél.