Az agyi képalkotásos vizsgálatok során készült felvételek tanúsága szerint a vércukorszint esésének következtében az érzelmekért és impulzusokért felelős agyterület ellenállása csökken, könnyebben utat enged a nagy kalóriatartalmú ételek iránti vágynak - állítja az amerikai Yale Egyetem kutatóinak a Journal of Clinical Investigation című tudományos szakfolyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmánya.
Alacsony vércukorszint hatására megtörik az ellenállás
A homloklebeny alsó-elülső része, az úgynevezett prefrontális kéreg (prefrontális kortex) "imádja" a glükózt - vélik a kutatók. A vércukorszint intravénás módosítása és mérése mellett a Yale Egyetem kutatócsoportja magas kalóriatartamú ételek, alacsony kalóriatartalmú élelmiszerek és nem ehető tárgyak képeit mutatták a kutatás résztvevőinek, miközben funkcionális mágneses rezonancia-vizsgálatnak (fMRI) vetették alá őket.
A felvételek szerint a vércukorszint csökkenését egyfelől a hipotalamusz érzékeli, másfelől egyéb agyterületek, az ún. insula (lobus insularis) és a striatum is aktiválódnak, amelyek többek között a jutalom érzéséért is felelősek. Mindezek hatására éhségérzet jelentkezik.
Az alacsony vércukorszintre azonban leginkább a prefrontális kéreg reagál: elveszíti azon képességét, hogy a striatum egyre sürgetőbb éhségjelzéseinek gátat szabjon. Különösen elhízottaknál jelentkezik erősen ez a jelenség, illetve minél magasabb kalóriatartalmú ételeket ábrázoló fényképeket mutattak a vizsgálat résztvevőinek, annál specifikusabb és erősebb válaszreakciót mértek.
A stressz is aktiválja a jutalomra vágyó agyterületeket
A kutatók megjegyezték, hogy a jutalomérzésért felelős agyterületek aktivizálásáért inkább a stressz hatására termelődő kortizol nevű hormon a felelős és nem a glükóz csökkenése, és a vércukorszint esése által kiváltott stressz az, ami a striatumot aktiválja. Egy azonban bizonyos: törekedjünk olyan étrend kialakítására, amely egyenletes vércukorszintet biztosít - különösen a fogyókúrázók.