Vágólapra másolva!
A mantra jóga a vérnyomás-szabályozó rendszer belső ritmusával összehangolt lassú légzésnek köszönhetően fejti ki a vérnyomásra gyakorolt kedvező hatását - olvasható a European Heart Journal kardiológiai szaklap interjújában.
Vágólapra másolva!

Siegmund Mayer német orvos a 19. század közepén megfigyelte, hogy a vérnyomás szabályozásában sajátos hullámzás érvényesül. A nyaki verőerekben különleges érzékelő rendszer működik, amely információkat küld az agyba a vérnyomás és a pulzus alakulásáról.

Ha a vérnyomás magas, a bolygóidegen keresztül egyetlen másodpercen belül jön a parancs a vérnyomás csökkentésére és a szívműködés lassítására, ugyanakkor az ellenkező hatású szimpatikus idegek útján csak két-három másodperc múlva érkezik az érrendszerhez az értágulatot eredményező "utasítás".

Több mint száz éve ismert, hogy a lassú légzés mérsékli a vérnyomást

A két rendszer sajátos együttműködését figyelte meg Mayer professzor, és azt a törvényszerűséget, hogy az időbeli pontatlanság a vérnyomás tíz másodperces hullámzásához vezet. Az is kiderült, hogy a tíz másodpercenkénti légzés viszont egybevág ezzel a hullámzással és ez kedvező hatással van a vérnyomásra.

A European Heart Journal orvosi szaklapban megjelent interjúban Peter Sleight, az Oxfordi Egyetem kardiológus professzora hangsúlyozza, hogy a mantrajóga-gyakorlatok csökkentik a légzésszámot, így az megközelíti a tíz másodperces ütemet. Arra is emlékeztet, hogy a lassú légzéssel együtt jár a bolygóideg fokozott tónusa, ami valószínűleg nyugalmat, relaxációt is eredményez. (A kardiológus egyébként már több mint tíz éve foglalkozik az imák és a mantrák élettani hatásával, amelyről többek között a rangos orvosi szaklap, a BMJ is beszámolt.)

A mantra jóga és a latin nyelvű imák a megfelelő légzésszámra lassítanak le

Mantra jógázók vizsgálata igazolta, hogy légzésük ritmusa megközelítette a Mayer-hullám frekvenciáját, és ilyenkor a szív-és érrendszer működésének ritmusa optimálisan alakulhat.

Az angol professzor szerint az Ave Maria imádkozása az eredeti latin nyelven ugyancsak ezt a tíz másodperces tempót segít elérni. Ez hozzájárulhatott ahhoz a megnyugváshoz, ami az ima elmondását, még inkább ismételt elmondását kísérte. Ugyanakkor ez az imádság sem olaszul, sem angol nyelven nem adja meg a tíz másodperces ritmust.