Műtét nélkül kezelnék a prosztata-megnagyobbodást

Vágólapra másolva!
Áttörést jelenthet a prosztata-megnagyobbodás kezelésében egy új eljárás, amelynek során a prosztata vérellátását katéteren keresztül adagolt szemcsékkel zárják el, így az érintett terület magától összezsugorodik.
Vágólapra másolva!

A prosztata (dülmirigy) mérete férfiaknál a kor előrehaladtával fokozatosan növekedhet jóindulatú prosztata-megnagyobbodás következtében. A megnagyobbodott prosztata összenyomja a húgycsövet, ezért vizeletürítési problémák jelentkezhetnek (gyakori vizelési inger, nem teljes hólyagürítés, inkontinencia, stb.)

A prosztata-megnagyobbodás igen gyakori probléma az 50 év feletti férfiaknál, amelyet súlyos esetben műtéti úton kezelnek - kimetszik a megnagyobbodott részt - ám ez számos kockázatot tartogathat: kialakulhatnak például vizelettartási problémák, sőt akár impotencia is. A költséges és nem veszélytelen műtéti beavatkozást a legújabb kutatások szerint hatékonyan helyettesítheti egy új eljárás, amelyet nemrég mutattak be az Intervenciós Radiológiai Társaság éves konferenciáján San Franciscóban.

A kutatásba 11, 59 és 78 év közötti férfit vontak be, akiknél a prosztata-megnagyobbodás gyógyszerrel már nem volt kezelhető, így műtétre került volna sor. A helyi érzéstelenítéssel végzett eljárás során a szakemberek egy igen apró, mindössze 1 milliméter átmérőjű katéteren keresztül bejuttatott szemcsékkel zárták el a prosztata-artériákat, hogy a vérellátás megszűnése következtében a megnagyobbodott terület összezsugorodjon és a húgycsövet érő nyomás megszűnjön.

A résztvevőket a beavatkozás után (egyéntől függően) 16-45 hónapon keresztül megfigyelték, és a prosztata változásait képalkotó eljárással (ultrahanggal, illetve mágnesesrezonancia-vizsgálattal) is ellenőrizték. Az eredmények szerint a megfigyelési időszak végére a prosztata mérete átlagosan 30 százalékkal csökkent, és a vizeletürítési panaszok is megszűntek. A páciensek kivétel nélkül úgy nyilatkoztak, hogy életminőségük jelentősen javult a kezelés hatására.

Bár az előzetes eredmények rendkívül biztatóak, a szakemberek hangsúlyozták, hogy a prosztata ereinek mesterséges elzárása (embolizációja) nagyon komoly szaktudást igényel. Az intervenciós radiológia ilyen alkalmazásának elterjedéséhez további klinikai vizsgálatokra van szükség, amelyek minden kétséget kizáróan bizonyítják a kezelés biztonságát és hatékonyságát.