Ajánlott egy alapos látásvizsgálat iskolakezdés előtt

Vágólapra másolva!
Bár egyike lenne a tanévkezdés előtti legfontosabb teendőknek, az iskoláskorú gyerekek minden részletre kiterjedő látásvizsgálata gyakran elmarad. Pedig ennek híján sok kisdiák kénytelen felderítetlen látászavarral helytállni az iskolai feladathelyzetekben, ami egyes esetekben azt a téves benyomást kelti, mintha a gyermek tanulási problémával küzdene.
Vágólapra másolva!

A jó látás alapvető feltétele az eredményes tanulásnak, hiszen az összes iskolai információ 80 százalékát a szemen keresztül szerzik meg a gyerekek. A statisztikák szerint azonban az iskoláskorú gyermekek közel egynegyedére valamilyen típusú látásromlás jellemző, ezért iskolakezdés vagy új tanév előtt érdemes elvégeztetni egy átfogó látásvizsgálatot.

Bár a tanév során gyermekorvos, vagy az iskolaorvos többnyire végeztet a gyermekkel táblaolvasásos látásfelmérést, ez nem egyenlő egy alapos szemészeti vizsgálattal. A jó látás ugyanis nem csak a távoli látásélességről szól, éppilyen fontos a közelre fókuszálás képessége, a két szem együttműködése, a szemmozgató izmok működése és a szem- valamint a kézmozgások összehangolása is.

Érdemes mindezeket szemész, gyermekszemész szakorvossal megvizsgáltatni, különösen az első osztályba lépőknek, hogy az esetleges hibákat még az iskolakezdés előtt korrigálni lehessen.

Magától még a jól kommunikáló kisgyerek sem jelzi, hogy rosszul lát

Mivel a kisgyerekek maguktól nem veszik észre, hogy nem látnak jól, illetve nem gondolják, hogy mások esetleg másként látnak, mint ők maguk, a szülő felelőssége a probléma időben történő felfedezése. Még az értelmes, jól kommunikáló kisgyermektől se várható el, hogy ő maga jelezze, ha baj van a látásával. Egy átfogó látásvizsgálat azonban felfedi a fénytörési hibákat, és megfelelő szemüveggel a gyerek a jól látó társakkal egyenlő eséllyel indulhat a tanulásban.

Milyen jelek utalhatnak gyermekkorban látásproblémára?

- A szemek nem párhuzamos állásúak, a gyerek kancsal.
- Vörös vagy állandóan könnyező szemek, vöröses, duzzadt, hámló szemhéjszél.
- A gyermek sokat dörzsöli a szemét.
- Becsukja vagy takarja egyik szemét, vagy fejét elfordítva vagy megdöntve néz előtte lévő tárgyakat.
- Nehezen vagy bizonytalanul csinál közeli látást igénylő feladatokat, "kétbalkezes".
- A tárgyakat nagyon közel tartja a szeméhez, vagy épp kerüli azokat a tevékenységeket, amelyeknél közelre kellene néznie.
- Közelre nézéskor nagyon sűrűn pislog, hunyorog, kancsalít, szemöldökét ráncolja.
- Esetleg beszámol róla (bár kisiskolás korban ez még ritka), hogy homályosan lát, vagy nem lát jól tárgyakat.
- Közelre nézést igénylő munka után fáradt, szédül, fáj a feje, hányingere van.
- A betűket már jól ismerő gyermek nehézkesen olvas, téveszti a helyet, ahol tartott, betűket felcserél.
- Egyéb nyilvánvaló ok nélkül romlik az iskolai teljesítmény.



Iskoláskorú gyermekek szüleinek érdemes szemésszel konzultálniuk akkor is, ha az alábbi tünetek bármelyike visszatérő módon jelentkezik: a gyermek olvasáskor nyugtalan; közelebb tartja az olvasott szöveget a normálisnál; gyakran felcseréli a betűket írásban vagy olvasásban; az olvasni már jól tudó gyerek ujjával követi az olvasott szöveget; olvasásban kihagyja vagy elvéti a rövid szavakat; illetve rendszeresen az általános képességei alatt teljesít. A szemészeti problémák egyik leggyakoribb intő jele egyébként a már felsorolt visszatérő fejfájás: a gyermekszemészeti rendelések 8-10 százalékát teszik ki a fejfájós gyerekek.

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Amelyik gyereknél semmilyen látási probléma nem igazolódott, annak két-három évente érdemes kontroll szemészeti vizsgálaton részt venni. A szemüvegeseknek, vagy akiknél más szemészeti eltérés derült ki, az orvos utasításai szerint, de legalább évente egyszer ajánlott a látásukat ellenőriztetni.

A leggyakoribb gyerekkori szemprobléma a kancsalság

A kancsalságra, más néven szemtengely-ferdülésre jellemző, hogy a két szem nem tud egyidejűleg ugyanoda nézni, ezért nem jön létre kétszemes látás. Főleg gyerekek betegsége. Habár kívülről is látszik, a kancsalság nem pusztán szépséghiba, hiszen a térlátás hiányát is jelenti. Ráadásul a két szem két különböző képet lát, és kettőslátás alakul ki. A gyerekek rendkívül képlékeny agya ezen úgy segít, hogy a gyengébb szemből érkező jeleket kiszűri. Emiatt a rosszabbul látó szemen tompalátás alakulhat ki. (Tompalátás esetén a látáscsökkenésnek nincsenek szervi okai az adott szem esetében, a szem "csupán" nem megfelelően tanulta meg látási funkcióját.) Iskoláskor előtt nagyon jól korrigálható, később egyre kevésbé.