Több növényi fehérje fogyasztása a hosszabb élet titka

zöldségek
Vágólapra másolva!
Több növényi eredetű fehérje fogyasztása csökkenti, míg több állati fehérje evése növeli a halálozás kockázatát, különösen azoknál a felnőtteknél, akiknek legalább még egy egészségtelen szokásuk is van, például dohányoznak, isznak vagy túlsúlyosak és ülő életmódot folytatnak, állítja egy új tanulmány.
Vágólapra másolva!

Mingyang Song és munkatársai két nagy amerikai tanulmány adatait felhasználva jutottak arra a következtetésre, hogy a növényi fehérje fogyasztása az állati fehérje helyett meghosszabbítja az életet. Cikkük a JAMA Internal Medicine folyóiratban jelent meg.

A tanulmányokban 131 342 ember vett részt (közülük 85 013 nő), és a résztvevők átlagéletkora 49 év volt. A közepes fehérjebevitelük – a kalória százalékában mérve – 14 százaléka eredt állati fehérjéből és 4 százaléka növényi fehérjéből.

Több állati fehérje, nagyobb halálozási rizikó

A nagyobb életmódbeli és étkezési rizikófaktorokkal korrigálás után a szerzők azt tapasztalták, hogy az állatifehérje-bevitel minden 10 százalékos növekedése 2 százalékkal emelte a bármely okból bekövetkező halálozás kockázatát és 8 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségekből származó halálozás rizikóját.

Ezzel szemben a több növényi fehérje fogyasztása 10 százalékkal csökkentette a bármely okból bekövetkező halálozások kockázatát

az összkalória minden 3 százalékos emelkedésével, és 12 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségekből származó halálozás rizikóját.

Forrás: Wikimedia Commons

Részben a káros életmódot is ellensúlyozhatja

A szerzők azt is tapasztalták, hogy a több állati fehérje evésével összefüggő fokozott mortalitás kifejezettebb volt azoknál, akik elhízottak voltak és/vagy túl sok alkoholt fogyasztottak.
A növényifehérje-fogyasztás jótékony hatása is erőteljesebb volt azoknál, akik dohányoztak, napi legalább 14 gramm alkoholt ittak, túlsúlyosak vagy elhízottak voltak, nem végeztek fizikai tevékenységet vagy 65 évesnél fiatalabbak, illetve 80 évesnél idősebbek voltak.

„A különösen a feldolgozott vörös húsokból származó állati fehérje növényi fehérjével való helyettesítése jelentős egészségi előnnyel járhat. Ezért a népegészségügyi ajánlásoknak a fehérjeforrások javítására kellene koncentrálniuk" – vonta le a következtetést a tanulmány.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!