Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen az Origo.huAmikor az egészséges étkezés kerül szóba, a legtöbben rögtön a cukrot vagy a zsíros ételeket kezdik száműzni az étrendjükből. Van azonban egy alapvető fűszer, ami méltatlanul kevés figyelmet kap, pedig árt a csontoknak: ez a só. 50 éves kor felett, amikor a szervezet amúgy is ezer fronton változik, a túlzott sóbevitel már nemcsak a vérnyomás, hanem a mozgásszabadság ellensége is.

Fotó: Shutterstock
Az évek múlásával a szervezeted működése megváltozik; bekopogtatnak a hormonális változások, csökken az izomtömeg, visszaesik a kollagéntermelés, lelassul az anyagcsere, és a csontok is veszítenek sűrűségükből, ezáltal gyengébbé válnak. Ha viszont túl sok sót eszel, ráteszel egy lapáttal erre a lejtmenetre.
Túlzott sóbevitel 50 felett: mi történik a szervezetben?
A csontszövet nem egy statikus dolog, hanem egy folyamatosan megújuló élő szövet. Amíg fiatal vagy, a csontképződés sebessége meghaladja a lebomlásét, így a csontok sűrűsödnek és erősödnek. 50 felett azonban ez az egyensúly felborul: a lebontó folyamatok kerülnek túlsúlyba, a csontszerkezet ritkulni kezd, a csontok egészsége romlik.
Ezt a természetes gyengülést a hormonális változások is felgyorsítják. Nőknél a menopauza utáni ösztrogénszint-esés, férfiaknál pedig a tesztoszteronszint fokozatos csökkenése miatt válik sérülékenyebbé a vázrendszer.
Ha ehhez még túlzott sóbevitel is társul, még inkább gyorsul a folyamat. A mechanizmus egyszerű, mégis kíméletlen: a konyhasóban lévő nátrium fokozza a kalcium ürülését a vizelettel. Vagyis, minél több sót fogyasztasz, a szervezeted annál több létfontosságú kalciumot "mos ki" magából.
A magyar konyha nem épp a sótlanságról híres
Sokan azt hiszik, ha nem esznek sós nassolnivalókat – ropit, chipset, sós magokat –, akkor nincs is félnivalójuk. Sajnos, ez az elképzelés téves! A napi sómennyiség nagy részét ugyanis nem a ropogtatnivalókból viszed be a szervezetbe, hanem hétköznapi táplálkozással.
A magyar konyha alapvetően sós, de az igazi veszélyt a feldolgozott élelmiszerek jelentik. A bolti felvágottak, a pékáruk, a sajtok és a készételek valósággal úsznak a sóban. Még az is túllépheti a napi ajánlott limitet, aki egyébként kifejezetten kerüli a sós ízeket.
Ráadásul a túl sok só fogyasztása nem csak a csontokra hat negatívan. A szív- és érrendszert is rendkívül megterheli, rossz hatással van a vérnyomásra, így a kockázat máris sokkal magasabb.
Milyen jelek utalhatnak túlzott sóbevitelre?
Sokan csak legyintenek ezekre a tünetekre, vagy ráfogják a fáradtságra, pedig a szervezet így próbálja egyensúlyba hozni azt, amit a táplálkozással elrontottunk.
Ha az alábbiakat rendszeresen tapasztalod, érdemes gyanakodni:
- Vizesedés és reggeli ödéma: Ha reggelente alig tudod behajlítani az ujjaidat, nem jön fel a gyűrűd, vagy táskás szemekkel ébredsz, az nem feltétlenül a kevés alvás miatt van. A tested a felesleges nátriumot vízzel próbálja „felhígítani”, ezért minden cseppet visszatart, amit csak tud.
- Szűnni nem akaró szomjúság: Iszol, de mégis száraz a szád? Ez azért van, mert a túl sok só valósággal kiszívja a vizet a sejtjeidből. Ilyenkor az agyad vészjelzést küld: „Még több vizet!”, így próbálja helyreállítani a belső egyensúlyt.
- Megugró vérnyomás: A visszatartott plusz folyadék miatt több vér kering az ereidben, ami nagyobb nyomást gyakorol az érfalakra. Ha azt veszed észre, hogy a vérnyomásmérő magasabb értékeket mutat a megszokottnál, az étrended is lehet az egyik főbűnös.
- Gyakori vizelési inger: Meglepő módon a sok só miatt gyakrabban járhatsz a mosdóba. A veséd ugyanis gőzerővel próbál megszabadulni a nátrium-feleslegtől, és ehhez vizeletet használ „szállítóeszközként”, a baj csak az, hogy ezzel együtt a csontjaidnak fontos kalcium is távozik.
- Puffadás és emésztési zavarok: A sós ételek felborítják a gyomrod és a beleid kényes egyensúlyát. Ha gyakran érzed magad „felfújva”, vagy visszatérő gyomorgörcseid vannak egy-egy étkezés után, nézd meg a hozzávalók sótartalmát.
- Lüktető fejfájás: A kiszáradás és a táguló erek miatt gyakran jelentkezhet tompa vagy lüktető fájdalom, különösen egy-egy sósabb vacsora (például pizza vagy kínai kaja) után.
- Váratlan súlygyarapodás: Ha pár nap alatt akár 1-2 kiló pluszt is mutat a mérleg, az gyakran nem zsír, hanem visszatartott víz, amit a felesleges só kötött meg.
- Száraz száj és bőr: A só elvonja a vizet, ami miatt a bőr elveszíti a rugalmasságát, fakóvá és száraz tapintásúvá válik. Ilyenkor hiába kened magad drága krémekkel, inkább a sófogyasztást kell visszafognod.
Mit tehetsz a túlzott sóbevitel ellen?
Nem kell sótlanul és íztelenül élni, de érdemes okosabban fűszerezni. Használj több zöldfűszert, citromot vagy fokhagymát a só helyett.
A kalciumban gazdag étrend – például tejtermékek, olajos magvak, zöld leveles zöldségek – alapvető fontosságú, és kis odafigyeléssel egyszerűen kivitelezhető. De legalább ilyen fontos a D-vitamin, amely segíti a kalcium felszívódását. Magyarországon a D-vitamin-hiány gyakori, különösen az őszi-téli hónapokban, ezért nagyon fontos, hogy pótold az étrenddel és/vagy táplálékkiegészítőkkel.
És ott a mozgás. A rendszeres séta, az erősítő edzés, a saját testsúlyos gyakorlatok mind hozzájárulnak a csontok egészségéhez. Nem kell maratont futnod, de a kanapén ülve nem maradnak erősek a csontjaid.
Bár a túlzott sóbevitel nem egy látványos probléma, a következményei nagyon is kézzelfoghatóak. Érdemes vásárláskor tüzetesen megnézned az élelmiszerek címkéit, és ellenőrizned, mennyi sót tartalmaznak. Emellett fontos, hogy odafigyelj az étrendre, a D-vitamin pótlására és a mozgásra is. Ha panaszod van, mindenképp fordulj orvoshoz, egy csontsűrűség-vizsgálat sokat elárul az állapotodról.