Vágólapra másolva!
Két hónapnyi távollét után december 18-án megérkezett a Nyugati pályaudvarra a megfogyatkozott olimpiai csapat különvonata. Hegyi Gyula átnyújtja a távolmaradt sportolók névsorát. Azok az olimpikonok, akik hazatértek, már további terveiken gondolkoznak. Papp László profi karriert szeretne, Kovács "Bütyök" József pedig marathoni távon is indul legközelebb.
Vágólapra másolva!

A Milánóból vasárnap reggel hazaindult magyar olimpiai sportküldöttség az eléje küldött különvonattal hétfőn este 22.05 órakor utazott tovább Belgrádból Magyarországra.

A vonatra szállás után a magyar sportolók rövidesen meglehetősen kimerülten lefeküdtek, s amikor kedden reggel 4 óra körül, közel két hónapi távollét után ismét magyar földre érkeztek, legtöbbjük az igazak álmát aludta. Kelebián, a magyar határállomáson, már hétfőn egész nap vártak dicsőségesen szerepelt sportolóinkat, rövid kis ünnepségre is készültek, de a hajnali érkezés miatt csak éppen a szolgálatot teljesítő vasutasok és vámőrök üdvözölték magyar földön a kitűnő sportolókat. Az ébredezők első kérdése az eléjük utazókhoz az volt: "mi újság otthon, mikor érkezünk Pestre?"

Az út utolsó szakasza végtelennek tűnt. A különvonat egymás után hagyta el a kisebb állomásokat, de lassan fogytak a kilométerek az utasok és a várva-várt végállomás között. Az étkezőkocsiban a világ másik térfeléről érkezők meséltek olimpiai élményeikről. Mező Ferenc, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja úgy nyilatkozott, hogy megítélése szerint a melbourne-i olimpia az eddigi legsikerültebb volt. "Mindenki a maximumát adta annak, amit az adott körülmények között adhatott" - mondta Mező Ferenc. A NOB magyar tagja az olimpikonok lámpalázát természetesnek tartja. "Amikor teljesen reális körülmények között versenyeztek a múltban a magyar olimpiások, akkor is elkapta egyik-másikat az olimpiai láz, és messze formája alatti teljesítményt nyújtott. Most is akadt egy-két ilyen sportolónk, és ezen nem is lehet csodálkozni." Mező Ferenc a bíráskodás hibáira tért ki még, amelyet szerinte feltétlenül meg kell a továbbiakban vizsgálni. "A résztvevő sok-sok ország közül csak három ország szerzett több aranyérmet, mint mi. Ez nagy eredmény. Minden Demoszthenesznél szebben beszél a kilenc olimpiai bajnokság és a hozzá csatlakozó sok-sok gyönyörű helyezés" - tett hozzá Mező Ferenc.

Hegyi Gyula, az OTSB elnöke szintén méltatta az olimpiai csapatot, amely annyi viszontagság után kitűnően megállta a helyét a nagy világversenyen. A sporthivatal vezetője nem kerülhette ki, hogy beszéljen a csapat létszámának csökkenéséről. "Köztudomású, hogy olimpiai csapatunk létszáma 48-cal kevesebb most az érkezéskor, mint az elutazáskor volt" - mondta Hegyi Gyula. "Mindegyik távolmaradt sportolónkkal hosszasan beszélgettünk, mindegyikük sírva, zokogva búcsúzott barátaitól, versenyzőtársaitól, és legtöbbjük mielőbbi magyarországi viszontlátás ígéretével köszönt el. Meg vagyok győződve arról, hogy közülük sokat üdvözölhetünk majd hamarosan körünkben."

A Budapestre érkezett magyar olimpiai csapat 124 főből áll. Az alábbi 48 sportoló, illetve vezető nem tért vissza Magyarországra:

Atlétika: Gyarmati Olga, Tábori László, Rozsnyói Sándor, Somogyi János, Varasdi Géza, valamint Iglói Mihály edző.
Birkózás: Galántai Bálint
Evezés: Zimonyi István, valamint Török Zoltán edző
Kajak-kenu: Hernek István, Szigeti Zoltán
Műugrás: Siák József, Gerlach József, valamint Papp Bálint edző
Ökölvívás: Kovács Károly edző
Öttusa: Moldrich Antal
Torna: Keleti Ágnes, Korondi Margit, Kertész Alice, Bodó Andrea, Nagy Márta, Takács Attila
Úszás: Záborszky Sándor, Dobay Gyula, Áts Jenő, Magyar László, Pajor Éva, Gyenge Valéria, Szőke Kató, Székely Ripszima, Ördögh Zsuzsa, valamint Gróf Ödön és Gergely János edzők
Vívás: Dömölky Lídia, Sákovits József, Rerrich Béla, Nagy Ambrus, Hámori Jenő, Magay Dániel, Keresztes Attila, valamint Babrián József vezető és Jekkelfalussy Piller György edző
Vízilabda: Kárpáti György, Zádor Ervin, Jeney László, Martin Miklós, Domján Árpád
Technikai vez: Nádori László