A hét filmbemutatói

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

102 kiskutya
(Színes, magyarul beszélő amerikai családi vígjáték)

A többszörösen nyereségorientált filmezés alaptörvénye a már financiálisan bizonyított produkció legalább egy folytatásának elkészítése. A kis pöttyös dalmatakölykökről Szörnyella De Frász helyett a Walt Disney Pictures húzta le az újabb bőrt, így született a 102 kiskutya. A gazdag, gonosz butikos alakítása a magánéletben is gondot okoz Glenn Close-nak, állítólag kevesebb férfiudvarlója akad azóta, de azért elvállalta a második rész főszerepét is, fő partnere pedig Gérard Depardieu lett. A producerek semmit sem bíztak a véletlenre, Az oroszlánkirályt és a Tarzant is jegyző rendezőt, Kevin Limát kérték fel a film elkészítésére. A folytatás kiindulópontjaként Szörnyella megígéri, hogy megjavul, így a börtönőrök helyett csupán egy pszichológus vigyáz rá. Látszólag meg is változik, a négylábúak odaadó oltalmazója lesz, és egyéb jócselekedeteiről is híressé válik, ám amikor a lélekdoktor kezei közül is kiszabadul, újra úrrá lesz rajta a pöttyös kiskutyaszőrből készült bundák iránti beteges birtoklási vágya. Közvetlen közelébe kerül egy dalmata családot nevelő hölgy, akinek mellesleg kiterjedt ismeretsége is van a kutyamenhelyeken... (Hogy lelőjük a poént: ezúttal a Big Ben hangja menti meg a bájos ebeket.)

Anarchisták
(Színes magyar groteszk filmdráma)

Tóth Tamás harmadik nagyjátékfilmje, az önirónikus Anarchisták a kritikusok szerint kultuszgyanús. Az ételkihordó Gavrilo és Majka, a kertészlány szerelmesen összefognak a világ bűnei ellen - a forradalom azonban nem kis falat... A múlt héten befejeződött Filmszemle versenyfilmje, máris a mozikban.

Sade márki játékai - Quills
(Színes, feliratos amerikai filmdráma)

Ahogy a szodómia Szodomáról, úgy kapta nevét a szadizmus Sade márkiról. A betegesen perverz tévelygéseiről és képzelgéseivel több korabeli "bestsellert" is megtöltő arisztokrata történetei ezúttal csupán példamutató keretként szolgáltak, a film Doug Wright színházi szerző azonos című darabján alapszik.
A különböző börtönökben eltöltött évek után Sade (Geoffrey Rush), élete utolsó periódusát egy elmegyógyintézetben tölti, ahol az intézetvezetővel közösen érzéki rabjai lesznek a mosónőnek, Madeleine-nek (Kate Winslet). A fiatal lány vonzódik a szexuális szélsőségeiről híres beteghez, botrányt kavaró műveit készségesen csempészi ki az intézetből. Amikor Napóleon kezébe kerül Sade egyik írása, egy moralistát, Dr. Royer-Collard-ot (Michael Caine) küld Sade-hoz, gyógyítaná ki a márkit ebből az őrületből. Kettejük szellemi viaskodása azonban tragédiába torkollik... A keményebb jelenetek emlékeztetnek Sade műveire, a film azonban a márki tévelyedett belső világán túl a 19. század eleji Franciaország zűrzavaros éveit is bemutatja.

Szívörvény
(Színes, feliratos amerikai romantikus film)

Abby Janello (Gwyneth Paltrow) fiatalon megözvegyül: férje egy repülőgép-szerencsétlenség áldozata lesz. Kénytelen egyedül nevelni gyermekeit, ingatlanügynökként próbál pénzhez jutni - jószerivel sikertelenül.
Arra a bizonyos repülőjáratra Buddy Amaral (Ben Affleck), a sikeres reklámmenedzser, ügyeletes jófej és szépfiú is jegyet váltott, csak egy könnyű kaland reményében, az utolsó pillanatban elcseréli jegyét. A baleset másnapjától kezdve azonban szörnyű lelkiismeret-furdalás uralkodik el rajta, bánatát whiskybe fojtja, s egy jó időre oda is lesz a nehezen megszerzett üzleti hírnév. Egy év múlva azonban túlteszi magát a depresszión, és elhatározza, hogy titokban felkeresi az a reptéri férfi özvegyét, és őrangyalként követni fogja. Bármennyire is nem ez volt a férfi szándéka, hamarosan egymásba szeretnek, pedig előbb-utóbb ki kell derülnie, hogy Buddy miként is úszta meg a végzetes felszállást... Sablonos, de szellemes romantika.

Utolsó vacsora az Arabs Szürkénél
(Színes magyar filmszatíra)

Kapa (Mucsi Zoltán) és Pepe (Scherer Péter) felébred a széles-nagy Hősök terén. Hirtelenjében azt se tudják, hogy melyikük az egyik és melyikük a másik, de az identitás-tisztázás után hamar felkerekednek, hogy utánajárjanak az ezredvégi Budapest fonák világának, mely egészen a Niagaráig terjed A nyolcvanéves Jancsó egyre fiatalosabb, ezúttal tizenegy zenekarnak és zenésznek szorított helyet a darabban. A nótafák köre Csuka Mónika lányzenekara (Baby Ladies) és Sub Bass Monster mellett olyan előadókkal is bővült, mint a Burzsoá Nyugdíjasok, Úzgin Üver vagy a Besh o Drom. Grunwalsky pedig a Szabadság szoborról készült premierplán és a teljes napfogyatkozás után a nagy-nagy millenniumi tűzijátékot is celluloidra rögzítette.

Ajánló: