Holnap hozzák nyilvánosságra az Oscar-jelöléseket

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Frank Pierson és Marisa Tomei ezekben a percekben is arra készül, hogy holnap reggel tökéletes összehangoltságban ismertesse annak a 10 kategóriának a jelöltjeit, melyekre a legtöbb figyelem irányul a 2003-as Oscar-ceremónián. Helyi idő szerint este 9-kor befejezik a próbát, és az épületet biztonsági szakemberek, valamint a holnap hajnali bejentést előkészítő munkatársak lepik el. A alsó emeleteket lezárják, kikészítik a kb. 1200 sajtónak szánt nyomtatványt (a jelöltek teljes listájával és a hozzátartózó kommentárokkal), és két tucatnyi stábtag berendezi a terepet.

"Akik este 9-ig nem hagyták el a helyiséget, azok már nem mehetnek ki" - meséli a Média munkatársait koordináló Leslie Unger. "A telefonokat kikapcsoljuk, a faxokat és számítógépeket leállítjuk, és a bentlévők mobiltelefonjait ideiglenesen elkobozzuk. Nagyon komolyan vesszük, hogy az információ nem szivároghat ki a bejelentés előtt."

Az Amerikai Filmakadémia honlapjahttp://www.oscars.org/index.htmlA 75. Oscar-ceremónia holnapjahttp://www.oscar.com/Korábbi Oscar-díjasok a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/kultura,_muveszet,_tarsadalom/muveszet/vizualis_muveszetek/filmmuveszet/filmszemlek,_esemenyek/Oscar-dij/

A világ sajtóorgánumiaiban tehát szinte egy időben kerül nyilvánosságra a jelöltek listája. Csupán a CNN, és BBC és az E! nevű televíziós csatornák élveznek elsőbbséget, melyek élőben közvetítik az eseményt. Az ő munkatársaikkal együtt további 500 meghívott vendég (köztük a nagy filmstúdiók emberei) és 200 újságíró kapott belépőt a helyszínre, akiknek novemberben kellett jelezniük részvételi szándékukat. Több mint 100 jelentkezőt utasítottak vissza.

"Az érdeklődés minden évben nő, a terem méretei azonban nem" - nyilatkozta Unger. Ugyanakkor a biztonságra is minden évben többet kell költeni, különösen a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás óta. Természetesen a vendégek csak mágneses belépőkártyával juthatnak a helyiségbe, és mindegyikükről fénykép készül a belépés pillanatában.

Pontban 5 óra 38 perckor kigyúlnak a színpad fényei, és előlép az Amerikai Filmakadémia elnöke, Frank Pierson, valamint Marisa Tomei, a 2002-es Oscar-cermónia legjobb női mellékszereplő kategóriájának díjazottja. (A jelöltek listájának bejelentését hagyományosan az előző év legjobb női mellékszereplőjére bízzák.) Miután felolvassák a 10 legfontosabb kategória (így a legjobb film, rendező, forgatókönyv, külföldi film, férfi és női főszereplő, stb...) jelöltjeit, kiosztják a teljes listát tartalmazó sajtóanyagot, és a korai időpontra való tekintettel reggelit szolgálnak fel.

Oscar-latolgatások a Legjobb Film kategóriájábanhttp://www.variety.com/index.asp?layout=awardcentral2003&content=jump&nav=picture&jump=article&articleid=VR1117878906&categoryid=1382

A káosz várhatóan ekkor kezdődik, hiszen percekkel az esemény után már mindenki telefonál, hogy a stúdiók vezetői lendületbe hozhassák kampányukat.

"Tudnunk kell, hogy állunk a versenyben ahhoz, hogy a maximumot hozhassuk ki belőle" - meséli Michele Robertson, a Focus Features marketing és PR igazgatója. "Ebben az évben különösen kiélezett a verseny, ezért nagy munka elébe nézünk, melynek csak az első szakasza volt, hogy filmjeinket és alkotóinkat bejuttassuk a jelöltek körébe."

"Minden jelenlévő igyekszik majd mélységes hódolatát kifejezni az Oscar iránt, és megtalálni a módját, hogy ezt a lehető legtöbb akadémiai tag előtt tegye" - mondja enyhe iróniával az E. T. egyik producere.

A végső szavazatokért folyó harc tehát holnap reggel kezdődik, mely majd eldönti, hogy Richard Gere, Nicolas Cage, Michael Caine, Adrien Brody, vagy épp Jack Nicholson kapja a legjobb férfialakítás díját; és a Chicago, a The Pianist, a Kapj el, ha tudsz, vagy épp a Gangs of New York alkotói vehetik át az év legjobb filmjének járó Oscar-szobrot. Feltéve persze, ha az említett nevek és címek szerepelnek a holnapi bejelentésben.

Gy. D.