Támadják Ridley Scott új filmjét

Vágólapra másolva!
A Gladiátor rendezőjének új, Kingdom of Heaven című filmjét a brit akadémia kritizálta meg. A keresztes lovagok történetét bemutató alkotás a szakértők szerint eltorzítja a történelmet, hogy kedvezőbb színben tüntethesse fel az arabokat.
Vágólapra másolva!

Az Orlando Bloom, Jeremy Irons és Liam Neeson főszereplésével forgatott filmet készítői "történelmileg pontosnak" nevezték, valamint azt mondták, a Kingdom of Heaven egy "lebilincselő történelemóra" lesz.

Az akadémia tagjai azonban - köztük Jonathan Riley-Smith, a szigetország vezető kereszteslovag-szakértője - támadják Scott filmjének történetét, amely szerintük nevetségesen felszínes, teljes kitaláció, és veszélyeztetheti a kapcsolatot az arab országokkal.

A filmet múlt héten kezdték forgatni Spanyolországban. A IV. Balduin király (1161-1185) idejében játszódó történet a hattini csata előzményeit mutatja be, amikor Szaladin elfoglalta Jeruzsálemet a muszlimok számára.

Sir Ridley Scott szóvivőjének közleménye szerint: "a templomos lovagokat, a harcoló szerzeteseket a filmben 'rosszfiúként' ábrázolják, míg Szaladin, az iszlám vezető a 'mű hőse'. A fim végén hőseink megvédik a muszlimokat, s ez történelmileg helytálló."

Riley-Smith professzor, a Cambridge University munkatársa szerint a történet "teljes és tökéletes valótlanság". Véleménye szerint a film a keresztes hadjáratok romantikus ábrázolásmódját követi, amelyet Sir Walter Scott honosított meg A talizmán című, 1825-ben kiadott könyvében, amelyet azonban az akadémikusok már nem tartanak tudományos értékűnek.

"A talizmán ábrázolásmódja szerint a muszlimok fejlett és civilizált nép voltak, míg a keresztes lovagok kegyetlen barbárok. Ez így nem fedi a valóságot" - nyilatkozta a professzor.

Hozzátette, véleménye szerint Sir Ridley látásmódját megzavarhatta az iszlám fundamentalizmus.

"A kegyetlenség nem egyoldalú volt, mindkét fél követett el borzalmas tetteket" - mondta Amin Maalouf, francia történész, a The Crusades Through Arab Eyes című könyv szerzője.

A filmrendező szóvivője szerint a film pozitív képet ad az arab világról.

"Megpróbálja mindezt igazságos módon tenni, s reméljük, az iszlám világ látja majd a történelem igazolását" - tette hozzá a szóvivő.