Egyre több a szex és az erőszak a filmekben

Vágólapra másolva!
Az elmúlt évtizedben a filmek erőszakosabbak lettek, több bennük a szex és a káromkodás. Erre az eredményre jutott a Harvard kutatócsoportja, amely az amerikai filmszövetséget (MPAA) hibáztatja a korhatár-besorolások engedékenységéért.
Vágólapra másolva!

Kimberly Thompson és Fumie Yokota tanulmánya a Medscape General Medicine című lapban jelent meg július 13-án. E szerint az MPAA, a főbb hollywoodi stúdiók érdekvédelmi szervezete felelős a szex, erőszak és profán beszéd elharapódzásáért az 1992 és 2003 között készült filmekben, mivel egyre engedékenyebbek a korhatár-besorolásnál.

A PG besorolás a szülői felügyelet mellett javasolt nézést jelenti. Ezekben a filmekben nem lehet szexjelenet, drogozás, a horrorjelenetek intenzitása és az erőszak pedig nem lépheti túl a józan mértéket. Nagyjából ugyanez vonatkozik a PG-13 jelzésű filmekre is, de itt még fokozottabban intik a szülőket, mivel ezekben néha egy kicsit drogoznak és káromkodnak a szereplők. A Harvard Kids Risk Project tanulmánya szerint ebben a két csoportban jelentősen nőtt az erőszakos jelenetek száma.

Az R jelzésű filmeket 17 éven aluliak kizárólag felnőtt felügyelettel tekinthetik meg, mivel az imént felsorolt problémás tartalmak mindegyike hangsúlyosan megtalálható bennük. Kimberly Thompson és Fumie Yokota kimutatta, hogy a szexuális töltet mindhárom csoportban erősödött, a PG-13 és R besorolású filmekben pedig profán beszéd is több lett.

A kutatók kifejlesztettek egy adatbázist, ami tartalmazza a besorolásokat és az MPAA indoklásait, valamint két független szervezet, a Kids in Mind és a Screen it! információit az adott filmről. Mindketten az erőszakot, szexet vagy káromkodást tartalmazó jelenetek száma és gyakorisága alapján osztályozzák a filmeket. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az MPAA besorolásait gyakran anyagi érdekek befolyásolják.

"A szülőknek óvatosaknak kell lenniük, mert két ugyanolyan besorolású film jelentősen különbözhet a kifogásolható tartalmak tekintetében" - mondta Thompson, aki a bostoni gyermekkórház Média és Gyermekegészség Központjának a vezetője. "Az MPAA besorolási indoklásai fontos dolgokat árulnak el a tartalomról, de nem azonosítanak minden kétes mozzanatot, és néha elsiklanak a lényeg felett."

Az MPAA hivatalnokai egyelőre nem kommentálják a tanulmányt, mert még nem tudtak időt szakítani az elolvasására.