Vágólapra másolva!
Hamarosan bemutatják Amerikában a Sundance fesztivál díjnyertes dokumentumfilmjét, a Grizzly Man-t, amely a 2003-ban elhunyt Timothy Treadwell munkásságán keresztül nyújt betekintést az alaszkai grizzlimedvék életébe, és megismertet azokkal a veszélyeztett állatokkal, akik tizenhárom évnyi közelség után a megszállott kutató halálát okozták.
Vágólapra másolva!

Egy kifejlett, hím grizzli súlya a 380 kilót is elérheti. Timothy Treadwell fegyvertelenül élt Alaszkában a medvék között tizenhárom nyáron át, az utolsó öt szezonban le is filmezte vadonbéli kalandjait. A férfit lenyűgözték ezek a veszélyeztetett állatok, és az óvatosságra intő figyelmeztetésekkel nem törődve úgy tartotta, hogy megtalálta azt a módszert, amellyel sértetlenül élhet a grizzlik között, és közelről tanulmányozhatja őket.

2003 októberében fedezték föl Treadwell és barátnője, Amie Huguenard maradványait az alaszkai Katmai Nemzeti Parkban, nem messze a táborhelyüktől. Egy grizzli végzett velük, szétmarcangolta és félig felfalta őket. Ők voltak a parkbéli medvetámadások első ismert halálos áldozatai. A medvét a park dolgozói később agyonlőtték.

A Grizzly Man című dokumentumfilmben Werner Hercog, a számtalan nemzetközi filmes díjjal kitüntetett német rendező nem csupán a vadon életét vizsgálja, de az emberi természet misztériumát is, miközben bemutatja Treadwell utolsó éveit. A Woyzeck, a Fitzcarraldo és a Kegyetlen hegycsúcs alkotója a medveszakértő saját felvételeit használva mutatja be az ellentmondásos, különös figurát, míg a film az ember és a természet közti kapcsolatot is új megvilágításba helyezi. A Sundance filmfesztivál díjnyertes alkotását augusztus 12-től tűzik műsorra az amerikai mozik.

Treadwell, akiről az a hír járta, hogy szerelmes dalokat énekel a grizzliknek, kiváncsivá tette az embereket, gyakori vendége volt a televíziós showműsoroknak. Mikor föllépett a Late Show with David Letterman-ben, a tévés azzal viccelődött, hogy egyszer majd Treadwell halálhíréről fognak cikkezni az újságok, mert szét fogják tépni a medvék. A kutató a 2003-as Mackótestvér című rajzfilmnél is segédkezett, megosztotta tapasztalatait az alkotókkal.

A grizzlik általában 20-25 évig élnek, a legnagyobb veszélyt számukra az élőhelyük pusztulása jelenti, aminek a fa- és ásványkincs-kitermelés valamint az útépítés az oka. Előfordul, hogy az emberek összetévesztik őket a fekete medvékkel, amelyek nem védett állatok, de nem ritka, hogy illegálisan is vadásznak rájuk.

"Ha egy nap értem jönnek, és holtan találnak, remélem, hogy egyszerűen csak eltemetnek, és nem szólnak egy szót sem" - mondta nem sokkal halála előtt Treadwell az egyik barátjának. A kutató többezer kisiskolás számára tartott előadásokat a medvékről minden évben, és megpróbálta tudatosítani az emberekben, hogy a medvék nem öncélúan vérengző szörnyetegek.

A grizzlitámadások 80%-a akkor következik be, ha az anyamedve a kölykeit próbálja védelmezni. További 10%-ban az állatok élelmiszertartalékaikat őrzik a betolakodóktól. Tíz esetből csupán egyszer fordul elő, hogy a grizzlik ok nélkül támadnak emberre - Treadwellel ez történt.

A Grizzly Man előzetese megdöbbentő szépségű képekben mutatja be az alaszkai vadont, a félelmetes, de gyönyörű medvéket, az önmagáért beszélő látványt felerősítve a szőke Treadwell néhol már-már fanatikusnak tűnő, lelkes kommentárjaival.