A poszttraumás stressz zavarral (röviden: PTSD), azaz a traumatikus események átélése után megjelenő védekező mechanizmussal először talán irodalom órán ülve találkozhattunk, amikor Móricz Zsigmond Szegény emberek című novellájáról tanultunk. Közkedvelt írónk művében egy háborúból visszatérő, ám a korábbi életébe visszaépülni képtelen férfi tragikus történetéről olvashatunk. Erről szól Jim Sheridan filmalkotása is, melyben olyan sztárok kaptak helyet, mint Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal vagy Natalie Portman. A poszttraumás stressz szindróma témakörét több más mozi is körüljárja, és a Testvérek megjelenésének 15. évfordulója alkalmából listába is szedtük őket.
Örkény István Tóték című novelláját a legendás Fábri Zoltán dolgozta fel, olyan nevekkel tálalva a történetet, mint Sinkovits Imre vagy Latinovits Zoltán. A tragikomédiában szereplő család mindennapjait egy háborút megjárt, hatalommániás őrnagy teszi pokollá, aki még mindig azt képzeli, hogy a fronton van, és résen kell lennie.
Az amerikai történelem egyik legcsúfosabb kudarcának számító vietnámi háború nemcsak az ott szolgálatot teljesítő katonák testén, hanem az elméjükön is rengeteg sebet ejtett. A többszörös Oscar-díjas film három barát sztoriját meséli el, akik bár bátran és örömmel vonultak harcba, mégis tragédiába torkollik történetük. Christopher Walken Oscar-díjban részesült a moziban nyújtott felejthetetlen alakításáért.
A többek között Andy Vajna gondozásában készült akciófilm sokak fejében nem egy komoly, érzelmeket felvonultató műként jelenik meg, hiszen a puskadurrogtatás és az ökölharc elterelte erről a nézők figyelmét. Ám, amennyiben egy picit a kirakat mögé tekintünk, egy háború borzalmaiból hazatérő férfi szomorú tragédiáját látjuk, aki a társadalomba való beilleszkedéssel küszködik.
A listán olvasható korábbi művekkel ellentétben itt nem a háború áll a konfliktus középpontjában, hanem a Tim Robbins (A remény rabjai) által megformált karakter gyerekkorban elszenvedett traumája. Ez pedig komoly hatással van barátai lelkivilágára is, mivel bennük él a bűntudat, amiért anno nem segítettek a bajba esett kisfiún. A nem is oly rég az új barátnőjét bemutató Clint Eastwood két Oscar-díjjal is kitüntetett mozija bemutatja, hogy a múltban történt események milyen komoly hatással lehetnek a jelenünkre, bármennyire régen történtek is azok.
Az átalakulások nagymestereként ismert Christian Bale által megformált Trevor legfőbb gondja egyszerű és rémes egyszerre: nem tud aludni. Ahogy a történet halad előre, úgy válik egyre világosabbá a néző számára, min kellett átmennie a főhősnek ahhoz, hogy ebbe a rettenetes állapotba kerüljön. A walesi színész egyébként a hiteles alakítás érdekében 30 kilótól szabadult meg, állapota épp annyira volt halálközeli, mint a karakteré, akit eljátszott.
A születésnapját ünneplő mozi visszanyúl a ’70-es/’80-as évek háborús témájához, és átülteti azt a modern korba. Az Afganisztánból hazatért tengerészgyalogost vegyes érzelmekkel fogadja családja, hiszen a katonát halottnak hitték, és amennyire csak tudtak, már megpróbáltak továbblépni. Nem csoda, hogy az élete alakítását nyújtó Tobey Maguire (Pókember-trilógia) karaktere, aki szörnyű dolgokat élt át azért, hogy hazatérhessen, nem lel semmi mást, csak ürességet, gyűlöletet és csalódást.
Különös, de még a sokak által a komolytalansága miatt megvetett Marvel is képes súlyos témákhoz nyúlni. A mindenki kedvencének számító Vasembert a trilógiája befejező részében, a korábbi Bosszúállók-moziban átélt interdimenzionális ütközetek emlékei gyötrik, okozva ezzel rémálmokat, vagy épp álmatlan éjszakákat Tony Stark (Robert Downey Jr.) számára. Megmutatva ezzel a közönségnek, hogy még a legnagyobb hősök sem sebezhetetlenek.