A Gran Torino Clint Eastwood első búcsúja volt a színészedéstől és az általa kismilliószor megformált cinikus karaktertől A csempész és a Cry Macho karaktertanulmányai előtt. A 2008-ban debütált mozi főhőse egy kertvárosi öregember, Walt Kowalski (Clint Eatswood), aki nem igazán viseli jól, hogy az egykori környék, ahol élt, más rasszoknak is otthont ad. A rasszizmus ellenességre kivételes hangsúlyt helyező alkotás idén már 17 éve lágyítja a legkeményebb szíveket is, a 17. évforduló kapcsán pedig összeszedtünk 5 érdekességet a Gran Torinórol.
Az elsőbálozók
A moziban szereplő színészek nagy része első nagyjátékfilmes szerepét kaphatta meg. Clint Eastwoodon kívül többnyire tévés szerepeikről híres színészeket választottak a Gran Torino szerepeire, ráadásul az ázsiai szereplők egytől egyig első élvonalbeli, filmes megmérettetésén bizonyíthatták a rátermettségüket.
A multikulti
A Gran Torino története szerint Walt Kowalski (Clint Eastwood) életébe nem kívánt változások állnak be, mikor régi szomszédai egykori otthonaiba ázsiai családok költöznek. Kowalski nehezen fogadja a Michigan állambeli High Parkban bekövetkezett változásokat, amelyek következtében az egykor nagyban fehér emberek lakta környék multikulturális közeggé változik egy szempillantás alatt. A kulturális sokszínűség először feszültséget, majd megbékélést és egységességet hoz magával. Maga a rendező, a film premierjén adott interjúban így nyilatkozott a műve kapcsán:
Szeretek politikailag inkorrekt lenni, mert úgy gondolom, a politikai korrektség unalmas. Úgy értem, a legtöbbször olyan emberekkel beszélek, akik állandóan tojáshéjon mászkálnak. Valahol erről szól ez a történet, egy öreg kutya is tud új trükköket tanulni. Ezért kell a polaritás, hogy elvigyen minket egy új útra.
Nincsen rózsa tövis nélkül
A megértés és az elfogadás témáját különféle elemekkel boncolgató Gran Torino története – valljuk be – kissé üres lenne a michigani bandakultúra nélkülözésével. A rendező, Clint Eastwood épp ezért is emelte be az utcai bandákat a történetbe. A Kelet-Ázsiából származó Hmog közösség minden rétegét tökéletesen veszi górcső alá a történet, így előtérbe kerül a rasszon belüli gúnyolódás, kirekesztés és a keménykedés is. Gondoljunk csak arra a jelenetre, amelyben Trey (Clint Eastwood fia, Scott Eastwood) Sue-t (Ahney Her) próbálja megvédeni a lokális bandától.
A fő attribútum
A film címszereplője egy 1972-es Gran Torino, amely Walt garázsában áll. A film cselekményét beindító szál is az autóhoz kötődik, hiszen Thao (Bee Vang) a környékbeli banda nyomására ellopja az autót és végül pont ez az esemény az, amely összehozza a két, egymástól teljesen különböző személyiséget, Walt Kowalskit és Thao Vang Lort.
Egy hónap volt az egész
A film forgatásának napirendje 35 napra volt kiszabva, ehhez képest Clint Eastwood és csapata 33 nap alatt befejezte a sikerfilm forgatását. Ez pedig nemhogy meglepő, de már szinte elvárás is, hiszen Clint Eastwood legtöbb filmjének forgatása mindig az ütemtervet megelőzően fejeződik be. Ezzel kapcsolatban a híres hollywoodi filmkritikus, Richard Schickel még 2010-ben így nyilatkozott:
Általában nagyon kellemes egy forgatáson lenni Clinttel, viszont nagyon dühös lesz, amikor az emberek az idejét vesztegetik. Ő a természeténél fogva egy mértékletes, takarékos fickó – így nevelték. Ezért is készíti el filmjeit mindig időben, a megfelelő költségvetéssel.