70. születésnapját ünnepli a keményöklű akcióhősök és sármos csibészek örökké emlékezetes megformálója. Bruce Willis súlyos demenciával és afáziával küzd, ám az elmúlt évtizedekben olyan filmeket és sorozatokat készített, amivel örökre beírta magát a filmtörténet legnagyobbjai közé.
Születésnaposunk karrierje A simlis és a szende című tévésorozattal indult be, amiben Cybill Shepherddel közösen vittek egy magánnyomozó irodát és oldottak meg bűnügyeket, gyakran humoros szituációk közepette. A széria két főszereplője nehezen jött ki egymással a kamerákon kívül, de ez csak rímelt a kamerák előtti helyzetre, hiszen a forgatókönyv szerint is állandóan szívták egymás vérét.
Bruce Willist a Drágán add az életed! tette igazi filmsztárrá, ő pedig újraértelmezte az akcióhős és az akciófilm fogalmát a másnapos, atlétatrikós, laza humorú és fifikás zsaru szerepében. Kezdetben a producerek nem akarták a sztárt, csupán a hetedik jelölt volt, de azóta el sem tudunk képzelni mást John McClane-ként – maga Bruce Willis sem, azért aztán még négyszer játszotta el a figurát a folytatásokban, amelyek közül csak a második és harmadik részt ajánljuk jó szívvel.
Quentin Tarantino kultfilmjébe már a stáb legnagyobb neveként csatlakozott be Bruce Willis, és egy igen vagány szerepet kapott cserébe. A lecsúszott és kiöregedett bokszoló Butch, aki a megfelelő összegért vállalja, hogy kiütteti magát a ringben. Aztán mégis ő üti ki az ellenfelét, ezzel pedig sokak - többek között egy rettegett maffiózó - fogadását rontja el. Butchnak és kissé butácska barátnőjének menekülnie kell, ám a teljesen bizarr és tarantinós események még csak ezután kezdődnek.
Bruce Willis ritkán alakított értelmiségi figurákat a karrierje során, de amikor megtette, az annál nagyobbat szólt. M. Nigh Shyamalan legendás sikerfilmjébe egy halottakat látó kisfiú gyerekpszichológusának szegődött el, a végső diagnózisának pedig az esettel és saját magával kapcsolatban is ott a helye minden idők legnagyobb filmvégi csavarjai között.
A 70. születésnapját ünneplő sztárnak a komédiázáshoz is megvan az érzéke, noha sokáig ezt csak akcióvígjátékokban (Az utolsó cserkész, Hudson Hawk), vagy szinkronhangként (Nicsak, ki beszél!) mutathatta meg. Épp ezért is imádjuk a Bérgyilkos a szomszédomat, ami egy további emlékezetes szerepet is eredményezett számára, a film, lényegesen rosszabb második részen kívül is. A forgatáson ugyanis fogadást kötöttek a másik főszereplő Matthew Perryvel, hogy ha a film első helyen nyit a bevételi listákon, Willis elmegy vendégszerepelni a Jóbarátokba. Így is történt!
Még sehol sem volt a képregényfilmek dömpingje és népszerűsége, amikor Bruce Willis már szuperhősként uralta a filmvásznat. Persze nem ő lenne, ha ez nem egy hétköznapi szuperhős szerepében történt volna, aki egy vonatszerencsétlenség egyedüli túlélőjeként döbben rá a különleges képességeire. Hogy aztán ebben meddig jut el, azt a majd két évtizeddel későbbi Üvegben tekinthettük meg.
Listánk utolsó helyezettje egy 20 évvel ezelőtti film, pedig a súlyos beteg Willis csupán 3 éve vonult vissza végleg a színészkedéstől. A karrierjének legutolsó szakaszában már valóban sorjáztak a csapnivaló filmek, de azért a 2010-es évek elején még bőven belefért egy igényesebb film, mint a Looper, a Holdfény királyság, vagy a RED. A képregény noir-hangulatú Sin City azonban meglátásunk szerint mindegyiknél jobb film.