Mundruczó Kornél ismét hollywoodi sztárokat dirigál – de kik taposták ki neki az utat?

Vágólapra másolva!
A Pieces of a Woman direktora ismét sztárparádét kapott a kezei közé. Mundruczó Kornél következő mozijában ismét híres hollywoodi arcok fognak feltűnni, ennek apropóján utánajártunk, mely magyar direktorok értek el hasonló eredményeket Európában vagy a tengerentúlon.
Vágólapra másolva!

Öt éve már, hogy a Netflixet és ezzel együtt az egész világot megrengette a korábban a Fehér istent és a Jupiter holdját is jegyző Mundruczó Kornél egy tragikusan végződő otthonszülés történetével. A hollywoodi csodabogárnak számító Shia LaBeouf, illetve az idén nyáron majd az új Marvel-projektben, A Fantasztikus 4-es: Első lépésekben felbukkanó Vanessa Kirby által beárazott Pieces of a Woman című mozija, valamint egy Tom Hollanddal készített sorozat, A zsúfolt szoba három epizódját követően a magyar direktornak ismét sztárokkal lesz lehetősége filmet forgatni.

Mundruczó Kornél RELEASE DATE: January 7, 2021 TITLE: Pieces of A Woman STUDIO: Netflix DIRECTOR: Kornel Mundruczo PLOT: When a young mother's home birth ends in unfathomable tragedy, she begins a year-long odyssey of mourning that fractures relationships with loved ones in this deeply personal story of a woman learning to live alongside her loss. STARRING: ELLEN BURSTYN as Elizabeth, Director KORNEL MUNDRUCZO, VANESSA KIRBY as Martha on set.
A Mundruczó Kornél-filmek legutóbbi darabja a Pieces of a Woman, melyben Vanessa Kirby (jobbra) Oscar-jelölést érő alakítást nyújtott
(Fotó: Netflix / NORTHFOTO/ Entertainment Pictures)

A felesége, Wéber Kata által megálmodott Place To Be címre hallgató következő projektje főszereplőiről hullott le a lepel a napokban. Az idős nő és egy középkorú férfi váratlan, de annál szorosabb, igaz barátságáról szóló roadmovie karaktereit Az ördögűző és a Rekviem egy álomért legendája, Ellen Burstyn, valamint a Hétköznapi vámpírok, a Jojo nyuszi és a Thor: Szerelem és mennydörgés színész-rendezője, Taika Waititi fogják alakítani. Azonban nem Mundruczó az első magyar filmgyáros, aki élére állhat egy nagyszabású nemzetközi produkciónak, cikkünkben összegyűjtöttük, hazánk szülöttei közül kik ülhettek korábban rendezői szélbe egy hollywoodi vagy nyugat-európai mozi rendezői székébe. 

Direktorok, akik Mundruczó Kornél előtt megjárták Hollywoodot:

Szabó István

Az 1982-ben Oscar-díjat nyert alkotásával, az öreg barátjának számító Klaus Maria Brandauerrel készített Mephisto-val Szabó István egyrészt felhelyezte a vasfüggönnyel elválasztott magyar filmgyártást Amerika látóterébe, valamint saját maga előtt számtalan ajtót nyitott ki. A ’90-es évektől kezdve már olyan nevek fordultak meg az általa rendezett filmek forgatásain, mint Glenn Close (Találkozás Vénusszal) vagy Ralph Fiennes és Rachel Weisz (A napfény íze). Szabó az ezredfordulót követően sem állt le, Harvey Keitel, valamint Stellan Skarsdgard társaságában megcsinálta a Szembesítést, majd Jeremy Irons és Anette Bening főszereplésével érkezett a Csodálatos Júlia című romantikus mozija, melyért Bening Golden Globe-díjat is kapott. A 2012-es, Az ajtó címre keresztelt drámájának főszerepét pedig az angol filmgyártás legendája, Helen Mirren vállalta el.

(120308) -- BUDAPEST, March 8, 2012 (Xinhua) -- British actress Helen Mirren (L) and Hungarian director Istvan Szabo (R) attend the premiere of "The Door" in Budapest, Hungary, March 7, 2012.
    "The Door" is the latest film from Academy Award-winning Hungarian director Istvan Szabo, portraying an evolving relationship between two women, a writer played by German actress Martina Gedeck and Mirren's character, an elderly housekeeper. 
(Xinhua/Attila Volgyi) (dzl)
Xinhua News Agency / eyevine

Contact eyevine for more information about using this image:
T: +44 (0) 20 8709 8709
E: info@eyevine.com
http://www.eyevine.com
Helen Mirren és Szabó István Az ajtó premierjén 2012-ben
(Fotó: Xinhua News Agency / eyevine/© Xinhua News Agency / eyevine. All Rights Reserved.)

Csupó Gábor

Az elsősorban animátorként hírnevet szerző Csupó Gábor A Simpson család, illetve a Fecsegő tipegők című rajzfilmeken végzet munkájával vívta ki magának a szakma elismerését a ’90-es évek elején. Az animált világot hátrahagyva 2007-ben egy egész generációnak gyerekkori traumát okozó Híd Terabithia földjére című drámát alkotta meg Katherine Peterson regénye alapján. A Disney egyik legmegrázóbb mozijában Csupó olyan sztároknak adhatott instrukciókat, mint az 500 nap nyárban Joseph Gordon-Lewitt szívét összetörő Zooey Deschanel vagy a Terminátor 2 – Az ítélet napja T-1000-es modelljét alakító Robert Patrick. A film főhősét, Jess-t megformáló Josh Hutcherson pedig évekkel később Az éhezők viadala című kasszasiker-produkciókban volt húzónév.

(L-R) JOSH HUTCHERSON, ANNASOPHIA ROBB
A traumát, amit a Híd Terabithia földjére okozott, a mai napig emlegeti egy egész generáció
(Fotó: Kristy Griffin / ZARCHIVE/(C) HU, RO, BG, SCG, UA, RU, SK/ Northfoto)

Antal Nimród

A Kontroll rendezője a 2000-es évek második felében kapott lehetőséget arra, hogy másik otthonának számító Hollywoodban is megvesse a lábát. Először az Elhagyott szoba című, igen alulértékelt horrorral rúgta be az ajtót, melyben Kate Beckinsale és Luke Wilson rettegtek a kamerája előtt, két évre rá pedig már Jean Reno, Laurence Fishburne és Matt Dillon furikáztak pénzszállító autót A szállítmány című akciófilmjében. Majd 2010-ben a filmfellegvár fenegyereke, Robert Rodriguez kért fel, hogy rendezze meg a Ragadozó-franchise legújabb darabját, melyben A brutalistáért Oscart nyerő Adrien Brody vagy A Fehér Lótusz 3. évadában parádézó Walton Goggins játszották az űzött vadat. Azt követően pedig, hogy koncertfilmet csinált rocktörténelem egyik legnagyobb zenekarának, a Metallicának, hazajött, hogy életrajzi mozit forgasson Ambrus Attiláról, A Viszkis címmel. Legutóbb akkor lehetett hallani a magyar származású rendezőről, amikor 2022 nyarán kettő, általa dirigált epizóddal érkezett meg a Stranger Things negyedik évadja.

Director Nimrod Antal and Kate Beckinsale on the set of Screen Gems' VACANCY.
Antal Nimród Kate Beckinsale-lel társalog az Elhagyott szoba forgatási szünetében
(Fotó: Suzanne Tenner / MOVIESTILLS/(C) HU, RO, BG, SCG, UA, RU, SK/ Northfoto)

Enyedi Ildikó

Az én XX. századom, a Simon mágus, az HBO Terápia című sikerszériája, valamint az Oscar-díjra is jelölt Testről és lélekről után egy német-francia-olasz-magyar koprodukció lebonyolítására kérték fel Enyedi Ildikót. A feleségem történetének megrendezéséhez ugyan nem kellett a rendezőnek Amerikáig utaznia, mégis egy Hollywoodot megjárt művészt kapott főszereplőnek Léa Seydoux személyében. A csodaszép francia színésznőt Quentin Tarantino Becstelen brigantykjában ismerhette meg a nagy világ, de utána dolgozott együtt Woody Allennel, Wes Andersonnal, David Cronenberggel, legutóbb pedig Denis Villeneuve irányította a kamera mögül a Dűne második fejezetében.

La réalisatrice Ildiko Enyedi, Léa Seydoux - Avant-première du film "L'histoire de ma femme" à l'Ugc les Halles à Paris le 10 mars 2022. © Veeren/Bestimage Premiere of the movie "The story of my wife" at the Ugc les Halles in Paris on March 10, 2022.
Enyedi Ildikó mozijában, A feleségem történetében, a számtalan neves rendezővel dolgozó Léa Seydoux alakította a főszereplőt
(Fotó: VEEREN / BESTIMAGE / VEEREN / BESTIMAGE/VEEREN / BESTIMAGE)

A múlt század legendái

Az elmúlt évtizedekben történt sikersztorik mellett azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni a XX. század első felének rendezőzsenijeit, akik kis hazánkból elindulva írták be magukat Hollywood történelemkönyvébe. A magyar származású, de már egyébként New Yorkban született George Cukor például az Oscar-díjat nyert Elfújta a szél társrendezője volt, majd 1964-ben a legendás Audrey Hepburnt dirigálta a My Fair Lady-ben. Cukor mellett Michael Curtizt, azaz Kertész Mihályt is a szakma nagyjai között emlegetik a mai napig, méghozzá nem véletlenül. A Humphrey Bogart és Ingrid Bergman neveivel fémjelzett, és Curtiz kezei által megteremtett Casablanca 1942-es megjelenése óta számtalan előkelő filmtörténeti toplistán szerepelt az elmúlt évtizedekben, és a valaha készült egyik legjobb romantikus drámának tartják a mai napig.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!