Peter Sellers, a Monty Python tagjai, Eddie Murphy, Nicolas Cage, Mike Myers, James McAvoy: olyan színészek, akik egynél több figura bőjébe bújtak egy-egy filmben, a nézők legnagyobb bámulatára. Robert De Niro legújabb gengszterfilmje, a The Alto Knights kapcsán összeszedtük azokat a filmek, ahol a főszereplő több, különböző karaktert alakított.
A rendezőlegenda Stanley Kubrick a mesterművében a kedvenc színészére több szerepet is osztott. A hasonló kihívásokat máskor is örömmel vállaló egykori Peter Sellers nem csak a címszereplő exnáci tudóst, de az USA elnökét és egy brit katonatisztet is eljátszott ebben a klasszikusban. A Dr. Strangelove maga a hidegháborús őrület esszenciája, groteszk humorú, szórakoztató szatírába csomagolva. Egy megbolondult amerikai tábornok hamis parancsot az embereinek, akik arra készülnek, hogy atombombát dobjanak a Szovjetunióra. A két világhatalom emberei egyszerre tenyerelnek azon a bizony nagy piros gombon, és az emberiség sorsa az USA elnöke, egy brit kiskatona és a fent említett exnáci kezében van.
A Monty Python csapat tagjai már a tévés szkeccseikben is sportot űztek abból, hogy minden lehetséges szerepet maguk játszottak el, legyen szó kisállatkereskedőről, öregasszonyról vagy egy spanyol inkvizítorról. A mozifilmjeikbe is tovább vitték ezt a módszert, így humoros kváziközépkorban játszódó Gyalog galoppban is számos különféle karakterben ismerhetjük fel Eric Idle, John Cleese, Graham Chapman, Terry Jones és Michael Palin ötösét.
Peter Sellers mellett Eddie Murphy az a sztárszínész a mozitörténelemből, aki szinte már sportot űz abból, hogy minél több szerepet játszhasson el a filmjeiben. Az Amerikába jöttem esetében kapott rá a dologra, de ott még csak egy fodrászat különböző alkalmazottjait és vendégeit játszotta el komoly smink és maszk mögött, a Bölcsek kövérében viszont már a főszereplője is eleve két fizikai formában létezik, és akkor még ott az egész családja is: Murphy egyszerre játssza az apját, az anyját, bátyját és akkor még említettünk szót az elektromos múmiaként becézett nagyiról.
Mike Myers szereti elváltoztatni a külsejét még olyankor is, amikor csak egyetlen szerepet alakít egy filmben, miért ne tette volna ezt meg többszörösen a saját magának kitalált kémparódiában? Az első részben még csak a főhős botcsinálta titkosügynök és az ő szupergonosz ellenfele, Dr. Genya bőrébe bújt bele, de a folytatásokban olyan gonoszok bőrébe is belebújt, mint a többszáz kilós skót bérgyilkos Dagi Dög, vagy az aranymániás holland bűnöző, Aranyszerszám.
Spike Jonze a világ egyik legagyamentebb filmjében Nicolas Cage alakítja az író Charlie Kaufmant és annak fiktív egypetéjű ikertestvérét, Donaladot is. Ilyen esetben ugyebár a test azonos, így -majdnem- leveszi a terhet a maszkmesterek válláról. Cage élt is ezzel a lehetőséggel Charlie Kaufman "önéletrajzi ihletésű" mesterművében, melynek író főhősét nem csak az alkotói válság, Meryl Streep sznob -majd önmagából kiforduló - írónője, egy végtelenül unalmas könyv, egy orchideatolvaj, továbbá szex, akció és dráma kínozza, hanem szó szerint önmaga, vagyis az ikertesója is.
Kicsit csalunk a Széttörve listánkra válogatásával, hiszen hiába játszik el benne 23 különféle személyiséget James McAvoy, szigorúan véve igazából egyetlen embert alakít – akinek a mentális betegsége miatt pont ennyi különböző személyisége van. Az egyik például foglyul ejt két tinilányt, a többiek pedig talán esélyt kínálhatnak a szökésre, még mielőtt megérkezik a legfélelmetesebb mind közül. Az X-men filmek sztárja alakítása zseniális, később az Üveg című filmben újra eljátszhatta a szerepeit a napokban 70 éves Bruce Willis társaságában.
Most hétvégén mutatták be a hollywoodi rendezőveterán Barry Levinson (Esőember, Jó reggelt, Vietnám!) legújabb filmjét, amiben egy az álomgyár legnagyobb élő színészlegendájának biztosít terepet a színészi bravúrra vagy bravúrokra. A 81 éves, kétszeres Oscar-díjas Robert De Niro nem csak egy maffiacsalád fejét játssza el jó szokás szerint ebből az igaz történetből készült filmben, de annak fő riválisát is. Az izgalmas felállásról itt olvashatnak bővebben.