Álommunkák Magyarországon: Melyek itthon a legnépszerűbb karrierek és hogyan illeszkednek a nemzetközi trendekbe?

A,Cheerful,Woman,Sits,Comfortably,On,The,Floor,,Tablet,In
Fotó: Shutterstock
Vágólapra másolva!
Mindenkinek megvan a maga álommelója, és noha kevesen vannak, akik valóban azt a munkát végzik, amit mindig is szerettek volna, valahol mindenki másnak is ott a fejében a gondolat, hogy váltani kellene.
Vágólapra másolva!

A jobseeker.com által végzett nemzetközi felmérés alapján a globális trendekben tíz olyan munkakör van, amelyeket széles tömegek választanának, ha újrakezdenék karrierjüket, vagy éppen karrierútjuk megkezdése előtt állnak. A kutatásban elsősorban keresési adatokkal dolgoztak, amely elég megbízható mutatója annak, hogy az egyes országokban, kontinenseken milyen munkalehetőségekre kerestek rá a legtöbben. Az álláskereső és önéletrajzkészítő portál cikkében területekre osztva mutatják meg az adatokat, illetve a 10 legtöbbet keresettet is leírják, így látható, hogy melyek azok az állások, amelyek a toplista élén vannak.

Globális áttekintés

A felmérés alapján tehát tíz olyan munkakör van, amelyeket emberek százezrei, sőt milliói keresnek. Önmagában nézve a lista egyébként nagyon érdekes, és számos esetben elmondható, hogy valóban izgalmas munkakörökről van szó. A következő tíz állás tartozik az állommunkák közé (globálisan nézve az eredményeket):

  1. Pilóta
  2. Légiutas-kísérő (stewardess, steward)
  3. Modell
  4. Pszichológus
  5. Influenszer
  6. Orvos
  7. Ügyvéd
  8. Tanár
  9. Tűzoltó
  10. Vállalkozó

Az első két állomunka sokak számára az utazás miatt, másoknak inkább az anyagiak miatt tartozik az álommunkák közé, hiszen magas fizetéssel jár, igaz, mindkettő igényel sajátos személyes készségeket és persze hatalmas felelősséggel is tartoznak például a pilóták. A modell és influenszer elsősorban a legfiatalabbakat érdekli, de kevesen tudnak ebből megérni, hiszen a modellkarrier beindítása rengeteg időt és számtalan visszautasítást és kudarcot jelent. Hasonlóan nehéz influenszerként érvényesülni, hiszen egy kifejezetten versengő, sokszor aljas iparágról beszélünk, ahol sztárok jönnek és mennek a közönség pedig egy rossz szó miatt ellened fordulhat, vagy a szponzoraid szüntetik meg veled az együttműködést.

A többi állás már-már hagyományos, hiszen orvosok, ügyvédek nem csak jól keresnek, de a munkájuk is változatos és izgalmas, az orvosok pedig igen nagy felelőséggel is tartoznak, mégiscsak emberéletek múlhatnak rajtuk. A tanárok számos országban megbecsült munkavállalók, és bár sok helyen szintén nem kapják meg azt a bért, amit a munkájukért érdemelnének, legalább jobban működő iskolarendszerben dolgozhatnak.

Természetes, hogyan sokan vállalkozóként dolgoznának, ami a lehetőségek végtelen tárházát kínálja, hiszen a magad ura lehetsz, és annyi és olyan munkát vállalsz, amennyit jónak látsz, ami megfelel céljaidnak. A verseny persze minden ágazatban erőteljes, és kisebb vállalkozások gyakran nehézségekkel szembesülnek a nagyobb cégek által uralt, vagy éppen a gazdaságpolitika által kiemelt és baráti cégeknek kvázi átadott területeken.

Mi a helyzet a magyar álommunkák körében?

Hazai viszonylatban nézve azért az állommunkák kicsit máshogy alakulnak. Átfogó felmérés még nem készült erről, de annyit már kiderítettek kisebb-nagyobb felmérésekkel, hogy a hazai munkavállalók jelentős része nem elégedett a munkájával, ám jó hír, hogy túlnyomó többségük hajlandó lenne továbbképezni magát, ha az azt jelentené, hogy a számukra ideális munkát végzik.

A hazai munkaerőpiac és az álommunkák listája nem nagyon találkozik, közös pont szinte nincsen, hiszen más az ipar igénye, és más az, amit az emberek elképzelnek maguknak. Magyarországon az informatikai szakemberek, mérnökök, orvosok, jogászok és marketingesek tartoznak a legvágyottabb munkakörök közé. Egy 2023-as, KSH-adatokra alapozott felmérés szerint a fiatalok körében az IT-területek, például a szoftverfejlesztés és a kiberbiztonság, kimagasló népszerűségnek örvendenek. Ez a trend nem véletlen: a digitális világ térhódítása folyamatos munkaerő-keresletet generál, amely magas fizetésekkel és távmunka lehetőséggel párosul.

Az egészségügyi szakmák szintén vonzóak, főként azok számára, akik stabil és emberközpontú munkát keresnek. A járványhelyzet után az orvosok és ápolók presztízse jelentősen nőtt, bár a szakma kihívásai továbbra is elriaszthatnak néhány pályakezdőt.

Összehasonlítás globális trendekkel

Nemzetközi viszonylatban Magyarország álommunkákkal kapcsolatos trendjei számos hasonlóságot mutatnak, de egyedi eltérések is megfigyelhetők. Egy LinkedIn által készített globális tanulmány szerint világszerte népszerűek az IT- és mérnöki területek, azonban a kreatív iparágak – például a grafikai tervezés vagy a divatipar – egyes országokban, például Franciaországban vagy Olaszországban, még hangsúlyosabbak. Magyarországon ezek a szektorok kevésbé dominálnak, részben a kisebb piaci kereslet miatt.

Egy másik különbség, hogy míg Nyugat-Európában a fenntarthatósági szakmák, például a környezetmérnöki pályák népszerűsége gyorsan növekszik, Magyarországon ezek még nem tartoznak az elsődleges preferenciák közé.

Kulturális és gazdasági tényezők

Az álommunkákat Magyarországon erőteljesen befolyásolják a helyi gazdasági és kulturális tényezők. A természettudományos és mérnöki területek népszerűségét az ország erős műszaki hagyományai, valamint az autóipar és a technológiai szektor húzóereje magyarázza. Az Audi, Bosch vagy az Ericsson Magyarországon jelenlévő nagyvállalatok jelentős számú szakembert foglalkoztatnak, így ezek a munkakörök stabilitást és hosszú távú fejlődési lehetőséget kínálnak.

A média és a társadalmi elvárások szintén alakítják a karrierpreferenciákat. A televízióban és az online platformokon bemutatott sikertörténetek, például startupok vagy IT-sztárok, motiválják a fiatalokat, míg a hagyományos szakmák, mint a tanári vagy könyvelői munka, kevésbé kapnak reflektorfényt.

A kulturális értékek mellett az oktatási rendszer szerepe is meghatározó. Magyarországon az állami finanszírozású helyek nagyobb száma a műszaki és természettudományos szakokon azt eredményezi, hogy sok fiatal ezekre a pályákra orientálódik.

Szakértői szemmel nézve

Sipos László, karriertanácsadó, így vélekedik: „Az álommunkák kiválasztásában az egyik legfontosabb szempont a stabilitás és a hosszú távú fejlődés lehetősége. Az IT és mérnöki területek azért ennyire népszerűek, mert nemcsak anyagi biztonságot kínálnak, hanem folyamatos tanulási és innovációs lehetőséget is.”

Egy másik perspektívát nyújt Dr. Tóth Mária szociológus: „A magyar fiatalok karrierálmai az elmúlt évtizedben egyre inkább a globális trendekhez igazodnak, de a családi háttér és a kulturális hagyományok még mindig jelentős hatással vannak a választásokra.”

Következtetés

Magyarország álommunkákról alkotott képe egyértelműen tükrözi az ország gazdasági helyzetét és kulturális hagyományait. A fiatalok körében az innovációs és technológiai területek állnak az élen, de a hagyományos, stabil szakmák, mint az orvoslás, szintén vonzóak maradnak.

Ezek az álommunkák nemcsak a jelenlegi munkaerőpiaci igényeket, hanem a társadalom jövőbeli fejlődési irányait is jól mutatják. Ahogy az oktatási és gazdasági környezet fejlődik, újabb karrierlehetőségek nyílhatnak meg, amelyek tovább színesítik Magyarország munkaerőpiacát.

Források:

KSH – Foglalkozások Magyarországon

LinkedIn Global Dream Jobs Study

OECD Employment Data

(x)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!