Lakáshitel gyorsabban: így rövidíthető a hitelfelvétel ideje

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Sokan nyárra időzítik a lakásvásárlást, mert a szabadságok miatt több idejük jut a lakáskeresésre, a hivatalos ügyintézésre és a költözésre. Ha a vásárlás lakáshitel segítségével történik, akkor számolni kell azzal, hogy a bankfióki ügyintézők is gyakrabban mennek szabadságra. Ezzel a hitelfelvétel átlagosan 4-5 hetes átfutási ideje hetekkel is megnövekedhet. A money.hu szakértői felhívják a figyelmet az átfutási idő fontosságára, és tippeket adnak arra, hogyan lehet a nyári időszakban is gördülékeny a lakáshitel igénylése

Nyáron a banki folyamatok közül főleg a személyes ügyintézést igénylő feladatok hajlamosak lassulni a szabadságok miatt. Nem csupán a banki ügyintéző, de az értékbecslő, a banki hitelbíráló, sőt, maga a hiteligénylő is szabadságon lehet. Bár a bankok törekednek arra, hogy ilyenkor is legyen helyettesítés, és egymás ügyeit vigyék a kollégák, az összkép mégis az, hogy az átfutási idők jellemzően meghosszabbodhatnak a nyári időszakban

Forrás: Getty Images

Zsebre mehet az elhúzódó hitelfelvétel 

A tapasztalatok szerint még a leggyorsabb bank esetében is legalább 3–4 hét szükséges a hitelbírálattól a folyósításig, de átlagosan 4–5 héttel érdemes kalkulálni. Az elhúzódó ügyintézés ugyanakkor komoly kockázatokat hordozhat magában, különösen adásvételi szerződéshez kötött határidők esetén. Késedelmi kamat fizetése vagy akár a foglaló elvesztése sem kizárt. 

Érdemes az adásvételi szerződésben úgy megjelölni a fizetési időpontokat, hogy amennyiben húzódik az elbírálási idő, akkor is beleférjen a teljesítésbe. A money.hu szakértői azt javasolják, hogy az adásvételi szerződésben legalább 3 hónapos fizetési határidővel számoljunk, hogy egyedi, elhúzódó esetekben is legyen mozgástér. 

Ráadásul vannak speciális, bonyolultabb helyzetek is, mint például a külterületi ingatlan hitelezése, pótfedezet vagy adóstárs bevonása, illetve a dominóügyletek, amelyeknél a meglévő ingatlan eladásából származik a megvásárolandó ingatlanhoz szükséges önerő. Ilyen esetekben extra körültekintéssel kell megválasztani az adásvételi szerződésbe foglalt határidőket. 

5 tipp amivel elérhetjük, hogy gyorsabb legyen a hitelfelvétel 

  1. Tisztázott ingatlanviszonyok: Még az adásvétel előtt szükséges egy alapos ellenőrzés, hogy az ingatlan tulajdoni lapja rendben van-e, és a térképmásolat egyezik-e a valósággal. Ha az ingatlannak több tulajdonosa is van, mindenki legyen tisztában az adásvétel/hitelfelvétel folyamatával, és legyen elérhető az aláírásokhoz, egyeztetésekhez. 
  2. Előzetes hitelbírálat és előzetes értékbecslés: Ma már egyetlen online űrlap kitöltésével három meghatározó nagybank pár napon belül elbírálja a hitelképességet. Megéri tehát élni a lehetőséggel és akár már az ingatlankeresés szakaszában időt nyerni a finanszírozási lehetőségek pontos feltérképezésével. Szintén sok idő spórolható, ha a kiszemelt ingatlan értékbecslése már a hitelkérelem benyújtásakor rendelkezésre áll. 
  3. Okos bankválasztás: Nemcsak az ár, hanem a gyorsaság is számít. Egy tapasztalt, független hitelszakértő ismeri például az egyes bankok aktuális átfutási idejét, ügyintézési szokásait. Sőt, személyes kapcsolataival is gyorsíthatja a folyamatot. 
  4. Dokumentumok alapos előkészítése: A hiányos vagy hibás dokumentáció a leggyakoribb csúszási ok. Kérjük el a banktól a kötelező dokumentumok listáját (személyes okmányok, munkáltatói igazolás, bankszámlakivonatok, NAV igazolás, adásvételi szerződés, tulajdoni lap), és mindent pontosan, hiánytalanul készítsünk elő. Egy hiányos munkáltatói igazolás akár egyhetes késedelmet is okozhat, de a NAV igazolásnak is van átfutási ideje. Ellenőrizzük az okmányok érvényességét is. 
  5. Elérhetőség és együttműködés: Az ügyintézés során rendkívül fontos gyorsan reagálni a banki megkeresésekre, és azonnal pótolni az esetlegesen hiányzó adatokat vagy dokumentumokat. 
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!