Sokmilliárdos szállodaberuházások

Vágólapra másolva!
Több az optimista szállodaigazgató a magyar piacon, mint a pesszimista. Többek között ez derült ki a Horwáth Consulting Kft. legfrissebb országos felméréséből. A hotelvezérek többsége bízik abban, hogy az üzleti turizmus és a konferenciaturizmus fellendül, s ez előbbre viszi a piacot. Arra is sokan számítanak, hogy a szállodafejlesztések eredményeként is nő a vendégforgalom.
Vágólapra másolva!

A fővárosi öt-, négy- és háromcsillagos hotelek vezetői közül 43 százalék adott pozitív választ arra a kérdésre, hogyan látják a piac jövőjét. Vidéken a hoteligazgatóknak viszont már az 59 százaléka nyilatkozott úgy, hogy javulásra, több vendégre és bevételre számítanak az elkövetkezendő két évben.

Azok a szállodai vezetők, akik nem tudják költségeik növekedését az árakban érvényesíteni, eredményeik csökkenésére számítanak. Mindemellett több vidéki cégnél is tartanak a versenytársak erősödésétől.

A fővárosban érdekes módon a tavaszi felméréshez képest erőteljesen csökkent a bizakodó szállodai vezetők száma: az idén tavasszal egy hasonló felmérésben még a megkérdezettek 70 százaléka reménykedett egy fellendülő piacban, a legfrissebb felmérés azonban már csak 26 százalék. A pesszimisták száma ugyanakkor növekedett, mégpedig a tavaszi 15 százalékról 45-re. Azok, akik kevésbé bíznak a fellendülésben, úgy tartják, a kínálat meghaladja a piacot, s mindemellett visszahúzó erőként hat, hogy nem érezhető az ország vonzerejének a növekedése. A kevés számú bizakodó cégvezető az EU-hoz való csatlakozás közelségét húzóerőnek tartja, mint ahogy a turizmusra fordítható támogatások állami költségvetésben szereplő összegének növekedését is pozitívumként könyvelik el.

A felmérésből az is kiderült többek között, hogy jövő évre országosan a hoteligazgatók 51,5 százaléka szerint nagyobb lesz a foglaltság szállodájában, 19 százalékuk viszont csökkenésre számít. Egy évvel későbbre ugyancsak 50 százalékuk növekedést, míg 12 százalékuk visszaesést prognosztizál.

Érdekes módon a fővárosi ötcsillagos hotelekben a jövő évet rendkívül pesszimistán ítélik meg, hiszen 43 százalékban a foglaltság csökkenését várják. Mindemellett 2002-ben 28-ról 43 százalékra emelkedett a több vendéget várók száma. A négycsillagosoknál 33 százalék a kapacitáskihasználtság növekedését várók száma, de ugyanilyen arányban vannak azok is, akik reálisan a visszaesést tartják reálisnak. A háromcsillagos hotelekben a legjobbak a foglaltsági prognózisok, itt jövőre a megkérdezettek 66 százaléka, míg 2002-ben 55 százaléka vár emelkedést.

A szállodai szakemberek szerint - országosan és átlagosan - az elkövetkezendő két évben a konferenciaturizmus 8 százalékos növekedésére lehet számítani, de az üzleti utazások szerintük 5 százalékkal is visszaeshetnek. A vidéki szálláshelyeken viszont mind a konferencia-, mind pedig az üzleti turizmus erősödését várják. A budapesti hoteleknél üzleti szempontból jövőre kiemelkedő évet várnak, de úgy számítanak, hogy egy év múlva a növekedés lassul. A konferenciaturizmusban a fővárosiaknak a 60 százaléka a tartós fellendülésben bízik. Az elkövetkezendő évek szállodaépítési boomját különféleképpen ítélik meg a gyakorló szállodai vezetők. Sokan mondják, hogy az új szállodák vendégeiket - több mint 60 százalékban - a meglévő piacról szipkázzák el, vagyis sokan tartanak a túlkínálattól.

Iván Gizella

(Magyar Hírlap)