Többlettel zárt az államháztartás januárban

Vágólapra másolva!
Az államháztartás egyenlege a helyi önkormányzatok nélkül január végén 2,8 milliárd forint többletet mutatott. Semmi olyan trend nem mutatkozik az államháztartásban, amely veszélyeztetné a 2001. évi előirányzatokat - mondta szerdán Bathó Ferenc, a Pénzügyminisztérium főcsoportfőnöke a tárca szokásos havi sajtótájékoztatóján.
Vágólapra másolva!

Az államháztartáson belül a központi költségvetés 10,3 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapok pedig 4 milliárd forint többlettel zárták 2001 első hónapját, míg a társadalombiztosítási alapoknál 11,5 milliárd forint hiány keletkezett. A bevételek 567,1 milliárd forintos összege az éves előirányzat 9,5 százaléka volt, miközben a kiadások az éves előirányzat 8,7 százalékát tették ki.

Semmi olyan trend nem mutatkozik az államháztartásban, amely veszélyeztetné a 2001 évi előirányzatokat - mondta Bathó Ferenc. Hozzátette, hogy az államháztartás január havi többlete jelzi, folytatódnak a decemberi kedvező gazdasági folyamatok. Kérdésre válaszolva közölte: egyelőre nem tudják, hogy a bevételek növekedése mennyire az infláció vártnál magasabb szintjének következménye.

A főcsoportfőnök elmondta: februárban 70-90 milliárd forintos hiánnyal számolnak az államháztartásban, ami azonban természetes, mert ez az év legrövidebb hónapja, és így a bevételek egy része átcsúszik márciusra.

A részletes adatokat ismertetve Bathó Ferenc beszámolt arról, hogy a gazdálkodó szervezetek társasági adójából 23 milliárd forint, áfá-ból 146,5 milliárd forint, személyi jövedelemadóból pedig 117,6 milliárd forint bevétele volt az államháztartásnak januárban. Az áfa-bevételek 20 milliárd, az szja- és társaságiadó-bevételek pedig 8-8 milliárd forinttal haladták meg a tervezett összeget, és 21,1, 22,1 illetve 25,2 százalékkal emelkedtek az elmúlt év hasonló időszakához képest. A főcsoportfőnök kiemelte emellett a vám- és importbefizetések 31,9 milliárd forintos összegét, ami 42 százalékkal haladta meg a tavalyi értéket, pedig - az Európai Unió felé közeledve - a költségvetés egyre kevésbé számol ezekkel a bevételekkel. A főcsoportfőnök az említett adatokból élénk külkereskedelmi forgalomra és jelentős bérkiáramlásra következtet. A kiadásokról szólva elmondta: az agrártámogatások több mint húszmilliárd forintos nagyságrendje abból következik, hogy 14 milliárd forint erre az évre húzódott át tavalyról.

A társadalombiztosítási alapok hiányáról azt közölte Bathó Ferenc, hogy a nyugdíjalapok 4,1 milliárd forintos többletet mutattak januárban, az alapok együttes negatív egyenlege az egészségügyi alapok 15,6 milliárdos hiányából származik. A nyugdíjbiztosítás bevételei elérték a 97,3 milliárd forintot, a kiadásai pedig a 93,7 milliárdot, míg az egészségbiztosítás bevételei 72,5 milliárd, kiadásai 88,1 milliárd forintot tettek ki.

A főcsoportfőnök a tb-alapok időarányosnál magasabb hiányát azzal magyarázta, hogy az év első hónapjában folyósították az intézmények számára a 10,5 milliárd forintos úgynevezett gazdálkodási előleget, a 13. havi fizetések pedig további 5,8 milliárd forintba kerültek.

Az adósságszolgálat helyzetéről Bathó Ferenc elmondta: ennek összege a tavalyi 85 milliárd forintról 61 milliárd forintra csökkent januárban. A központi költségvetés forint és devizaadóssága 2000 végén az előzetes adatok alapján 7228,7 milliárd forint volt, ez január végére finanszírozási és adókezelési műveletek révén 7270,8 milliárd forintra emelkedett. Az adósságállomány 65,5 százaléka forintban, 34,5 százaléka devizában van.

(MTI)