<P>Jelentős tőkebeáramlásra számítanak a Reuters által megkérdezett elemzők</P>

Vágólapra másolva!
Átmeneti növekedés után csökkenő inflációt, és a forint további jelentős erősödését várják a Reuters által megkérdezett elemzők az év hátralévő részében. A szakértők úgy vélik, hogy az árfolyamsáv szélesítése miatt az év végére a forint 7,52 százalékkal erősödik, és az éves infláció 23 bázisponttal, 9,21 százalékosra csökken. Az elemzők elmondták: a közeli devizaliberalizációs lépések hatására az euróövezetből jelentős nagyságú tőke áramolhat Magyarországra.
Vágólapra másolva!

A forint árfolyamsávjának május eleji kiszélesítését követően a pénzpiaci elemzők a forint további jelentős erősödésére számítanak idén és jövőre is - hangzott el azon a csütörtöki tájékoztatón, amelyen a Reuters brit hírügynökség budapesti irodája által felkért elemzők előrejelzését mutatták be.

Az elemzői konszenzus szerint a forint az év végéig a paritás felett 7,52 százalékig erősödik, 2002 végére pedig 8,84 százalékra áll majd a jegybank által meghatározott középárfolyamtól az ingadozási sáv erős oldalán. Idén májusra és júniusra az elemzők előrejelzései 5,75 és 8 százalék között szóródtak.

A forinterősödés hatására - ami csökkenti az importköltségeket - a megkérdezett szakértők mérsékelték ugyan inflációs előrejelzéseiket, de viszonylag csekély változást valószínűsítettek. Így a szakértők 23 bázisponttal, 9,21 százalékosra csökkentették az idei éves inflációra vonatkozó előrejelzésüket, jövőre pedig 6,68 százalékos éves inflációt valószínűsítettek, ami 31 bázisponttal alacsonyabb a korábbi előrejelzésben szereplő adatnál. Az idei elemzői konszenzus még mindig magasabb a kormány által prognosztizált éves, 8-9 százalékos pénzromlási ütemnél.

A szakértők szerint az infláció mérséklődése nem indul meg az év második fele előtt, sőt az áprilisi 10,3 százalékos infláció után májusban 10,46 százalékos éves inflációra számítanak. Az infláció átmeneti gyorsulását azzal indokolták, hogy az utóbbi hetekben jelentősen nőttek a sertéshúsárak, és a világpiaci olajárak emelkedése újabb belföldi benzinár-növekedést indukált.

A szakértők szerint a forint erősödése nem befolyásolja a gazdasági növekedés mértékét, és a folyó fizetési mérleg hiányát sem növeli érdemben. A 2001-es fizetési mérleghiányra vonatkozó konszenzus mindössze 10 millió euróval, 2,4 milliárd euróra növekedett. A jövő évi elemzői konszenzus 170 millió euróval romlott a legutóbbi felméréshez képest, vagyis 2,72 milliárd eurós mérleghiányt valószínűsítenek az elemzők, bár a romló átlag mögött egyetlen elemző pesszimista előrejelzése áll. Ez a szakértő 6 százalék feletti gazdasági növekedést feltételez 2001-re és 2002-re is, de azt valószínűsíti, hogy jövőre a fizetési mérleg deficitje 4,9 milliárd euróra emelkedik.

A GDP növekedésére vonatkozó előrejelzések lényegében nem változtak: idén 4,84, jövőre 4,492 százalékos gazdasági növekedést valószínűsítenek a szakértők.

A csütörtöki tájékoztatón jelen lévő elemzők egybehangzó véleménye szerint a közeli devizaliberalizációs lépések hatására az euróövezetből jelentős nagyságú tőke áramolhat Magyarországra.

(MTI)

Ajánlat:

Makro
(az Üzleti Negyed rovata)

Korábban:

Kormány elé kerül a devizaliberalizációs rendelet
(2001. május 24.)

Tíz százalékkal erősödhet a forint
(2001. május 21.)