<P>Titkosított opciós szerződése volt Faragó Csabának</P>

Vágólapra másolva!
Faragó Csabának opciós szerződése volt a fantomizálódott M & F Kft. visszavásárlására - derül ki az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. Magyar Hírlaphoz eljuttatott közleményéből. Az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója ezen opciós jog miatt tüntette fel magát 1998-ban, négy évvel a cég eladását követően az M & F tulajdonosaként egy általa tett összeférhetetlenségi nyilatkozatban. Az opció kikötésére mindenesetre egyetlen szó sem utal az 1994-ben megkötött adásvételi szerződésben.
Vágólapra másolva!

Mint arról már a Magyar Hírlap többször beszámolt, Faragó Csaba 1998-ban, amikor az ÁPV Rt. a Malév igazgatósági tagsági posztjára javasolta, összeférhetetlenségi nyilatkozatot tett, melyben az M & F Kft. tulajdonosaként tüntette fel magát. Ezt a vállalkozást azonban tavaly a cégbíróság törölte a cégjegyzékből, mert fantomizálódott, a megadott címen nem találták. Fantommá vált cég vezetője a hatályos törvények szerint két évig nem tölthet be vezető funkciót más társaságban, ezért vetődött fel a kérdés, hogy Faragó jogszerűen elnök-vezérigazgatója-e az ÁPV Rt.-nek, elnöke a Dunaferr Rt.-nek és igazgatósági tag a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-nél.

A Faragó által közzétett, 1994-es adásvételi szerződés szerint egyébként az üzletrészét tulajdonostársa, Magyar Attila vásárolta meg, s azután ő jegyezte ügyvezetőként a vállalkozást. Az ő feladata lett volna, hogy értesítse a cégbíróságot Faragó kilépéséről - ezt a szerződésben is kikötötték. Magyar egyébként emiatt magára vállalta a felelősséget kedden tett sajtónyilatkozatában.

Az ÁPV Rt. szerdai közleményben azt írja: "Faragó Csaba a Malév Rt. igazgatósági tagságának létesítése idején egy magánjogi szerződéssel kikötött opciós joggal rendelkezett az M & F Kft.-nek - az általa 1994. március 16-án eladott - üzletrésze tekintetében. Emiatt, figyelemmel az opciós jog jellegére, úgy gondolta, hogy akkor jár el korrekt módon, amenynyiben a kinevező szervet (az ÁPV Rt.-t - a szerk.) erről összeférhetetlenségi nyilatkozatában tájékoztatja. Az opciós jog alapján az üzletrészt Faragó Úr egyoldalú nyilatkozattal bármikor jogosult lett volna az opció időtartama alatt megszerezni, ami befolyásolhatta volna a kinevező szerv döntését. Faragó Úr az opciós időszak alatt nem élt ezzel a joggal. Erről a körülményről Faragó Úr eddig nem kívánt a sajtóban nyilatkozni, mivel a jelen időpontig a szerződéssel érintett másik szerződő fél még az opciós szerződés létének közléséhez sem járult hozzá. Tekintettel az ügy elmúlt napokban kiváltott sajtóvisszhangjára, a szerződő fél a mai napon beleegyezését adta a szerződés létének nyilvánosságra hozatalához."

Az üzletrész átruházási szerződésben, de még az összeférhetetlenségi nyilatkozatban sem tesz említést Faragó az opcióról. A nyilatkozatban ehelyett az szerepel, hogy tagja az M & F Kft.-nek. Az opciót - mint a fentiekből kiderül - egy, a felek által titkosított szerződés kötötte ki. Mindenesetre az ÁPV Rt. csupán az opciós szerződés létezéséről tesz említést közleményében, magába a kontraktusba nem engedett betekintést.

Kriván Bence

(Magyar Hírlap)

Korábban:

Vállalta a felelősséget Faragó volt üzlettársa
(20001. május 30.)